Přejít k hlavnímu obsahu

Konec peripetií s krmením. Znáte tyhle vychytávky?

Příkrm

Jedna lžička, druhá lžička, třetí lžička. Dítě si pochutnává, nereptá, neodmlouvá. Všude čisto. Ne, takhle to opravdu většinou nebývá. Musíte to přetrpět nebo s tím můžete něco udělat? B je správně. Stačí mít jen ty správné pomocníky a dostatek trpělivosti.  

Velké divadlo 

Je jedno, jestli dítěti příkrmy z mrkve, batát, dýně, brambor, řepy, květáků nebo ovoce chutnají. Nepořádek bude všude kolem. Občas zapomene otevřít pusu, pak se ožene rukama, kýchne si, vrtí hlavou na všechny strany, místo vlastní papuly vám podstrčí plyšovou hračku. Je to všude stejné. Nakrmit dítě je občas o nervy. A to i v případě, že je to bez vztekání a vzdoru. Bryndáček a vlhčený ubrousek patří k povinné výbavě. Někdo miminko dokonce svléká a krmí na neutrální půdě, kde nemohou zbytky jídla zašpinit drahé tapety na zdi nebo koberec s dlouhým vlasem.  

Řešením není ani příprava menu, které dítěti chutná. Ano, ovoce je jistota. Ale miminko by tolik sacharidů přijmout nemělo. Nehledě na to, že sladká chuť může ovlivnit jeho preference do budoucna a nadělat vám se stravováním velké potíže. Snažte se zařadit vše - sytou zeleninu se spoustou sacharidů, ale i bulvový celer, cuketu, pastiňák, brokolici nebo lilek. Nepatří sice k nejoblíbenějším, ale rozmanitost chutí je základem pro to, abyste nevypěstovali vybíravé dítě. Na druhou stranu nemůžete čekat, že všechny lžičky doputují do pusy beze slova, křiku, pláče a výčitek.  

Obrousit hrany vyhrocené situaci ale přeci jen můžete. Jak? Pořiďte si jednoduché vychytávky, které budou dítě bavit a ani si nevzpomenou, že dlabou.  

Síťka na krmení 

V každé lékárně, dobře zásobené drogerii nebo v obchůdku s dětským zbožím najdete vybavení pro miminka. Do oka by vám měla padnout silikonová trojnožka s “bublinou” (vzdáleně může připomínat tvar zploštělé jahody) a mnoha dírkami. Použití je směšně jednoduché a děti k němu přistupují intuitivně, bez jakéhokoli učení. Chytnou se za madla a pak jen skrz dírky sají příkrm, který jste jim dali dovnitř. Vzdáleně jim to připomíná dudlík, funguje totiž na stejném principu.  

Plnění je směšně jednoduché, stačí rozšroubovat, naplnit a znovu utáhnout. Po tom, co dítě dojí, síťku otevřete a vymyjete. Použití myčky není problém. Ale nad ruční mytí nebo pravidelnou sterilizaci byste neměli zapomínat.  

Chytrá miska  

To, že dětem nedáte porcelán, je samozřejmost. Chcete tak předejít střepům a zranění. Miminka ale vyžadují něco víc než jen obyčejné nádobí - i když nerozbitné. Co třeba misku z tvrzeného silikonu, která bude chytře dělená tak, aby dítě mělo na výběr z několika surovin, jako jsou borůvky, kousek chleba a dvě lžíce hutného tvarohu? Jedna surovina je sice komfortní pro rodiče, ale když dítěti nezachutná, je oheň na střeše. Dítě by navíc mělo mít jídelníček maximálně pestrý v rámci každé porce během dne. Kombinujte a nechte dítě, aby si suroviny bralo rukama nebo použilo dostatečně hlubokou lžičku nebo vidličku se zaoblenými hroty. Jídlo je zábava, ne řehole.  

Lžička tak akorát 

I vám už se dozajista stalo, že jste v restauraci nebo třeba na návštěvě u prarodičů dostali lžičku, která vám zkrátka nešla do pusy. Byla moc hluboká, moc široká, moc dlouhá. Na první pohled se neliší, ale při použití ty rozdíly zkrátka cítíte při každém soustu. Děti to mají pochopitelně úplně stejně. Problém je v tom, že jen těžko ozkoušíte, co miminkům bude vyhovovat. Snažte se tedy vybrat takovou, která nebude příliš mělká ani hluboká, bude mít spíš kulatější tvar a přiměřeně dlouhé madlo. A nezlobte se na dítě, když ji bude odmítat. Prostě mu nesedí. Naštěstí nejde o velkou položku v rozpočtu, a tak jich můžete pořídit více.  

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA