Přejít k hlavnímu obsahu

Miminka denně prospí až 18 hodin, proto nepodceňujte výběr matrace do dětské postýlky

matrace-miminko-tehotenstvi.cz

Novorozeňata tráví v postýlce většinu času. Aby se jejich páteř dobře vyvíjela, je potřeba zvolit optimální tuhost matrace. Pozornost si zaslouží i pečlivý výběr materiálu a velikost matrace. Jakou matraci pro miminko vybrat?

Kvalitní jádro matrace pro miminko je základ úspěchu

Z hlediska tuhosti by matrace pro miminko měla být středně tvrdá a nabízet dobrou bodovou elasticitu. Nevhodná je matrace tvrdá, ale vyhnout byste se měli také příliš měkké matraci. U miminek, která spí na měkké matraci, hrozí vyšší riziko vzniku skoliózy.

Matrace pro miminka by měla mít dobrou prodyšnost. Díky ní se miminko nebude přehřívat a nebude docházet k nahromadění a zpětnému vdechování oxidu uhličitého. Kvalitní matrace pro dospělé disponují zónováním, což znamená, že mají v určitých částech rozdílnou tuhost. Zónování u matrací pro nejmenší není žádoucí, a navíc zbytečné. Děti rostou a na lůžku se „stěhují“ do různých poloh. Proto zónování nemá význam. 

Z jakých materiálů můžete vybírat?

 • Studená pěna – matrace ze studené pěny se pyšní skvělou prodyšností a bodovou elasticitou, díky které se dokonale přizpůsobí dětskému tělíčku. Spolehnout se můžete na dlouhou životnost a dlouhotrvající pevnost. Díky větším pórům jsou matrace z tohoto materiálu vysoce komfortní a zajišťují tvarovou stálost. Ideálním příkladem je matrace Vojta, která je dostupná v několika rozměrech.
 • Přírodní latex – má dobrou bodovou elasticitu a skvěle vyrovnává teploty. Díky antiseptickým účinkům, které zabraňují šíření bakterií a roztočů, je vhodný i pro alergiky.
 • Kokosová matrace – posledních několik let patří k oblíbeným typům. Mají dobré ortopedické vlastnosti i tvrdost. Jedná se totiž o přírodní materiál. Problém může nastat v případě, že matrace navlhne například močí. Matrace z kokosu se nesmí prát a její čištění je obtížné. Proto je lepší ji opatřit ochranným potahem.
 • Molitan – molitanové matrace představují nejlevnější variantu. Najdete je ve většině obchodů, které se na prodej dětských matrací nespecializují. Tento materiál se pro miminka nedoporučuje, jelikož se rychle proleží, nemá dobrou bodovou elasticitu a není tolik prodyšný.
 • Paměťová pěna – reaguje na teplo a tělo to ní vytvoří „otisk“. Neposkytne mu tak potřebou oporu a správné podmínky pro rozvoj a rychlí růst těla.

Rozměry matrací

Matrace pro nejmenší se zpravidla vyrábí ve velikostech 120 × 60 cm nebo 140 × 70 cm, což jsou nejčastější rozměry dětské postýlky. Lze však sehnat i atypické rozměry. Vždy dbejte na to, aby matrace pokryla celé dno postýlky. Do mezer by si totiž děti mohly zaklínit končetiny.

Výška matrace by se měla pohybovat okolo 8 cm. Jestliže se chystáte používat monitor dechu, sáhněte po matraci o výšce mezi 6 až 8 cm. Ideální volbou je v tomto ohledu matrace Dana s výškou 7 cm. Obecně platí, že čím vyšší matrace je, tím více tlumí impulsy, které má snímat deska monitoru. Matrace by neměla být silnější než 11 cm.

Pratelný potah

Abyste děťátku zajistili zdravé spánkové klima, neměl by matraci chybět pratelný potah, který zabraňuje proniknutí vlhkosti do jádra matrace. Nejlepší volbou jsou potahy s integrovanou ochranou proti promáčení. Sáhnout můžete po potazích vyrobených z:

 • bavlny,
 • směsi bavlny a polyesteru,
 • střižní ovčí vlny,
 • vlněného rouna,
 • rouna z dutého vlákna,
 • polyesterového rouna,
 • tencelu,
 • kapoku.

Je dobré vědět

Při výběru matrace se zamyslete i nad tím, že budete s miminkem cestovat. Proto sáhněte po kvalitní cestovní matraci Vojta Travel, kterou je možné použít i do cestovních skládacích postýlek a zajistit tak dětem kvalitní spánek.

autor: Inspire CZ
kategorie: Miminko

Diskuze k článku

Míša 25 (neověřeno) | Po 22.03.2021 10:18

Ahoj no to máte pravdu, my jsme pro dceru měli i takovou speciální podložku do postýlky že v noci kontrolovala její dech a kdyby nějak špatně dýchala tak by to začlo pípat, Jinak matraci měla nějakou bio už nevím z jaký to přesně bylo materiálu,...

Přidat komentář

Plain text

 • Nejsou povoleny HTML značky.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
 • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.