Přejít k hlavnímu obsahu

Stres a panika z těhotenství

Dobrý den, jsem v 8. týdnu těhotenství. Když jsem zjistila, že jsem těhotná, tak jsem měla několik záchvatů paniky, několikrát jsem hystericky brečela a doufala, že je to hloupý omyl. V 6. týdnu těhotenství jsem byla na kontrole u doktorky, která mi řekla, že na ultrazvuku nevidí srdeční činnost, že mám přijít za 14 dní. Několik dní z těchto dvou týdnů jsem brečela, byla jsem ve stresu a rozebírala s přítelem možnost potratu. Je možné, že jsem pouze ve vleku hormonů, nebo opravdu nejsem na těhotenství připravena? Je mi 28 let, dítě jsem chtěla asi půl roku hlavně proto, abych utekla z nevyhovující práce, bydlím s přítelem v bytě na hypotéku. Navíc se obávám, že stres bude mít velký vliv na dítě a jeho mozek...

Dobrý den, v první řadě je potřeba, abyste se vy sama uklidnila, protože opravdu stres v těhotenství miminku neprospívá. Dostatečně odpočívejte, relaxujte, zejména pak v prvním trimestru, který je pro plod nejrizikovější. Co se týče vašich ataků paniky, zde bych doporučovala obrátit se na psychologa ve vašem okolí, který vás s negativními pocity naučí pracovat, pomůže vám rozebrat důvod těchto panických záchvatů, ukáže vám, jak se zachovat v momentě, kdy taková ataka přijde, naučí vás různé relaxační techniky apod. 

Příčin vašich momentálních stavů může být více, je potřeba zjistit, zda za nimi nestojí něco víc než jen rozházené hormony v těhotenství. Samozřejmě hormonální změny v těhotenství mají velký vliv na psychiku ženy, důvodem ataků může být mj. i to, že když se na něco těšíme, tak v momentě, kdy to přijde nás ovládnou obavy, které neumíme ovládnout – toto není nic neobvyklého. Často si ženy i muži kladou otázku, zda životní změnu zvládnou, jestli budou dobrými rodiči, zda dokážou dítě dobře zabezpečit atd. Je mnoho otázek, které vyvstanou, ale je zbytečné se jimi zabývat dopředu, když jde o věci, které se většinou řeší tzv. „za pochodu“. 

Momentálně je opravdu důležité relaxovat, odpočívat, těšit se na miminko, vizualizovat si sebe v roli matky, povídat si s plodem… Toto vše vám pomůže navázat vztah s dítětem, naučíte se přijmout v roli matky a může to pomoci odstranit vaše obavy. Pokud by však obavy nezmizely a ataky paniky se stupňovaly a zhoršovaly, tak je opravdu potřeba vyhledat odborníka a zahájit terapii. Psycholog vás může celým těhotenstvím provázet, dokonce jsou tací, kteří se na tuto oblast přímo orientují. 


PhDr. M. Miechová, mojra.cz
 

autor: PhDr. M. Miechová, mojra.cz

Diskuze k článku

Ivkulka (neověřeno) | Pá 18.09.2020 12:08

Ahojte ženy, já jsem tedy neměla žádný takovýto z Vaši strachů, ale když jsem byla těhotná, dostala jsem hrozný strach, že náš dům není dostatečně zabezpečený a měla jsem obří "schízu".

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA