Přejít k hlavnímu obsahu

Jak si zachovat zdraví při hektickém mateřství?

Zdraví žen

Ať už jste matkou v domácnosti nebo ředitelkou společnosti během výchovy dětí, hektické dny znáte jistě lépe než vlastní boty.

Možná jste před narozením dítěte byla fanatičkou do fitness. Nebo se zkrátka snažíte zůstat zdravá navzdory vaší náročné situaci.

Ať už vaše motivace ke zdravému životnímu stylu pramení z čehokoliv, přinášíme vám tipy pro začlenění zdravých návyků do vašeho života:

Přinuťte se ke cvičení

Obecně lze konstatovat, že každá fitness aktivita je správným krokem ke zdravému životnímu stylu. Řada lidí se však má problém přimět k pohybu. Je proto vhodné nalézt něco, co vás donutí plnit den co den váš tréninkový plán.

Zlaté pravidlo tedy zní: pokud se nemůžete ke cvičení dokopat, musí vás k němu něco (či někdo) dokopat.

Od nákupu dámské běžecké obuvi, která vás každé ráno postaví na chodník, po registraci do fitness centra s možností hlídání dětí. Kde není vůle, musí být peněženka...

Existují lidé, kteří cvičí v „bačkorách“, a to i když se venku čerti žení. Není lepší sáhnout do peněženky a vyburcovat se alespoň k nějakému výkonu, než skončit na gauči se směsicí vzteku a lítosti?

Spolehněte se na zdravé svačiny

Maminky mají tendenci stravovat se na cestách, zvláště pokud celý den „poletují“ kolem jejich miminka. Nalijme si však čistého vína: pokud výrobci snacků pomyslí na zdravý životní styl, tak tuto myšlenku obvykle rychle vyženou z hlavy. O fast food restauracích ani nemluvě.

Máte-li zájem kráčet zdraví naproti, může se vyplatit učinit tři základní kroky:

  •   Volit kvalitní potraviny z dílny takové potravinářské společnost, které není vaše zdraví ukradeno. (Ano, i na českém trhu jich několik působí.)
  •   Připravovat si co nejvíce jídlo doma. Nemluvíme nyní pouze o „hlavních jídlech“ (snídaně, oběd, večere). Ve skutečnosti byste podle některých výživových poradců měla sáhnout po zdravé svačince kdykoli vás přepadne hlad, neboť vám to má pomoci vyvarovat se „nájezdům“ na „zapovězené dobroty“.
  •   Vařit, péct a smažit (ačkoli to poslední zmiňované v co nejmenší míře) ze základních surovin a přirozených potravin. Máte chuť na pizzu? Namísto po polotovaru sáhněte po mozzarelle, olivovém oleji, oreganu, mouce a vodě.

Pokud o sobě víte, že nemáte čas, sílu či chuť na přípravu zdravých svačinek, zvažte dovoz jídla domů. K dispozici vám jsou služby typu Bolt Food, Wolt, OneMenu či Dáme jídlo.

Pamatujte, že nezáleží na tom, zda máte zájem zhubnout, nebo se „jen“ cítit lépe. Konzumace nutričně bohatých, zdraví prospěšných potravin je v každém případě dobrý nápad.

Zůstaňte hydratována

Hydratace je důležitá takřka pro veškeré fyziologické i psychické procesy: od ztráty kilogramů přes tónování pleti po dobrou náladu.  

Pro osoby, které jsou neustále v pohybu či na cestách, může být obtížné pamatovat na pití vody. Koneckonců, cesta na toaletu vás okrádá o čas.

Dehydratací si přitom zaděláváte na mnohé zdravotní komplikace. Organismus vám po dlouhých „žíznivých“ hodinách poděkuje za tu předraženou láhev prémiové minerální vody.

Udělejte si čas na odpočinek

Často přehlíženým aspektem pevného zdraví je relaxace. Maminky mají tendenci na sebe neustále tlačit, vše ve jménu kariéry a rodiny. Vyčerpání se přitom pravděpodobně projeví nejen na zdraví, ale taktéž na vizáží a náladě.

A co víc, nedostatek spánku a obecně odpočinku může vést k vysoké hladině stresu a špatnému rozhodování. Ať už si potřebujete najmout chůvu, abyste získala čas na návštěvu lázní, nebo „pouze“ toužíte na hodinu dvě sundat otěže zodpovědnosti a „vypadnout z domu“, věřte, že daný krok stojí za to realizovat.

Zdraví se nevyplatí podceňovat

I kdybyste byla tou nejvíce zaneprázdněnou matkou ve městě, je třeba neustále mít na paměti, že zdraví je životně důležité pro život. Od pravidelně pořádaných fitness lekcí přes relaxaci a zdravé stravování po domácí jógu, existují různé způsoby, jak i V tomto náročném období zajistit, abyste byla více spokojená a fit.
 

autor: www.tehotenstvi.cz | Pavel Drahoňovský

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.