Přejít k hlavnímu obsahu

Tříletý věkový rozdíl a usínání

miminko

Dvě děti, jeden pokoj a rozdílné spánkové rytmy. Těžko radit, jak tohle na první pohled nesourodé duo sladit. Budete se muset hodně snažit, kličkovat a dělat kompromisy. Ale pamatujte, že nad odpočinuté dítě není.  

Bez spánku to nejde  

Spánek je pro děti zásadní z několika důvodů. V první řadě jde ale především o zdraví a prevenci před vleklými potížemi, které by se v tak nízkém věku neměly vůbec objevit.  

  • Dobře fungující organismus (narušení přirozených procesů může zabránit endokanabinoidnímu systému správně pracovat a nedochází k rychlému přenosu informací mezi jednotlivými orgány v čele se srdcem nebo mozkem)  
  • Prevence proti bolestem svalů nebo tlaku v hlavě  
  • Posílení imunitního systému  
  • Dostatek energie  
  • Navyknutí dítěte i organismu na režim, prevence proti přibírání, náladovosti nebo přetížení  
  • Ochrana před nemocemi, infekcemi a záněty  

Každé dítě ma jinou potřebu spánku. Zatímco novorozeně spí 18 až 20 hodin denně, tříletému bude stačit kolem 10. A to si ani nemusí pospat přes poledne. Někteří se poobědové siesty vzdají už na roce, jiní ji dodržují ještě v předškolním věku. Pokud by to ale mělo parazitovat na celistvém spánku během noci, je lepší být přes den vzhůru a večer ulehnout na zmíněných deset až jedenáct hodin. Odpočinek bez přerušení a převalování je kvalitnější, hlubší a pro tělo prospěšnější.  

Může se i stát, že dítě bude pravidelně své návyky měnit. Jeden měsíc bez spánku v poledne, pak usne jen dvakrát týdně, pak každý den. Je to dáno tím, jak se vyvíjí a spotřebovává na nové aktivity různé množství energie, mění se pochopitelně i potřeba odpočinku. Netlačte na pilu a umožněte dítěti odpočívat kdykoli během dne. Těžko můžete vědět, jak se cítí nebo co mu napovídá metabolismus.  

Novorozeně  

Většina rodičů si bere miminko k sobě do ložnice, aby mu byla blízko, žena mohla okamžitě přiskočit, přebalit, nakojit, utěšit a vyřešit každý palčivý problém. Někdy ale není zbytí - a z dlouhodobého hlediska s prokázalo, že dětem spaní ve vlastním pokoji od prvních dnů prospívá - a děti musí k sourozenci. Pozor ale na to, abyste nenarušili spánkový režim miminka a nezadělali na bolesti hlavy, proplakané dny a špatnou náladu.  

Novorozeně spí i osmnáct hodin denně, někdy i víc. Dvě a půl hodiny si pospí, otevře očka, protáhne se, povolá do “zbroje” maminku, nají se, přebalit, odříhnout a znova do říše spánku. Tak je to celý den a celou noc, nonstop po dobu několika týdnů nebo měsíců. Je to vcelku fajn režim, pohodový, nenáročný, rutina.  

Ne/soulad  

Problém nastává ve chvíli, kdy máte doma k čerstvému miminku tříleté dítě (odchylky ve věku nejsou důležité). To má nároky na spánek pochopitelně odlišné, naspí něco málo přes polovinu toho co miminko, usíná po osmé večer a budí se krátce po šesté, spí celou noc, ale přes den nezavře oči ani na minutku. S usínáním dělá ofuky, potřebuje si povídat, zpívat a štěbetat, je euforické a nejvíce práce má zpravidla ve chvíli, kdy zavelíte “jde se spát.” Smlouvá a odporuje, křičí, pláče a hraje vám na nervy. To se má ale odehrávat v místnosti, kde ve svém hnízdečku spí miminko?  

Existuje řešení?  

Může se to zdát jako bezvýchodná situace. Každé dítě má jiné nároky a nachází se ve fázi, kdy potřebuje jasný režim a řád. Rozkrojit na dvě půlky se nemůžete a separovat dítě vždy jen s jedním rodičem nemusí dělat dobrotu. Nezbyde vám nic jiného než udělat kompromis  

  • Práce se starším dítětem - vysvětlete mu, co mladší sourozenec potřebuje. Probuďte v něm pocit zodpovědnosti a zdůrazněte, že do něj vkládáte důvěru. Najděte si místo v bytě, kde si budete vyprávět, naučte se šeptat, sdílet tajemství, spřádejte plány pro další dny, naučte se trávit čas i bez miminka, dodržujte černé hodinky  
  • Práce s mladším dítětem - poctivě dodržujte spánkový režim, ale není nutné trávit s miminkem všechen čas, podělte se s partnerem nebo prarodiči. Zároveň hledejte další alternativy, kde by mohlo dítě přes den spát - v přenosném hnízdečku, v šátku nebo v závěsné houpačce 

autor: www.tehotenstvi.cz | Michaela Svobodová
kategorie: Děti

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA