Přejít k hlavnímu obsahu

Kdy nastoupit do práce po porodu?

Kdy nastoupit do práce po porodu? Těhotenství.cz

Česká republika se může pochlubit nejdelší rodičovskou dovolenou na světě a k tomu největším počtem matek starších dětí. Příčinou je významný nedostatek nabídky zkrácených pracovních úvazků v Česku. 

Trend doby si žádá zkrácený úvazek

Česko je v počtu nabízených zkrácených úvazků až na chvostu Evropy. Oproti pětině obyvatel Unie pracuje v Česku na zkrácený úvazek pouhých sedm procent lidí, převážně žen. Situace se ale pomalu zlepšuje. Zatímco například v Řecku je hlavním důvodem práce na zkrácený úvazek fakt, že člověk nenašel pozici na full time, v českých reáliích je to naopak. Firmy, které bojují s nedostatkem lidí, nabízí možnost zkrácených úvazků či sdílených pozic jako moderní benefit. 

„Mnoho firem pracovníkům slibuje různé přežité benefity, my ale vidíme, že největší zájem je o různé formy zkrácených úvazků a samozřejmě o peníze. Tomu se snažíme přizpůsobit a nabíráme fyzioterapeuty jak na plný úvazek se šestihodinovou pracovní dobou, tak i na brigádu nebo různé částečné úvazky, které jsou vhodné pro rodiče malých dětí,“  popsal Zdeněk Bílek, ředitel FYZIOkliniky na pražském Chodově.

Do práce několik týdnů po porodu

Pro rodiče pečujícího o děti je zkrácený úvazek nutností. Jenže příležitostí je v Česku stále málo. Rodičům zbývají dvě možnosti – zůstat doma s dětmi, anebo celý den pracovat. Zatímco v zahraničí se ženy do práce vracejí několik týdnů po porodu alespoň na částečný úvazek, který jim vydrží až do vyššího věku dítěte, v Česku jsou ženy na rodičovské dovolené převážně tři až čtyři roky a hned po jejím vypršení nastupují do práce na plný úvazek. Jak v roce 2018 poukázal Rodinný svaz ČR, české matky dětí ve věku od šesti do 14 let tak pracují mnohem více než matky v drtivé většině vyspělého světa.

„Existují obory, ve kterých jsou poloviční úvazky častější, například v IT, marketingu, v neziskovém sektoru. Zaměstnavatel v nich funguje standardněji ve flexibilním režimu a po mateřské a rodičovské dovolené se do nich snáz vrací. V jiných oblastech je to obtížnější, protože druh práce prostě nenabízí možnost částečného úvazku anebo flexibilitu, kterou většina rodičů s malými dětmi potřebuje, například státní správa, restaurace, výroba. I ve firmách, kde to není obvyklé, ale doporučuji se prostě zeptat, mnohokrát jsem byla svědkem, že spolehlivému pracovníkovi vyšel zaměstnavatel vstříc. K tomu je důležité být aktivní a během mateřské a rodičovské dovolené nějaký průběžný vztah se zaměstnavatelem udržovat,“  poradila kariérová koučka Petra Drahoňovská, která se věnuje rozvoji mladých lidí a jejich dovedností pro budoucnost v projektu Samsung Tvoje šance #futureskills.

Na mateřské se požadavky na zaměstnavatele mění

Na mateřské a rodičovské dovolené přehodnotí řada rodičů své profesní ideály, a pokud jim původní zaměstnavatel neumožní návrat do práce za nových podmínek – flexibilní pracovní doba, zkrácený úvazek, poohlíží se jinde. Ne každý ale ke změně nalezne odvahu a raději se přizpůsobí starému modelu práce na úkor sebe i své rodiny. 

„Zvlášť maminky na rodičovské dovolené bývají ve svém původním působišti hodně ukotvené, my jim ale chceme ukázat i jiné prostředí a možnosti. Navzdory jejich pracovní pauze je u nás velmi vítáme jako zkušené kolegy, kteří už mají praxi s pacienty, ale zároveň jsou aktivní a nebrání se učení nových postupů. Na našem pracovišti se mohou dál rozvíjet ve své specializaci, s podporou kolegů a za použití inovativních technologií, které urychlují léčbu,“  dodal Zdeněk Bílek.

Rodičovská dovolená jako příležitost k novým začátkům

Ne v každém odvětví jsou však zkrácené úvazky možné. Někteří rodiče pak rodičovskou dovolenou využijí jako svůj profesní předěl, začnou podnikat anebo se vzdělávají v úplně jiném oboru. V takovém, ve kterém by skloubení kariéry a rodiny nebyl problém. 

„Flexibilní pracovní doba, možnost práce na dálku, vlastní projekty, to vše nabízejí obory ICT. Firmy navíc ženský element ve svých týmech velmi vítají, jelikož se do popředí dostávají kromě technologických znalostí tzv. soft-skills, například ve vývoji aplikací je to schopnost vcítit se do pocitu uživatele, vstřícná komunikace a sociální cítění, empatie nebo cit pro detail, tedy vlastnosti vrozené spíš ženám. Ačkoli je žen v oborech ICT stále v poměru k mužům minimum, se základy v grafickém designu, programování či tvorbou webů mohou zasahovat do všech odvětví,“ poukázal ředitel Soukromé střední školy výpočetní techniky Martin Vodička.

 

Zaměstnavatelé začínají vycházet vstříc

Na trhu práce navíc také sílí generace mileniálů, kteří nechtějí pracovat pět až sedm dní v týdnu, osm hodin denně, víc si váží volného času a svých koníčků. A zaměstnavatelé se začínají snažit jejich požadavkům vyhovět. 

 „Na všem se dá domluvit. Nové uchazeče na místo fyzioterapeuta vždy zveme k nám, aby si vše prohlédli a viděli, jak pracujeme. Udělali si živý obrázek a neměli jen zprostředkované informace z webu. Když přijde zájemce o pozici, vždy ho provedeme po klinice a ukážeme, jak přesně vypadá naše péče o klienty,“ uvedl Zdeněk Bílek.

autor: www.tehotenstvi.cz | pear_media | Eurostat
kategorie: Aktuality

Diskuze k článku

Zdena38 (neověřeno) | Út 05.07.2022 13:29

Díky za článek, myslím že to je hodně individuální záleží na zdravotním stavu a rodinné situaci a vykonávané práci jestli by to byla fyzicky náročná práce tak je jasné že to bude delší doba než když by jste seděla někde v kanceláři u PC. A začínat se má určitě zlehka a ne se hned přetěžovat ale tak to je logické. Já se věnují něčemu podobnému v oblasti marketingu tak už jsem začínala i doma na homeofic a pak postupně jsem na pár dní dojížděla do práce a teď už zase jedu 5dni v týdnu.

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.