Přejít k hlavnímu obsahu

Rodič jako kouč: 3 cesty pro vytvoření spokojenějšího domova

Rodina

Říkáte si, co to, sakra, je koučování pro rodiče? Jak by se nějaký rodič mohl chtít přihlásit na takový kurz? Neměli by se snad sami rodiče naučit poradit si s problémy?

Pokud zastáváte odmítavý postoj vůči konceptu koučinku rodičů, nejste sami. Pakliže vychováváte děti, zřejmě pociťujete vrozený pocit odpovědnosti za jejich výchovu bez vnější podpory. Vždyť rodiče sami pečují o děti od počátku lidstva, tak proč najednou potřebují kouče?

Dobrá otázka.

Rozdíl je v tom, že pokud by rodičovství bylo tím, čím bývalo, byli by rodiče doslova i obrazně obklopeni svou vesnicí. Pravděpodobně by neměli obavy o zdraví své ani jejich dětí. Život by se šinul v poklidném duchu, přičemž problémy by byly spíše raritou než každodenním jevem.

Současnost je však taková, že rodičům se zřídkakdy dostává takové podpory jako kdysi. Upřímně řečeno, vychovávat děti v současném světě, a navíc bez „vesnice“, není procházka růžovým sadem.

Duševní zdraví rodičů může trpět vzhledem k pocitu izolovanosti či uvíznutí ve vzorcích, které očividně nefungují. Přestože některé aspekty rodičovství stále „šlapou“ uspokojivě, rodiče mohou pociťovat zvláštní pocit nepohodlí, a kvůli tomu přemýšlet, zda nepostrádají něco, co by učinilo rodičovství příjemnějším. Zkrátka je může sužovat nejasný pocit toho, že je „cosi“ špatně.

Rodičovství je skutečně v mnoha ohledech obtížnější, než tomu bylo doposud. Není náhoda, že za posledních 20 let došlo k významnému poklesu duševního zdraví dospělých. Pokud mají rodiče pocit, že se věci jednoduše liší od toho, jaké byly v období jejich dětství, mají naprostou pravdu.

Koučování pro rodiče je naštěstí schopno pomoci vnést klid do duše rodičů a učinit domov více pohodovým místem.

Jak koučování rodičů může pomoci v tvorbě radostnějšího domova?

1: Kouč rodičů umožní rodinám se nejen uzdravit, nýbrž i prospívat

Koučování rodičů je zpátečkou ze vzorců, které nefungují, a současně plynem k nastavení, jež pomáhá podpořit celou rodinu: tedy rodiče i děti.

Rodičovský kouč radí rodičům nejen to, čeho se vyvarovat. Pomáhá jim nahradit to, co nefunguje, osvědčenými strategiemi, jež podporují pozitivní, milující a ochotné vztahy.

2: Koučování rodičů pomůže rodičům v opětovném získání emocionálního zdraví

Rodičovský kouč poskytne rodičům příležitost promluvit si ohledně výzev souvisejících s chováním: jejich vlastním i chováním dětí.

Rodiče získají prostor k procvičování strategií podporujících osobní rozvoj, aby bezpečně zapluly do světa rodičovství, jenž se jim může zdát cizí. Znatelně to pomáhá ke změně zarytých návyků.

Dobrý kouč však nejen poradí. Dovede sdílet techniky, které osvobozují rodiče od všeho, co jim zabraňuje v hlubším spojení s jejich dítětem.

V neposlední řadě může rodičovský koučink přispět k identifikaci generačních vzorců. Nejenže pomůže rodičům odpovědět na otázku proč, pokud jde o rodinnou historii. Kouč může navíc nabídnout dovednosti, které rodině odhalí, jak postupovat krok za krokem, a to jakýmkoli tempem, které pro ně dobře funguje.

3: Koučování rodičů může přispět k příznivější emocionální budoucnosti pro vývoj rodiny

Stejně jako se děti vyvíjejí, mění se i rodiny. Stále rostou a společně se učí.

Růst může být náročný, ostatně jako všechny věci. Je obzvláště složité, pokud k tomuto růstu dochází způsobem, jenž není v souladu s rodinnými hodnotami. Kouč rodičů je vyškolen tak, aby pomohl rodinám odhalit jejich skutečné hodnoty. Díky tomu je schopen podpořit rodiny v rozvoji dovedností, jež podporují růst v rámci těchto základních hodnot.

Dobrý kouč dovede porozumět evoluci rodiny a pomoci jí pohybovat se vpřed zdravým způsobem.

Co koučování rodičů není

Není to jen rodičovská rada (zejména, pokud je koučink prováděn dobře)

Rodičovská rada může rodinám do jisté míry pomoci. Avšak jestliže se nedostanete k hlavní příčině problému, tento problém se bude stále projevovat, ač třeba jinými způsoby.

Poradenství pro rodiče bez ohledu na kvalitu spojení mezi rodičem a dítětem je jako nasazení nové sady pneumatik na auto, které ve skutečnosti mnohem více potřebuje výměnu oleje. Jistě, může to být situačně užitečné. Opravdová oprava však přichází zevnitř. Dobrý kouč se podívá na celkový obraz a tomu přizpůsobí své vedení.

Koučování rodičů není terapie

Terapie slouží svému vlastnímu účelu. Poskytuje emocionální podporu, obzvláště když se objeví trauma a další problémy nad rámec rodičovského koučování. Terapie může být skutečně efektivním nástrojem na podporu duševního zdraví. Jedná se však o jiné řešení jiné sady problémů. 

Koučování rodičů je samostatným odborným vedením.

Koučink není univerzální soubor strategií

Vzhledem ke svému konceptu koučink zpravidla není „rychlou opravou“. Neexistuje univerzální vzorec, který by fungoval pokaždé. Kouč se pokusí porozumět interpersonální dynamice dítěte a dospělého, aby mohl nabídnout rodičům dovednosti, které jsou aplikovatelné pro jejich specifickou situaci.

Je to emocionální vklad a cesta, jež pomáhá rodičům zjistit, o jaký typ vztahu se svým dítětem skutečně stojí. Koučink nabídne praktické rady a zodpoví otázky, které nesou potenciál zlepšit každodenní realitu rodiny. Je to však také mnohem osobnější…

Úspěch dobrého kouče závisí na jeho schopnosti brát v potaz individualitu každé rodiny. Žádná strategie není ideální pro každého. Dokonce ani na běžné, časté problémy neexistuje jednoznačné řešení. Skutečné řešení se totiž odvíjí od řady individuálních faktorů.

Koučink není „dočasná záplata“

Koučování se nesnaží zakrýt tvrdé aspekty vztahu rodič – dítě, stejně jako nenabízí „okamžité“ opravy chování. Namísto toho poskytuje rodičům soubor dovedností, jenž může vést k hlubší úrovni uzdravení. Díky tomuto uzdravení děti obvykle přirozeně mají zájem chovat se lépe ke svým rodičům.

Kouč umožní rodičům nahlédnout pod pokličku jejich chování, aby odhalili, co je k tomuto chování vede, jaká je jejich motivace. Díky jemnému a profesionálnímu vedení často získávají nové nápady, jak řešit problémy v rodině.

Koučování vám „nezpraví“ děti

Rodiče nemohou své děti „napravit“, aniž by zkoumali svou vlastní stránku vztahu. Koučování pro rodiče chápejte jako pozvánku, jak se dozvědět o svém přispívajícím chování; stejně jako o tom, jak zvýšit důvěru a naučit se řídit vlastní jednání.

Prostřednictvím sebereflexe rodiče mohou získat schopnost tvorby takového prostředí, jež podpoří jejich dítě prostřednictvím soucitu a spolupráce.

Ano, dítě může velmi těžit z učení se novým dovednostem, přičemž kouč může nabídnout vhodné návrhy. Není to však jediný cíl. Rodičovství představuje dynamiku mezi nejméně dvěma osobami, a to mezi rodičem (rodiči) a dítětem (dětmi). Dobrý kouč bere v úvahu tento fakt.

Většina sezení se nezaměřuje primárně na změnu chování ostatních. Spíše pomáhá každému rodiči uvědomit si, jaké prvky přináší rodinné dynamice. Teprve poté, co rodiče připustí, že jejich vlastní chování je jediné, které mají možnost kdy přímo ovládat, mohou začít chápat pozitivní strategie nabízené koučem jako skutečný zdroj uzdravení. Díky tomu se mohou stát vzorem pro celou jejich rodinu.

Jak funguje rodičovský koučink

Mnozí kouči se dohodnou s klientem na schůzkách jednou týdně, a to po telefonu, on-line, případně osobně. Právě telefonický kontakt a videohovor reprezentují nejvíce preferované varianty komunikace.

Průměrné sezení trvá hodinu, přičemž celý vztah klient – kouč má délku v rozmezí několika týdnů až měsíců. Někteří profesionálové zadávají rodičům četbu, případně i jiné „domácí úkoly“, zatímco jiní nechávají „práci“ výhradně na čas strávený s klientem.

Během setkání klient a odborník konverzují nejen o radách a nápadech, jak si lze v současnosti usnadnit život, nýbrž také o dlouhodobém uzdravení vztahů. Koučink pomáhá rodičům znovu objevit jejich radost.

Koučování pro rodiče vzniklo jednoduše: rodiče měli (a stále mají) neopomenutelnou a oprávněnou potřebu cítit na své rodičovské cestě podporu a zmocnění. Přesně to jim kouč může poskytnout: znalost i pocit toho, že se jim dostává skutečné podpory k tomu, aby dovedli vybudovat se svými dětmi spojující, trvalé a pozitivní vztahy. Díky tomuto vědění může uvnitř i kolem nich růst neuvěřitelná radost.

Jak vybrat rodinného kouče?

Stejně jako u jakéhokoli jiného typu kouče, mentora, trenéra či podobného odborníka, pouze někteří jsou reálně profesionálové. V ideálním případě hledejte rodičovského kouče, který prošel formálním tréninkovým tréninkem. Měl by být držitelem certifikátu od renomovaných organizací, jež se specializují na pozitivní a uctivé rodičovství.

Stejně jako by vás zajímaly recenze automechanika, pokud by váš vůz potřeboval opravu, je dobrý nápad zkontrolovat pověření a výcvik kouče. Pouze tak můžete získat jistotu, že splňuje veškeré oficiální standardy.

Zřejmě byste nepožádali náhodného kolemjdoucího o opravu vašeho automobilu. Také proto zkontrolujte zdroj, od něhož se rodičovský kouč naučil své metody. Od dosaženého vzdělání se odvíjí jeho filozofie.

Dejte rovněž na svou intuici. Rodičovský kouč s vámi buduje vztah během mnoha hodin konverzace (pouze ve výjimečných případech je to méně).

Proto by rodiče měli vybrat takového odborníka, u něhož mají dobrý pocit. Koučink vyžaduje zranitelnost.

Stejně tak dbejte na to, aby pro vás sezení byla příjemná. Tou poslední věcí, jíž rodič potřebuje, je další nepříjemná povinnost, kterou musí naložit na svá již přeplněná bedra. Měli byste mít zájem proniknout do tajů ozdravného procesu pohodlným způsobem.
 

autor: www.tehotenstvi.cz | Pavel Drahoňovský
kategorie: Aktuality

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA