Přejít k hlavnímu obsahu

Plánovač činností je řešením pro příliš živé děti

Děti

Děti jsou jedinečné a tak je třeba k nim přistupovat. Vyžadují individuální přístup a bedlivé očko, aby byly skutečně šťastné. Stejně tak rodiče. Co ale dělat v případě, že jsou to neřízené střely k nezastavení? Zkuste na to jít chytře. 
 

Výjimečné děti? 

Dozajista to bude tvrdit každý rodič. Že jeho dítě lítá od rána do večera. Že nezavře pusu. Vymýšlí jednu vylomeninu za druhou. Neposlouchá a zdatně ignoruje rodičovské příkazy. Že má svoji hlavu, je umanuté a plačtivé. Že hází vším, co mu přijde pod ruku, u ničeho nevydrží, nemá vůli se něco nového naučit. Že ho nic nebaví, plouhá se a nuda by se dala krájet. Že se nechce tulit, ale neví, co se sebou. Že umí strhnout k lumpačení všechny okolo, že dává hlasitě najevo odpor a nechuť. Že vám hraje na nervy a vzápětí, když tuší problém a situaci na hraně, tak i na city. Je to všude stejné. Děti jsou zkrátka takové. Živé, všetečné, neunavitelné. A ruku na srdce. .. Chtěli byste, aby byly jiné? Abyste doma měli pecivála, kterého budete muset přemlouvat ke každému kroku navíc a páčit z něj slova? Ne. Stačí si jen osvojit jednoduché metody a pořídit pomůcky, se kterými ten dračí temperant ukočírujete. Nic složitého. Chce to jen trpělivost a vůli. 

Kolektiv 

Pokud už dítě dosáhlo požadovaného věku, který vyžaduje školka nebo jesličky a jiné dětské skupiny, je vhodné tam děti umístit. Příliš živé a temperamentní děti tam často zkrotnou. Konečně jsou mezi svými vrstevníky, vidí jiné autority a jsou kolektivem motivované k tomu, aby poslouchaly, aby se naučily režimu, aby respektovaly druhé a jejich potřeby. S dětmi svého věku “jedou” na maximum a unaví se. Je to skvělý způsob, jak děti trošku přibrzdit. Učitelky a všechen personál je zvyklý na mnohé a dozajista vám řekne, že váš potomek je zkrátka standard. Důležité je i uvědomění si dítěte, že není samo, že má konkurenci. Čím dřív se s takovým prostředím setká, tím lépe. 

Nápomocné jsou v tomto směru pochopitelně i různé kroužky, skupiny, dětské koutky, aktivity zájmových organizací a podobně. 

Není nad plánování 

Nemusíte dítě hned posílat do školského zařízení, aby se trošku zklidnilo. I na domácí půdě můžete zkusit různé způsoby, jak ho zkrotit. Jedním z nejoblíbenějších způsobů je plánovač činností. Na první dobrou to sice nevyznívá příliš atraktivně, ale opak je pravdou. Jde o velmi milou a zábavnou záležitost, která děti k velkému překvapení baví a dokáže je během dne usměrnit a dát jejich času řád. 

Provedení je různé, záleží, jaký typ pořídíte. Ale ten základní se skládá ze dřevěné lišty s drážkou a mnoha kartičky s různými činnostmi jako je spánek, vstávání, uklízení, mytí nádobí, příprava jídla, hraní, čtení, čištění zubů, koupání, skládání puzzlí, vycházka, povídání, česání, jezení, pomoc sourozenci, starost o domácího mazlíčka, cvičení a spousta dalších. Většina variant má i volné kartičky, kam můžete aktivity sami dokreslit podle toho, co vyhovuje vaší rodině nebo dítěti. Každé ráno nebo každý večer - podle toho, jak si to nastavíte a kdy je dítě vnímavější - vytvoříte jednoduchý plán na následující čas - buď celý den nebo například jen dopoledne a část do odchodu do školky. Není nutné plánovat delší časový blok. 

Je to k neuvěření, ale tato metoda děti zklidní a probudí v nich pocit zodpovědnosti, že musí něco dodržovat a splnit. Je to jednoduché. Jakmile je na plánovači například čištění zubů a děti mají hotovo, kartičku odeberou a dají na hromádku k ostatním. Tímto způsobem z lišty odebírají to, co už mají za sebou a úspěšně zvládly. Jednoduché a efektní. Není třeba křiku ani zákazů, děti zkrátka potřebují jen hravě edukační podporu. Nic víc. A přiznejme si, občas by plánovač činnost prospěl i dospělým. 


 

autor: www.mojetehotenstvi.cz | Marcela Svobodová
kategorie: Péče o dítě

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.