Přejít k hlavnímu obsahu

Nezvládám to po potratu

Nezvládám normálně fungovat ani myslet. Jsem tři dny po interupci a spalující bolest, kterou prožívám plus výčitky, že jsem zabila nenarozené miminko, mě dohání až k myšlenkám na sebevraždu. Jsem hrozně nešťastná a nedokážu se s tím srovnat. 

Dobrý den. V první řadě soucítím s Vaší ztrátou, ať už jste se pro interrupci sama rozhodla, nebo byla provedena ze zdravotních důvodů. Tak či tak máte nárok na to cítit smutek, bolest, pocit viny atd. V podstatě zemřel kousek vás. Často si ženy, které se pro interrupci rozhodly myslí, že vše bude v „pohodě“, že to zvládnou bez emocí… Opak je pravdou, protože podvědomá bolest ze ztráty dítěte je dožene. Nicméně tři dny je krátká doba, je to opravdu velmi čerstvé, proto jste teď ve velmi nestabilním psychickém rozpoložení. Je důležité nebýt na to sama. Pokud máte tu možnost, poproste o pomoc a podporu okolí – partnera, rodinu, blízkou kamarádku… Velmi pomůže se ze všeho vypovídat, nedusit to v sobě. Nebála bych se, respektive v tomto případě rozhodně doporučuji, obrátit se na psychologa, který vás vyslechne a pomůže vám vaše pocity zpracovat. 
Co velmi dobře pomáhá při práci s emocemi a pocity je např. vedení deníku. Do něj si každý den zapisujte, co cítíte, vše, co vás v daný moment napadne, každou myšlenku. Pište tak dlouho, dokud nebudete mít pocit, že už vás nic dalšího nenapadá. Další den to pak zopakujte, a pak další a další… Je to taková forma účinné první pomoci, protože budete mít možnost si zpětně své myšlenky/pocity přečíst, zjistit, jak se v průběhu dní situace mění nebo nemění. Nejdůležitější v tuto chvílí je, abyste v sobě své pocity nedusila. Pokud se vám chce plakat, plačte. Za nic se nestyďte, máte právo to cítit tak, jak to cítíte. 

PhDr. Michaela Miechová
Mojra.cz – první online psychologická poradna
 

autor: Mojra.cz | Michaela Miechová

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.