Přejít k hlavnímu obsahu

Neplánované těhotenství

Čtvrtek 12. Únor 2015 16:11

Je faktem, že ne každé těhotenství je plánované a pro některé ženy je zjištění, že jsou těhotné, možná dokonce zdrcující. Důvodů pro takový stav je mnoho – kariéra, finanční nestabilita, problémy s partnerem nebo dokonce žádný stálý partner, atd.

Ocitnete-li se v takové situaci, je zřejmé že jste zmatená, nejistá a máte strach. To je zcela přirozené. Ale i když je miminko neplánované, neznamená to, že nemůžete prožít krásné těhotenství a šťastné rodičovství. Některá rozhodnutí vás mohou ale naopak mrzet zbytek života.

Uvědomte si, že v takové situaci rozhodně nejste sama. Stačí se podívat do některých diskusních fór maminek. Naprostá většina z maminek vyjadřuje po porodu radost a uspokojení, že si miminko nechala a těší se z něj každý okamžik!

I když jste nyní zřejmě ve fázi zmatku a nechcete věřit výsledkům těhotenských testů, je nutné začít jednat prakticky a věnovat pozornost několika důležitým krokům. Předně je nutné vybrat si svého lékaře, kam budete chodit na těhotenská vyšetření. Dále si rozmyslete, jak tuto novinu oznámit své rodině, přátelům a samozřejmě svému partnerovi. Ve vhodný čas informujte také svého zaměstnavatele. Pokud je vaše zaměstnání nevhodné pro těhotné, požádejte o přeřazení na jinou práci.

Informujte svého partnera / manžela

Pokud jste se již vyrovnala s novinkou o svém těhotenství, je čas informovat partnera nebo manžela. V dokonalém scénáři, by měl být z této zprávy nadšený a vaše těhotenství ihned podporovat. To se ale za dané situace nejspíš nestane. Nicméně pokud nebude mít z očekávaného potomka radost, nesnažte se hned změnit jeho názor. Je vhodné dát mu trochu času, aby tuto novinku přijmul. I když budete oba plní emocí, je vhodné o situaci diskutovat v klidu a bez hádek. Pokud nejste vdaná, budete se také muset rozhodnout, zda se vdát chcete nebo zda budete svobodná matka.

Plánované či neplánované, je třeba se postarat o sebe

Bez ohledu na to, zda je vaše těhotenství plánováno nebo ne, není žádný důvod, proč byste se měla přestat starat o sebe. Právě naopak se budete sobě muset věnovat o něco více, jelikož je nutné v těhotenství dodržovat určitá pravidla. Mimo ty všeobecně známá jako: nevhodnost kouření, pití alkoholu či užívání drog, je nutné zajistit odpovídající stravu, která obsahuje vápník, železo a kyselinu listovou. Je také velmi důležité dodržovat základní hygienická pravidla.

Neplánované těhotenství neznamená nemilované děti

I když dítě, které očekáváte je neplánované, v žádném případě to neznamená, že bude nemilované! Přestože nyní máte stres a strach, že mu nebudete moci dát to nejlepší, buďte si jistá, že až přijde čas, bude on nebo ona středem vaší pozornosti!

Obraťte se s žádostí o pomoc na své blízké

Pokud jste si již ujasnila situaci s otcem dítěte, je vhodné informovat rodinu a blízké přátele. Zvláště pokud je vaše situace z nějakého důvodu špatná, měli by to být oni, kdo vám pomůže. Nestyďte se tedy požádat o radu či pomoc od své nejbližší přátele a rodinné příslušníky. Zde se také dočtete praktické rady, jak v těhotenství ušetřit.

Nezapomeňte si vyřídit peněžitou pomoc

Jak se zorientovat v nových předpisech ohledně peněžité pomoci v mateřství a rodičovského příspěvku si můžete přečíst zde: /penezita-pomoc-v-materstvi-rodicovsky-prispevek-informace-pro-rok-2015

Krizová situace

Čekáte miminko a ztratila jste podporu těch nejbližších? Navíc nemáte kam jít a naplňuje Vás nejistota, co přinesou následující dny těhotenství? Cítíte se ohrožena svým partnerem či okolím? Máte obavy o život a zdraví sebe i svých dětí?

Obraťte se na sdružení Na počátku (www.napocatku.cz)

Kontakty na sdružení Na počátku:

Email: poradna@napocatku.cz

NONSTOP linka: 548 221 405 nebo 774 440 821.

Těhotenství.cz, Foto: Pixmac

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.