Přejít k hlavnímu obsahu

Jak těhotenství ovlivňuje vaše chutě

Způsob, jak jídlo a pití chutná se může v těhotenství značně změnit - to všechno je ale součástí toho, jak se vaše tělo stará o vás a vaše dítě. Mnoho žen tvrdí, že jsou změny jejich chutí v těhotenství přímo ohromující. To vše je zcela normální, stejně jako změny vnímání pachů – během těhotenství můžete mít mnohem citlivější čich a cítit různé pachy a vůně, které jste dříve nevnímala.

Proč se vaše vnímání chuti změnilo?

Jednoduše řečeno, je to proto, že vaše tělo více pracuje a účinně se stará o vás a vaše dítě. Např. objem průtoku krve ve vašem těle se v těhotenství zvyšuje až o 50 procent. Na chutě mají vliv ale především hormony, které vám aktivují chuťové buňky a zaměřují je na nesourodé kombinace potravin. Chutě jsou tak v těhotenství naprosto nevyzpytatelné a stává se naprosto běžně, že se maminky pouštějí do jídel, na které neměly před těhotenstvím ani pomyšlení – např. jitrnice ke snídani, samotné citrony, pálivé klobásy atd… Přečtěte si pár tipů jak na těhotenské chutě vyzrát.

Chuť na sladké = holčička?

Chutě jsou také spojeny s různými těhotenskými pověrami. Nejčastěji se tvrdí, že pokud má nastávající maminka výraznou chuť na sladké, čeká určitě holčičku. V případě chuti na slané nebo pálivé čeká zase naopak chlapečka. Někdo ale tvrdí, že je to přesně naopak. Jak je vidět, nedá se podle chutí nijak řídit a je mnohem lepší spoléhat se, co se pohlaví týká, na svoji intuici, případně ultrazvukové vyšetření! Těhotenské chutě jsou zcela individuální a nedá se podle nich stanovit nějaké konkrétní pravidlo!

Může vás překvapit, že některé potraviny, které jste dříve běžně jedla, vám nyní způsobí nevolnost, jen co na ně pomyslíte. Stejně tak jejich pachy, pokud máte tyto potraviny např. v ledničce. Je proto vhodné zaměřit se v jídelníčku jen na potraviny, které vám špatně nedělají. Zkuste také změnit vaše dosavadní stravovací návyky - snídejte v posteli, pijte chladné nápoje a jezte chladné ovoce. Noste s sebou stále něco malého k jídlu. Stačí sušenka nebo müsli tyčinka.

Předně ale nezapomínejte na to, že je velmi důležité, aby vaše strava byla zdravá, vyvážená a vhodná pro vás a miminko. Pozor také na přejídání – není určitě vhodné jíst za dva! Neznamená, že když jste těhotná, musíte chutím zcela podlehnout. Mnoho žen, které nadměrně přibraly či měly zažívací obtíže, končilo například operací žlučníku ještě v těhotenství. Přečtěte si také: 10 nej potravin v těhotenství - několik tipů na zdravou výživu pro vás a vaše miminko

Těhotenství.cz, Foto: Pixmac

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.