Přejít k hlavnímu obsahu

Oblečení v těhotenství

Přednost mají ve všem přírodní materiály. S rostoucím bříškem by se měl změnit i váš šatník. Pořiďte si šaty pro běžné nošení, ale i pro slavnostnější příležitost. Rozhodně na oblečení nešetřete. S bavlněnými triky, kalhotami a le- ginami vystačíte doma. Ale venku mezi přáteli, na procházkách nebo ve společ­nosti se chcete přece líbit a cítit se dobře a uvolněně. Vaše bříško, které se vám pod šaty vzdouvá, dejte pyšně okolí na obdiv!

I spodní prádlo by mělo být kvalitní. Nutná bude nová podprsenka, pro­tože prsa se vám zvětší. Podprsenka by měla prsa podpírat a mít raději širší ramínka. Při výběru si nechte poradit. Kalhotky noste přednostně bavlněné. Pořiďte si elastické, aby poskytly oporu břišní stěně zvětšujícího se bříška. Kal­hotky by ovšem neměly být těsné nebo dokonce „škrtit". Veškeré prádlo můžete sehnat jako speciální těhotenské. Vždy je vymyšleno tak, aby maximálně pod­porovalo a pomáhalo vašemu měnícímu se organismu.

Poradíme vám jednu dobrou a účinnou věc. Každý večer, když už víte, že můžete jít spát a nemusíte dělat nic dalšího, vlezte si do sprchy. Na nohy si pak asi 5 až 10 minut pouštějte střídavě teplou a studenou sprchu. Začínejte vždy teplou a končete studenou vodou. Procvičujete tím elasticitu žilních stěn, která má na starosti vypuzování krve z vašich nohou. Pak běžte do ložnice,

a tam si zacvičte speciální cvičení proti křečovým žilám:

Při cvičení této sestavy proti křečovým žilám vás mohou pálit holení kosti (přední část lítka). Věřte, že je to velmi účinný a spolehlivý cvik. Začněte s ním hned od začátku těhotenství. Výrazně to zmenší riziko vzniku varixů. Ženám, které již těmito obtížemi trpí, tato cvičební sestava nedovolí, aby se křečové žíly dále zvětšovaly.

Zapomeňte na silonové ponožky a podkolenky. Jsou pro vás zcela nevhodné. Vytvářejí totiž ideální podmínky pro vznik křečových žil a mají minimální sací efekt. Nahraďte je bavlněnými ponožkami s volným okrajem. Také mateřské punčocháče poskytnou podobnou oporu a uleví od bolesti zad a nohou. Dnes je veliký výběr v provedení i barvě a přitom nemusíte slevit z kvality. Nepodce­ňujte problém křečových žil - varixů.

Nohy jsou v těhotenství velice namáhané. Tím, že se zvětšuje bříško a cel­kově i vaše hmotnost, je zátěž na dolní končetiny obrovská. Nohy jsou v pod­statě stále dole, odtok krve z této části těla je velice pomalý a někdy i neúplný. Městnání krve v končetinách je poměrně velké. A tak je zapotřebí využít každé chvilky, kdy můžete a dát si nohy do vodorovné polohy. Také je dobře během dne několikrát procvičit nohy v kotníkovém kloubu — stačí pouze krouživými pohyby, ať už v sedě nebo v leže s nohama ke stropu.

Položte se na záda (na zem nebo do postele):

1. Zvednete nohy směrem ke stropu. Ohýbejte nohy v kotnících tzv. „pata, špička". To udělejte 20x.

2. Zůstaňte ležet na zádech, nohy skrčte v kolenou a plosky opřete o zem. Opět cvičte ohýbání v kotnících „pata, špička" - 20x.

3. Ležíte stále na zádech a nohy natáhněte po celé délce na zem. Jste tedy úplně natažená. Opět provádíte stejný cvik, tedy „pata, špička" a to 20x.

4. Nohy nechte natažené na zemi, ale posaďte se. Vaše tělo a nohy svírají pravý úhel. Opět cvičte cvik - ohýbání nohou v kotnících 20x.

5. Postavte se a opřete se (stačí o stěnu). Opět se střídavě zvedejte na špičky a paty 20x.

Obuv by měla být v těhotenství především pohodlná. Vhodné jsou nízké široké podpatky nebo klín, protiskluzová podrážka, lépe suchý zip nebo jiné vhodné zapínání. Nezapomeňte, že se bříško bude stále zvětšovat. I doma byste měla mít vhodnou obuv (například bio pantofle).

Na rovné ploše byste neměla běhat naboso, zvyšujete tím riziko borcení nožní klenby, jelikož vaše váha se zvětšuje a tlak na klenbu je veliký. Během dne byste měla obuv střídat. Na každé roční období byste měla mít alespoň 2 páry vhodné obuvi. Opravdu není dobré chodit celé těhotenství v jednom páru bot.

Těhotenství a porod
Autor: Magdalena Mikulandová
 

Diskuze k článku

Daniela Kopřivová (neověřeno) | Čt 30.01.2020 23:52

V těhotenství jsem měla velký problém na sebe sehnat něco pěkného. Rozhodla jsem se proto pro menší kompromis a na tržišti jsem koupila pár starších věcí, které jsem přešila a vytvořila si takovou vlastní těhotenskou módu.

MommyRev (neověřeno) | Čt 02.04.2020 15:00

Tehotensky test je nejjednodussi a nejrychlejsi zpusob, jak zjistit, zda jste tehotna. Znamena vzdy pozitivni vysledek testu tehotenstvi? Jak je to s jejich spolehlivosti?

MommyRev (neověřeno) | Út 07.04.2020 21:25

Tehotensky test je nejjednodussi a nejrychlejsi zpusob, jak zjistit, zda jste tehotna. Znamena vzdy pozitivni vysledek testu tehotenstvi? Jak je to s jejich spolehlivosti?

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.