Přejít k hlavnímu obsahu

Trápí vás zácpa během těhotenství nebo v období kojení? Podívejte se, jak proti ní bojovat

Pitný režim

Těhotenství to je období radostného očekávání, ale také doba. Kdy se objevují různé zdravotní komplikace. Patří mezi ně i zácpa. Je to jeden z typických problémů nastávajících maminek. U některých se objevuje až do porodu nebo dokonce i v době kojení. Klasická projímadla nejsou v období těhotenství vhodná. Jak tedy zácpě předcházet, případně se jí zbavit šetrnějšími způsoby?

 

Proč se zácpa objevuje v době těhotenství?

Příčin je hned několik. Jedním z důvodů je nedostatečný pitný režim. Tělu také chybí vláknina a pravidelný pohyb. Dalším důvodem je vyšší hladina hormonů uvolňujících svalovinu dělohy a střev.Tím zpomalují její pohyb. Na konci těhotenství zácpu způsobuje tlak zvětšující se dělohy. Také pohybová aktivita je mnohem menší. Na zácpu je potřeba brát ohled i v případě užívání volně dostupných doplňků stravy s obsahem železa. V tomto případě je vhodná konzultace s lékařem.

Jak bojovat proti zácpě?

Prioritou je dostatečný přísun tekutin. Dobré je tělu dodávat dostatek probiotik. Ta střevům poskytnou prospěšné kmeny bakterií a pozitivně působí i na střevní mikrobioty. Do jídelníčku je potřeba zařadit potraviny s vyšším obsahem vlákniny. Tu poskytne čerstvé ovoce a zelenina. Vyzkoušet se dá i ovoce sušené – fíky, švestky, meruňky, hroznové víno nebo jablka. Dobrou volbou jsou také ovesné vločky, celozrnné pečivo, ořechy nebo různé druhy semínek. Vlákninu obsahují i pohanka, kukuřice nebo luštěniny.Projímavě působí šťáva z kysaného zelí, jogurtová mléka, kefír nebo jogurty.Kromě vhodných potravin je potřeba stravu důkladně žvýkat a často polykat. Je-li strava dobře zpracovaná ústy a žaludkem, snáze pak pracují i střeva.

Těmto produktům se raději vyhýbejte

Některé potraviny jsou naopak zcela nevhodné. Mezi takové patří pečivo vyrobené z bílé mouky, rýže a pokrmy z ní připravované, těstoviny nebo hořká čokoláda. Pozor si dejte i na černý čaj.

autor: www.tehotenstvi.cz | makawiel.cz
kategorie: Těhotenství

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA