Přejít k hlavnímu obsahu

Jaké množství alkoholu je v těhotenství bezpečné?

Alkohol v těhotenství

V průběhu těhotenství je třeba pečlivě zvažovat, co je pro vás a vaše dítě skutečně bezpečné. O alkoholu to platí zvláště. Ať už plánujete těhotenství nebo jste aktuálně těhotná, či právě kojíte, nejbezpečnějším rozhodnutím pro vás i vaše dítě je vyhnout se pití alkoholu.

Pokud jste těhotná, žádné množství alkoholu se nedá označit za bezpečné! V samotném průběhu těhotenství neexistuje období, kdy by bylo možné alkohol konzumovat zcela bez rizika. Existuje tu totiž možnost, že alkohol může mít za následek například závažné fyzické vady, poruchy osobnosti, impulsivní chování a případně poruchy osobnosti.

Čím více pijete, tím je pravděpodobnější, že dítě utrpí nějakou újmu. Čím více alkoholu a častěji se konzumuje během těhotenství, tím vyšší je riziko FAS.

Co je to FAS?

Fetální alkoholový syndrom (FAS) znamená soubor tělesných a mentálních vývojových vad lidského plodu. K těm dochází následkem nadměrné konzumace alkoholu v průběhu devíti měsíců těhotenství. Přestože se stále diskutuje o tom, co je ona „nadměrná míra“ alkoholu v těhotenství, tak určité studie ukazují, že např. jedna sklenka alkoholu týdně nepředstavuje zásadní riziko pro vznik FAS. Z druhé strany řada odborných institucí vydala doporučení, aby se těhotné ženy alkoholu v průběhu těhotenství zcela vyhnuly. Neexistuje prý ona minimální bezpečná dávka.

Při FAS nejčastěji hrozí:

 • impulzivita a zvýšená dráždivost
 • snížená inteligence (mentální retardace)
 • agresivita či hyperkinetická porucha
 • poruchy chování
 • problémy s učením či porozuměním v sociálních situacích

Výskyt fyzických obtíží u dítěte a matky může zahrnovat:

 • abnormality v oblasti hlavy a mozku
 • srdeční a cévní vady
 • nízkou porodní váhu a poruchy růstu
 • poruchy týkající se motorických dovedností a koordinace pohybů.

ČTĚTE TAKÉ:

Může alkohol poškodit plod v těhotenství?

Plánujete s partnerem dítě? Zakažte mu vepřové maso a notebook na klíně

Na jaké potraviny si dát v těhotenství pozor?

Primární prevence vrozených vývojových vad

Jaké účinky má alkohol na nenarozené dítě?

Když pijete, alkohol přechází z vaší krve přes placentu do vašeho nenarozeného dítěte. Může tak ovlivnit vývoj mozku dítěte, míchy a dalších orgánů.

Je dokázáno, že alkohol v krvi plodu dosahuje stejné případně o něco nižší koncentrace, než je hladina alkoholu v krvi matky. Dítěti však trvá 2x pomaleji, než dostane alkohol ze svého organismu a vyloučí ho. Důvodem jsou jaterní enzymy, které způsobují odbourávání alkoholu, a které ale dítě do 8. týdne těhotenství postrádá. Dítě je tak nejvíce citlivé na příjem alkoholu v prvním trimestru těhotenství! Avšak ani po prvním trimestru nemá játra a ledviny vyvinuty do té míry, aby se dokázalo bezpečně vypořádat s přítomností alkoholu v těle.

První trimestr je čas, kdy se orgány dítěte vyvíjejí nejrychleji, jedná se tedy o dobu nejvyššího rizika poškození dítěte.

Pití alkoholu během těhotenství může zvýšit riziko potratu, mrtvého porodu, předčasného porodu a poruchy fetálního alkoholového spektra (FAS), což je řada fyzických, kognitivních, vývojových a emocionálních problémů způsobených konzumací alkoholu během těhotenství.

Pila jsem alkohol, aniž bych věděla, že jsem těhotná. Co mám dělat? 

Je možné, že jste pili alkohol během několika prvních týdnů těhotenství, aniž jste tušila, že jste těhotná. Riziko možných komplikací bude pravděpodobně velmi nízké. Ale jakmile se o těhotenství dozvíte, je mnohem bezpečnější vyhnout se pití po zbytek těhotenství. To platí i o době během kojení.

Pokud máte jakékoli obavy, či cítíte nejistotu, promluvte si se svým lékařem nebo porodní asistentkou. 

Málokterá žena v počátku těhotenství ví, že už je těhotná. Což znamená, že v případě pití i přes početí vystavuje svůj plod dříve zmíněnému riziku postižení. Přičemž na počátku těhotenství jsou rizika zcela největší.

Co občasné pití či jedna sklenička vína?

Neexistuje žádný výzkum, který by podporoval tvrzení, že občasný nápoj způsobí malé poškození. Jiní odborníci však tvrdí, že během těhotenství neexistuje tzv. bezpečná úroveň pití. Z čehož vyplývá, že když jste těhotná, je nejbezpečnější volba nepít.

Některé ženy se často ptají, zdali mírná konzumace např. červeného vína ohrožuje vývoj nenarozeného dítěte. Na toto odpovídá lékařský výzkum tak, že jedna sklenička alkoholu denně – obvykle malé pivo nebo víno – avšak až od druhého trimestru, není pro dítě ohrožující. Bylo by však nezodpovědné uvádět, že umírněné pití je sedm skleniček alkoholu týdně a spojit je do jednoho dne. 

Co když plánuji otěhotnět?

Pokud plánujete otěhotnět, nejbezpečnější možností je jednoduše nepít. Absence alkoholu dá vašemu otěhotnění největší šanci

Těhotenství je přirozené stádium života a nemělo by vám zabránit v socializaci. Ale pokud jste v situaci, kdy se jedná o pití, je dobrou alternativou mít nealkoholický nápoj, který si užijete s dobrým pocitem a současně s jistotou, že neohrožujete vaše nenarozené dítě. 

V rámci jedné studie vyšlo, že ženy, které se přiznaly k příjmu více jak 14 skleniček (dávek) alkoholu za týden, měly sníženou schopnost početí o 18 %.
Pozor však na nárazové pití. To je škodlivé v jakékoli podobě. Nelze tak říci, že žena, která vypije během jednoho týdne 14 skleniček alkoholu, nebude mít problém s otěhotněním. Platí zde již zmiňovaná potřeba rozložit pití do delšího období. Když už toužíte po dávce alkoholu.

Závěrem lze říci, že alkohol u ženy plánující těhotenství je třeba brát s velkou opatrností a držet se pravidla že méně je v tomto případě vždy více.

Použité zdroje:

alkoholpodkontrolou.cz

pregnancybirthbaby.org.au

alcohol.org/pregnancy

Diskuze k článku

Kennethfiste (neověřeno) | Pá 21.06.2024 13:06

Experience the thrill of betting on cricket matches in the heart of the United Arab Emirates. Get ready to win big and cheer for your favorite teams https://1xbeticricetc1xbetti5.ru/!

Kennethfiste (neověřeno) | Pá 21.06.2024 13:08

At CricketBet, we bring the excitement of cricket betting to the vibrant landscape of the United Arab Emirates. Join us for a rollercoaster ride of predictions and wins https://1xbeticricetc1xbetti5.ru/!

Kennethfiste (neověřeno) | Pá 21.06.2024 13:08

Experience the thrill of betting on cricket matches in the heart of the United Arab Emirates. Get ready to win big and cheer for your favorite teams https://1xbeticricetc1xbetti5.ru/!

Green History:… (neověřeno) | Pá 21.06.2024 16:56

Студия Green History предоставляет полный спектр услуг по благоустройству и озеленению территорий. Мы занимаемся созданием уникального ландшафтного дизайна, укладкой тротуарной плитки, установкой систем автоматического полива, устройством газонов и озеленением. Наши специалисты работают с каждым клиентом индивидуально, создавая проекты, которые идеально соответствуют их пожеланиям и нуждам. Посетите наш сайт <a href=https://greenhistory.ru/>greenhistory.ru</a&gt; для более подробной информации или приходите к нам в офис по адресу: г. Москва, Дмитровское шоссе, дом 100, корп 2, офис 418.

Почему мы лучшие? За более чем 15 лет работы мы накопили богатый опыт и заслужили доверие многих клиентов. Наша команда профессионалов использует только высококачественные материалы и новейшие технологии. Мы гарантируем долговечность и эстетическую привлекательность наших решений. Если вы мечтаете о красивом и ухоженном саде, доверьтесь Green History. Узнайте больше на сайте <a href=https://greenhistory.ru/>greenhistory.ru</a&gt; или посетите наш офис: г. Москва, Дмитровское шоссе, дом 100, корп 2, офис 418. Ваш сад станет настоящим произведением искусства вместе с нами.

Georgestips (neověřeno) | Pá 21.06.2024 19:43

Очиститель воздуха Dyson работает шумно или неэффективно? Наши специалисты проведут тщательную диагностику и устранят неисправность. Забота о чистом воздухе начинается с https://servisdyson.ru/
<a href=https://servisdyson.ru/>сервис dyson</a>
ремонт сушилки для рук dyson
ремонт техники dyson
ремонт фена dyson

Kyliecoace (neověřeno) | Pá 21.06.2024 23:29

<u><a href=https://gosafe.click/cz/sAWSSf>Získejte exkluzivní bonus v kasinu nyní! Hrát právě teď!</a></u>

<a href=https://gosafe.click/cz/sAWSSf><img src="https://boys-here.com/promogmb/xrcz/top/ysrwl947k.jpg"></a&gt;

<a href=https://gosafe.click/cz/sAWSSf><img src="https://boys-here.com/promogmb/xrcz/second/ra82te.jpg"></a&gt;

<a href=https://gosafe.click/cz/sAWSSf><img src="https://boys-here.com/promogmb/xrcz/bonus/08p0dn3h8.jpg"></a&gt;

<u><a href=https://gosafe.click/cz/sAWSSf>Online kasino za skutečné peníze! Získejte svůj bonus a hrajte!</a></u>

online casina jistota
kde hrat online poker v čr
jak se hraje poker online
online poker česko
online poker česky
karetní hry online
můžu nškde hrát online poker bez dokumentů
poker o penize online
Proto, abyste pochopili, jak dobrý je ten či onen herní portál, vždy si o něm přečtěte recenze. jak vyhrát peníze Naše webové stránky uvádí licencované online kasina s vynikající pověstí, protože je třeba vyplnit dva formuláře. vklad hotovosti na online casina pres skrill účet Hráči by měli mít pevné limity pro sázky a měli by se držet své strategie, pokud hledáte vysoké šance na výhru. kde we daji hrat automat online za halere Zároveň v tomto případě nemáte tolik možností a pohodlnou možnost rychle si zahrát a vybírat finance dle vlastního uvážení, tak jako je tomu v běžném online kasinu s vytvořením herního účtu. jak vyhrat v online casinu Online hry jsou jedním z nejlepších způsobů, jak trávit volný čas a také jedním z nejlevnějších druhů online zábavy. online ruleta Hraní hazardních her v online casinu by mělo být hazardní pouze v samotném hraní hazardní hry. online casina s minimálním vklad Jiné jsou pro vás možná novinkou.
SMS vklad do online casina je velmi rychlý, peníze máme na herním účtu prakticky okamžitě. hazardní hry online Call: Dorovnání sázky. Jsou vyloženy najednou a barvou nahoru. online automaty s nejnizsi sazkou Online kasino bonus s vkladem 1 euro v roce 2023 nebo vzrušení z vítězství s přáteli v kasinu, a mnoho myšlenek a úsilí šlo do toho. hrát scroll of adventure bgaming Pokud se číslo objeví na kartě hráče, umístí se značka na toto pole. cz casino bonus za registraci 2024 Nově registrovaní hráči mohou ve všech českých online casinech získat 100% bonusy k prvnímu vkladu na konto. sázení sportky online Vše je přehledně vysvětleno při samotné registraci i vkladu.
online ceske casina
česká kasina online
https://sl-mexico.com/question/casino-online-hrat-ted-vklady-skutecne-p…
sportka sázení přes internet
jak si vybrat online casino Díky pokercam tabulkám, můžete rozsah ven své soupeře v reálném čase.
zahranicni casina pro ceske hrace
https://www.joyasvalldor.com/uncategorized/top-online-casino-ceska-repu…
sportovní sázky
online cz casina
zahrajte si fancy fruits gamomat
Kolikaválcové automaty máte rádi? poker o reálné peníze online K týdenním bonusům jsou obvykle připojeny specifické podmínky, jako jsou požadavky na sázení a omezení hry. výherní automaty gemini joker betsoft Obdoba losů, ovšem do slosování se zahrnou pouze prodané losy. nejlepsi online casino za penize Pro zavolání barmanky krupiér zvoní jednou, pokud je potřeba manažer živé hry zvoní se dvakrát.
online hry web
automaty bonus za registraci 2024 Online kasina nabízejí hráčům atraktivní herní příležitosti ke zlepšení jejich hry a zvýšení laťky.
Na webu jsou k dispozici různé možnosti plateb a výběrů; platby probíhají rychle a s vysokou úrovní zabezpečení. zoom roulette betsoft Máte v mailu kód, který lze použít v online casinu na vybrané hrací automaty?
casina s ceskou licenci
casino bonus za registraci Môžete použiť roztočenie zadarmo, ktorí chápu a prispôsobujú svoje služby konkrétnym regionálnym trhovým podmienkam.
poker online hry
online casino čr 2024 Můžete hrát proti počítači nebo ve dvou.
nejlepsi online casino za penize
kolo štěstí online
casino cz online
https://jasperradioclub.com/forum/profile/ninam1167551304/
ruleta online hra
<i></i>
online losování sportky

Přidat komentář

Plain text

 • Nejsou povoleny HTML značky.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
 • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA