Přejít k hlavnímu obsahu

Třetina Čechů podle průzkumu trpí psychickými obtížemi, k odborníkovi chodí pozdě nebo vůbec

Terapie

Téměř třetina Čechů uvádí, že trpí depresemi, úzkostmi či jinými psychickými obtížemi, přičemž u necelých 20 % z nich se psychické obtíže poprvé objevily nebo zintenzivnily v posledním roce. Velmi často je ale řeší nevhodně nebo vůbec. Vyplývá to z aktuálního průzkumu české platformy pro on-line terapii Terap.io, který proběhl na reprezentativním vzorku obyvatel v rámci všech krajů České republiky.

V případě, že lidé pociťují psychické obtíže, se podle průzkumu pouhých 7 % obrátí na odborníka. Přitom svému známému v podobné situaci by takové řešení poradilo 64 % lidí. Asi čtvrtina respondentů řeší své obtíže tak, že si o nich promluví s rodinou nebo přáteli a stejně velká skupina čeká, až to přejde a nedělá nic. „Zanedbání péče o duševní zdraví, ale i nevhodné, byť dobře míněné rady okolí, mohou spíše ublížit než pomoci,“ varuje zakladatel platformy terap.io Chadi El-Moussawi.

Důvodům, proč se někteří lidé neodhodlají vyhledat odbornou pomoc, ale rozumí. „Někomu v tom brání horší dostupnost terapeutů v jejich regionu nebo časové vytížení. Mnohým je zase zpočátku nepříjemné mluvit o svých potížích s cizím člověkem z očí do očí,“ říká El-Moussawi. I proto si vysvětluje rostoucí zájem o služby on-line terapie navzdory zmíněné neochotě Čechů odborníky vyhledat. „On-line terapie je časově flexibilní a nemusíte nikam dojíždět, nezáleží, odkud jste a můžete si zvolit, jestli s terapeutem budete komunikovat prostřednictvím videohovoru, telefonu nebo jen psát zprávy. Pandemie navíc on-line formy jakýchkoliv schůzek normalizovala a lidem připadají přirozenější,“ dodává. Počet nových registrací na platformě terap.io roste každý měsíc o desítky procent.

Na otázku „Kvůli čemu byste vyhledali pomoc psychoterapeuta?“ zvolila necelá polovina respondentů odpověď „Dlouhotrvající pocit neštěstí a/nebo deprese“. To ukazuje, že u nás se psychoterapie vnímá jako řešení závažných problémů. V ideálním případě by ale měla být součástí psychohygieny a cestou, jak vážným a dlouhodobým potížím předcházet. Podobně jako do posilovny nezačneme chodit až ve chvíli, kdy nám tělo přestává sloužit. 

Téměř 20 % respondentů v průzkumu uvedlo, že se jejich psychické obtíže objevily nebo zintenzivnily v posledním roce a že souvisejí s pandemií koronaviru a opatřeními s ní souvisejícími. Vyhlídky do nadcházejícího roku má 11 % lidí pesimistické, tedy že se situace bude spíše zhoršovat. 52 % respondentů si myslí, že situace bude víceméně stejná a problémy, které máme teď, nahradí jiné. Zbylých 37 % účastníků průzkumu vidí budoucnost spíše optimisticky.

 


První česká platforma pro psychoterapii Terap.io vznikla v důsledku náročných životních období dvou přátel (Chadi El-Moussawi a Jan Sasínek), která překlenuli díky terapii. Společně se zkušenou psychoterapeutkou Olgou Kunertovou se pak rozhodli vytvořit službu, která zjednoduší přístup k terapii všem. Terap.io během pár jednoduchých kroků propojí klienta s terapeutem a po výběru termínu zprostředkuje terapeutické sezení formou videohovoru, audiohovoru nebo chatu, bezpečně a bez využití třetích stran. Terapii tak zájemci mohou podstoupit v jakémkoli čase a situaci, která jim vyhovuje. Služba také pomáhá s výběrem konkrétního terapeuta. Více informací najdete na https://terap.io/.
 

autor: Terap.io | Martin Eckstein

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.