Přejít k hlavnímu obsahu

Spolehlivé početí z lékařského hlediska: Menstruační cyklus

Ovulace, menstruační cyklus, početí, otěhotnění

Jak funguje lidské tělo a cyklus plodnosti? Toto pochopení je klíčové pro úspěšné početí. Existuje mnoho faktorů, které mohou ovlivnit plodnost jednotlivců, ať už jde o ženy nebo muže. Z lékařského hlediska je důležité používat spolehlivé metody a sledovat znaky plodnosti, abyste mohli co nejefektivněji plánovat svou snahu o početí.

Ovulace 

Jedním z nejlepších způsobů, jak pochopit vaši plodnost, je sledování ovulace. Existuje několik metod, které mohou pomoci určit, kdy nastává ovulace, jako je sledování tělesné teploty, použití ovulačních testů nebo monitorování změn v tělních tekutinách.

Menstruační cyklus 

  • Krvácení: Cyklus začíná prvním dnem menstruace, kdy se děloha zbavuje sliznice, která byla vytvořena pro případné přijetí oplozeného vajíčka. Tato fáze obvykle trvá 3 až 7 dní. Pokud k oplození nedojde vajíčko společně s děložní výstelkou se dostává ven menstruací
  • Fáze folikulace: Po skončení menstruace začíná fáze folikulace. Během této fáze dochází k růstu folikulů vaječníků, z nichž jeden se stává dominantním a připravuje se k ovulaci. Rovněž dochází k růstu endometria, sliznice v děloze, která se připravuje na případné přijetí oplozeného vajíčka.
  • Ovulační fáze: Ovulace je proces, kdy dozrálé vajíčko opustí vaječník a vstoupí do vejcovodu, kde může dojít k oplodnění spermií. Ovulace obvykle nastává kolem 14. dne cyklu, ale to může být individuální a může se lišit u každé ženy. Během ovulace se také mění sekrece děložního čípku, což může být použito jako indikátor plodných dnů.
  • Luteální fáze: Po ovulaci začíná luteální fáze, která trvá až do další menstruace. Pokud nedojde k oplodnění vajíčka, dochází ke zániku žlutého tělíska, které produkuje hormony podporující těhotenství. To vede k úbytku hormonů, což způsobí odhojení endometria a začátek nové menstruace.

Pohlavní styk ve fázi ovulace 

Nejlepší čas mít pohlavní styk pro zvýšení pravděpodobnosti otěhotnění je během plodných dnů ženy. Plodné dny jsou obvykle kolem ovulace, kdy je doba, kdy vajíčko opouští vaječník a je připraveno na oplodnění.

Pokud chcete maximalizovat šance na otěhotnění, je ideální mít pohlavní styk jeden až dva dny před očekávaným dni ovulace a také v den ovulace samotné, a pro jistotu i den po ní. To zajišťuje, že jsou spermií přítomny v reprodukčním traktu ženy před uvolněním vajíčka a mohou tedy okamžitě oplodnit vajíčko, jakmile je uvolněno.

 

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA