Zájem o náhradní mateřství roste | Těhotenství.cz

Zájem o náhradní mateřství roste

Zájem o náhradní mateřství roste - Těhotenství.cz

V posledních letech se množí žádostí o náhradní mateřstvíinfo-icon. Nejedná se však pouze o aktuální trend udávaný hollywoodskými hvězdami – v Česku lze náhradní mateřství využít pouze v případě, že jsou k tomu u ženy závažné zdravotní důvody. Náhradní mateřství často představuje pro tyto ženy jedinou a poslední možnost, jak mít vlastní dítěinfo-icon. Co páry k cestě za dítětem za pomoci náhradní matky vede a kdo se nejčastěji náhradní matkou stává, to vysvětluje MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D. z Repromedy. 

 

Proč některé ženy náhradní matku potřebují?

Jednou z hlavních příčin jsou zdravotní indispozice, se kterými se ženainfo-icon již narodí. Ty v podstatě znemožňují otěhotněníinfo-icon a donošení dítěte. Řadí se sem například absence či vrozené vývojové vadyinfo-icon dělohy... Ty zde sice existovaly i před 50 lety, tehdy však v takovéto situaci lidé častěji dítě adoptovali, nebo zůstali bezdětní. Dnes je ovšem díky moderní medicíně možností více. Adopce je samozřejmě stále jednou z nich, ale některé páry se jednoduše nedovedou smířit s myšlenkou, že by vlastní dítě neměli, tak využijí pomocinfo-icon reprodukční medicíny a náhradní matky.

Dalším z částečných důvodů, proč je v dnešní době vyšší poptávka po náhradních matkách, je odkládání mateřství. „Ženy mají pocit, že díky metodám asistované reprodukceinfo-icon mohou otěhotnět prakticky v jakémkoliv věku. Ano, je pravda, že dnes díky těmto metodám stačí páru k otěhotnění třeba jen jedno vajíčko a jedna spermieinfo-icon, to však nic nemění na tom, že u žen nad 33 let narůstá výskyt onemocněníinfo-icon a pravděpodobnost určitých genetických abnormalit, které mohou vést až k potřebě využití náhradní matky,“ vysvětluje MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.

 

Kdo se nejčastěji stává náhradní matkou?

Ze zkušenosti kliniky Repromedainfo-icon vyplývá, že náhradní matkou je zpravidla žena ve věku 30 až 40 let, přičemž věková hranice je stanovena od 18 do 49. Kromě věku jsou zde však i další podmínky. „Žena, která by chtěla takto pomoci, musí mít alespoň jedno vlastní dítě a ideálně by měla být svobodná či rozvedená. V opačném případě by do celého procesu vstupoval i její manžel, který by se stal automaticky otcem novorozence. Proces osvojení dítěte by tak byl složitější,“ objasňuje MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D. A kde takovou ženu najít? Nejčastěji si páry hledají náhradní matku mezi příbuznými a známými, může se jí stát matka, sestra nebo kamarádka. Některé dvojice ale takovou možnost nemají, a tak hledají na různých diskuzních fórech na internetu nebo se obracejí přímo na reprodukční kliniku.

 

Je surogátní mateřství u nás stále tabu?

O náhradním mateřství se ve společnosti mluví stále více, takže se vnímání tohoto tématu pomalu mění. A i přestože se to některým lidem může pořád jevit pouze jako trendy záležitost, pro ženy, které mají skutečný problém s donošením vlastního dítěte, je to traumatizující zkušenost a rozhodně to jako žádný trend současnosti nechápou. „Náhradní mateřství podstupují u nás opravdu pouze páry, které nemají možnost počít a donosit dítě jinou cestou. Pokud tedy primárně víme, že žena například nemá dělohu, jiný postup jí ani nenabízíme. Důležitým faktorem je u těchto dvojic skutečná touha po dítěti, která je tak silná, že chtějí zkusit všechny dostupné metody,“ uzavírá MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.

Těhotenstvíinfo-icon.cz