Přejít k hlavnímu obsahu

Miminko bolí bříško! Zkušená maminka radí, co s tím

Bolest bříška u dítěte

Jedna z největších obav všech maminek je bolení bříška u dítěte. Naše miminka při tom trpí a pláčou. Jak jim tedy s bolestmi pomoci? A jak se jim vyvarovat? Je několik možností jak nadýmání a bolestem bříška u miminka předejít. 

Aby k bolení bříška nedošlo 

Při kojení je dobré nejíst nadýmavá jídla jako je třeba zelí, kynuté knedlíky a buchty atd. Protože cokoli, co sníte vy, dostává v mléce i vaše miminko. A pokud si dáte třeba fazole, které velmi nadýmají, nemůžete se divit, že i vaše malé potom trápí bříško. 

Když používáte umělé mléko

Při používání umělého mléka je dobré během krmení dát miminku napít vlažné vody a pokračovat v mléce. Dále pokud miminko krmíte v určitou dobu, další mléko nepodávejte dříve než za dvě hodinky. Aby se mu v bříšku nesmíchalo částečně strávené mléko a to čerstvé, smíchání obou mlék způsobuje bolesti. 

Když přestanete kojit 

Já osobně už nekojím a dávám malému umělé mléko. Opravdu se snažím dodržovat čas, kdy mu mléko podávat. Většinou se snažím po třech hodinách, ale občas, když už má hlad, dostane mléko dříve. Teplou vodu během krmení nedávám, protože prozatím nebyla třeba, ale když jsem umělé mléko vybírala, byla jsem na vážkách, které zakoupit a hodně jsem se radila i v lékárně které používat. Z mnoha rad jsem vybírala takové, které má probiotika a látky v sobě které nezacpávají bříško. 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ8 VĚCÍ, KTERÉ POTĚŠÍ KAŽDÉ MIMINKO

Jak miminku pomoci od bolesti bříška?

Je několik způsobů, jak miminku pomoci od bolestí. Jedním z velmi účinných z vlastní zkušenosti je teplá koupel. Opravdu v našem případě teplejší koupel zabrala. Jakmile se bříško zahřeje, začnou více pracovat střeva, a to napomůže k uvolnění větrů.  

Další způsob, pokud nechcete napouštět vaničku, je zahřát látkovou plenku a dát ji dítěti na pupík. Přitom cvičte s nožičkami. 

Mastičky na bolesti břicha 

Možností je několik, a pokud půjdete do lékárny, zkuste se poptat po mastičkách na bolesti břicha. Já mám doma dva druhy mastí a musím říct, že obě dvě jsou velmi účinné. Mastička se masíruje kolem pupíku, miminkům se bříško zahřeje a je lépe. V našem případě to bylo opravdu účinné. 

Může se stát, že ani teplá voda a ani mastičky nezaberou. V tuto chvíli můžete použít rektální trubičku. Tu lze jí zakoupit v lékárně, a miminku ji strčit do zadečku a pomoci mu od bolestí. Musím říct, že já jí použila snad jen jednou, kdy už jsem nevěděla, jak jinak pomoci. Ale určitě není dobré ji používat často. Vaše miminko by totiž mělo být schopné samo se vyprázdnit.

autor: Anita Rosendorfová z blogu Normal Mama Život
kategorie: Děti

Diskuze k článku

LauraSt (neověřeno) | Ne 29.03.2020 21:14

U nás byl největší problém, než jsme přišli na to, co je vlastně příčínou bolestí. Přešli jsme na jiné UM a byl klid. Nejvíce nám pomohl www.sunar.cz

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.