Přejít k hlavnímu obsahu

Těhotenská masáž. Je vhodná pro všechny nastávající maminky?

Těhotenská masáž. Je vhodná pro všechny nastávající maminky? - Těhotenství.cz

Těhotenství dává organismu pořádně zabrat a vy se ne vždy cítíte fit. Hledáte relax, který vás postaví na nohy a zároveň neublíží vašemu plodu. Na masáž můžete zajít i s děťátkem v břiše.

Pro které těhotné ženy je masáž nevhodná?

Při bezproblémovém těhotenství můžete službu využívat bez obav. „Pokud se cítíte dobře po psychické i fyzické stránce, nic nebrání tomu, abyste si masáž dopřála,“ radí odbornice na masáže Tereza Patraulea. V opačném případě je na místě poradit se s lékařem.

Pro těhotné ženy je vhodná pouze těhotenská masáž. Jaký je tedy rozdíl mezi běžnou a těhotenskou masáží?

Liší se zejména intenzitou. Masáž pro těhotné je jemná a citlivá, využívá se menší tlak. Masíruje se celou dlaní či spojenými prsty. Hmaty prováděné jednotlivými prsty nebo palcem mohou totiž podráždit lymfatický systém maminky.

V jakém období těhotenství na masáž nechodit?

V prvních čtyřech měsících hrozí potrat nejvíce a každá masáž ho může vyvolat. Této „dušihřející“ aktivity se vyvarujte i při bolesti zad, rýmě, nevolnosti, zvracení, průjmu, nachlazení a horečce. Odborníci nedoporučují masáže ani onkologickým pacientkám a ženám trpícím zánětlivými procesy, onemocněním dutiny břišní nebo jakýmkoli akutním onemocněním.

Také diabetičky si toto potěšení musí většinou odříkat. Mohlo by dojít k raketovému pádu hladiny cukru, kdy organismus reaguje „jako splašený“.

Některé budoucí maminky mají na těle „zapovězená místa“, kde by masírování natropilo neplechu. Často se to týká křečových žil, ale i žilních a cévních zánětu, odřenin, popálenin, otevřených ran, ekzémů a dalších kožních vad.

Proč je těhotenská masáž prospěšná?

Masáž podpoří vaši tělesnou i duševní kondici. Díky tomu pozitivně ovlivní zdraví nenarozeného miminka. Navíc je pro něj velmi příjemná.

Pravidelná procedura může usnadnit nejen průběh těhotenství, ale i porodu. Zkvalitňuje noční spánek, který je v graviditě tolik potřeba. Také podpoří krevní oběh váš i vašeho plodu. Zatočí s křečemi, sníží zadržování vody. A jako bonus zlepší držení těla. Příjemnou proceduru si dopřejte alespoň jednou měsíčně, abyste z ní vytěžila maximum zdravotních výhod.

Jaké přípravky se při masírovaní používají?

Masérky nejčastěji sáhnou po bio oleji, ideálně lisovaném za studena. Zabraňuje striím a celkově zlepšuje kvalitu a elasticitu a regeneraci pokožky. Volbou číslo jedna je kokosový olej, kterým si můžete při kojení potírat bradavky místo krému. K zahození není ani olej z meduňky či broskve, případně slunečnicový, mandlový, olivový či jojobový olej (kapalný vosk).

Své využití najdou i krémy. Masírování je s nimi plynulé a milé jako andělské pohlazení. Navíc nedochází k poškrábání. Stačí trocha krému, a hned ruce pěkně kloužou po pokožce.

Ať už masírujete čímkoli, výrobek by měl být bohatý na vitamíny (hlavně A, B, C, E). Dále třeba elasticin, D-panthenol a kyselinu hyaluronovou. Naopak pozor na byliny: zvyšují srdeční činnost, prokrvují tkáně, a mohou i působit projímavě či močopudně.

Jak se masáž v těhotenství provádí?

S vypodloženou hlavou ležíte na masážním stole. Nejčastěji v poloze na boku, která je pro těhotné ženy nejpříjemnější. Tělo máte zakryté dekou a odkrývá se vždy jen ta část, která se masíruje.

Masáž začíná u nohou jemnými, pomalými a dlouhými tahy přes záda až na ruce. Šíje, chodidla a kotníky se masírují zvlášť jemně, Velký tlak by mohl vyvolat nechtěný porod.

Kvalitní procedura trvá alespoň třicet minut. Obvykle se nepřesáhne hodina a půl.

Nejdůležitější je, aby vám masáž sedla a po celou dobu jste se cítila příjemně. Některým ženám pomáhá k uvolnění podpěra bříška nebo polštář mezi koleny či kotníky.

Prospat proceduru není žádná ostuda. Naopak děláte vašemu tělu, které v sobě musí udržovat další život, velkou službu.

Diskuze k článku

Rea (neověřeno) | Po 03.04.2023 19:56

Když jde člověk já masáž v 1 trimestru, za jak dlouho se může dostavit potrat? Hned po masáži?

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA