Přejít k hlavnímu obsahu

Zvracení v těhotenství

Chtěla bych se zeptat před otěhotněním jsem trpěla bulimii. Ale ne tolik závažnou léčila jsem se u psychologa a díky tomu jsem otěhotněla jenom teď když jsem hodně přecpaná tak kousek vyzvracím ale je to většinou jenom po večeři ale není to všechno jenom to co mi tam vadí jsem v 9 týdnu těhotenství a chci se zeptat zda mužů z toho potratit nebo ublížit miminku? Nebo muže mít z toho vrozené vady ? Snažím se nepřecpat aby mi nebylo špatně ale mám větší hlad tak to neodhadnu. Děkuji moc za odpověď

Dobrý den, v první řadě oceňuji, že jste s bulimií bojovala a úspěšně ji zvládla a také gratuluji k těhotenství. Otázku, kterou jste zde položila bohužel nebudu schopna tak zcela zodpovědět, protože se jedná o dotaz spíše pro gynekologa než psychologa. Jelikož nejsem lékař, nemohu vědět, zda zvracením můžete nějak poškodit plod.  
Každopádně z psychologického hlediska je důležité být v těhotenství, především v prvních třech měsících v klidu. Nestresovat se, dostatečně odpočívat atd., aby se nenarušil psychický vývoj dítěte. Pokud jste byla spokojená s paní psycholožkou, která vám pomáhala s bulimií, doporučuji ji navštívit i nyní v těhotenství, alespoň na jednorázovou konzultaci. Co se týče fyzična, doporučím opravdu návštěvu lékaře – gynekologa. 
Co bych dále doporučila je rozdělení si večeře do menších porcí a ty postupně jíst do úplného zasycení (např. v 18 h sníst chleba s máslem, za 15 minut jablko, opět vyčkat 15 minut, a tak postupně do doby, než přestanete mít hlad). Váš žaludek je stále ještě navyklý, že u bulimie jste zvracela, proto se stále objevuje dávicí reflex, i když k tomu není důvod a vy sama zvracet nechcete. Vaše tělo je takto bohužel momentálně nastaveno. 
Jak jsem již řekla, nejdůležitější je pro vás zůstat v klidu, nestresovat se, snažit se jíst i jídlo v klidu. Už jen tím, že se vystresujete před samotným jídlem, protože si říkáte, jestli opět budete zvracet a bojíte se, že ano, provokujete dávicí reflex. V klidu si k jídlu sedněte, jídlo si rozdělte na více talířů, udělejte si časový rozestup mezi porcemi… 
Bohužel více vám v tuto chvíli nedokážu poradit. Zkuste opravdu navštívit svou psycholožku a váš stav prokonzultovat, zda za vašimi problémy nestojí nějaký skrytý stres v těhotenství apod. 

PhDr. M. Miechová
www. mojra.cz
 

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.