Přejít k hlavnímu obsahu

Česká legislativa stále neumožňuje umělé oplodnění single ženám a lesbickým párům

Česká legislativa stále neumožňuje umělé oplodnění single ženám a lesbickým párům - Těhotenství.cz

V současnosti u nás proběhne ročně až 18 tisíc umělých oplodnění. Může se tak zdát, že otěhotnět v takových podmínkách nemůže být pro ženu problém. Pro možnost podstoupit umělé oplodnění však existuje celá řada podmínek, jednou z nich je nutnost partnerského vztahu s protějškem opačného pohlaví. Česká legislativa tak neumožňuje umělé oplodnění single ženám a lesbickým párům. Tyto ženy proto hledají jiné možnosti, jako je zprostředkování této procedury na klinikách v zahraničí.

V České republice je možné podstoupit léčbu neplodnosti, pouze pokud jste v manželském či partnerském vztahu, a to s protějškem opačného pohlaví. Pacientkám ve věku 18 až 39 let včetně dokonce hradí pojišťovna 3 až 4 IVF cykly. Každý rok tak řeší několik set českých žen problém, jak otěhotnět bez partnera, což jim česká legislativa neumožňuje. Naštěstí jinde ve světě takové podmínky neplatí a tak i svobodné či homosexuálně orientované Češky mohou pomocí asistované reprodukce otěhotnět. Na území EU existuje 12 států, které tento zákrok umožňují, mezi ně patří Belgie, Bulharsko, Dánsko, Finsko, Litva, Španělsko či Velká Británie. Některé státy mají rozdílná stanoviska vůči lesbám a single ženám, například Rusko a Řecko, zde mají možnost počít dítě z umělého oplodnění pouze svobodné ženy. Vedle stanovisek se též liší i ceny za zákroky. Podrobnosti lze nalézt v tabulce níže.

Pokud jste single žena či žena žijící v lesbickém partnerství, bude třeba za vysněným potomkem vycestovat. Klinika SpermBank International se na tuto oblast specializuje a nabízí zájemkyním zprostředkování umělého oplodnění v zahraničí na ověřených klinikách, kde to národní legislativa umožňuje. Celková cena, která zahrnuje přípravu a léčebné výkony v zahraničí, se pohybuje mezi 40 a 150 tis. Kč. Cena za zákrok se liší v závislosti na zvoleném léčebném postupu. U některých žen je třeba použít i darované oocyty (vajíčka), u některých postačí jen inseminace vybraným dárcem.

Příprava v České republice trvá většinou 2-3 měsíce, může být i delší. V zahraničí pak pacientka stráví 1-10 dnů právě v závislosti na prováděném zákroku. Součástí programu je kromě přípravy, potřebné hormonální léčby, komunikace se zahraničním pracovištěm i následná péče do potvrzení těhotenství.

Zvyšující se neplodnost ovšem nemá za následek pouze více pacientů na IVF klinikách, ale také problém s dárci. Těch vhodných ubývá, navíc je proces darování spermatu poměrně složitý. „O zvyšující se neplodnosti u mužů svědčí například výsledky zájemců o darování spermatu na klinickách – z pětadvaceti mužů splňuje kritéria pouze jeden zájemce,“ popisuje složité hledání dárců Jaroslav Hulvert, primář IVF klinického centra ISCARE. SpermBank International tento problém dlouhodobě řeší pečlivým hledáním dárců. Jako jediná klinika v Česku vlastní databázi dárců, o nichž poskytuje pacientkám všechny klíčové informace, jako je váha, výška, krevní skupina, vzdělání, barva očí a vlasů, zájmy a mnoho dalších. Ženy si tak mohou vybrat konkrétního dárce na základě svých preferencí a také dle vhodnosti zvolené metody léčby.

Zajímavá čísla

První umělé oplodnění

Před 40 lety

Pojišťovna hradí

3 – 4 cykly (ve věku 18 – 39 let + 364 dnů)

Počet umělých oplodnění v ČR ročně

až 18 000

Zájem single žen o oplození ročně

odhadem několik stovek

Dostupné evropské země umožňující IVF single ženám

12 (4 z nich neumožňují lesbám)

Délka vyšetření plodnosti

2 – 3 měsíce

Délka pobytu v zahraničí

1 – 10 dnů

SBI registr

50 dárců

Cena inseminace

Španělsko 795 EUR

Dánsko 770 EUR

Ukrajina 650 EUR

Cena IVF s vlastními oocyty (cena závisí na zvolených technikách v embryologické laboratoři)

Španělsko 6000 - 8000 EUR

Dánsko 5000 - 6000 EUR

Ukrajina 2500 - 3500 EUR

Cena IVF s darovanými oocyty (cena se odvíjí od počtu oocytů, počtu embryí)

Španělsko 7 295 EUR

Dánsko 8 000 EUR

Ukrajina 4990 EUR

Těhotenství.cz

Diskuze k článku