Přejít k hlavnímu obsahu

Jak mám vyvolat porod v prvním těhotenství?

Karolína: jsem poprvé těhotná a už se pomalu blížím k porodu. Jak si ho můžu vyvolat? Nechci přenášet, bojím se, že by bylo miminko moc velké a mělo zkaženou plodovou vodu.

Milena, Aperio: Termín porodu je velká neznámá a ke konci těhotenství to začíná být docela napínavé. Zbytečně se ale nestresujte. Pokud jde o velikost miminka – porod ovlivní nejvíc obvod hlavičky, a ten už se měnit nebude, i kdyby miminko ještě o něco přibralo. Nezapomínejte, že odhad velikosti ultrazvukem je pořád jen odhad. Pokud má miminko třeba delší nožky, algoritmus spočítá vyšší váhu. Běžně se odhad a skutečná váha liší i o půl až jeden kilogram. 

Věděla jste, že ve vypočítaném termínu porodu se rodí jen čtyři procenta miminek? Upínáme se na den D a vlastně je to trochu sázka do loterie. Každopádně, za porod v termínu označujeme porod mezi 37. týdnem těhotenství a 42. týdnem těhotenství. To je 4 až 5 týdnů rozdíl! Každé těhotenství má své tempo, některá miminka potřebují dozrávat déle. A navíc, pokud máte delší nebo kratší menstruační cyklus, mohl se vypočítaný termín lišit ode dne početí klidně o víc než týden. 

Přes všechen vědecký pokrok vlastně přesně netušíme, co porod spouští. Jedním z prvků je určitě připravenost miminka, ale jsou tu i jiné faktory. Dřívější porod, ale určitě neznamená zdravější podmínky pro miminko. V posledních dnech a týdnech dozrává mozek a plíce a není kam spěchat. Pokud jste Vy i miminko v pořádku, nechte ho ještě chvíli užívat si "na houbách".

Zmiňujete zakalenou plodovou vodu. Zakalení způsobuje vypuštění smolky – obsahu střev miminka, ke kterému v děloze dochází, pokud je miminko v tísni a akutně se mu nedaří dobře. Nesouvisí s délkou těhotenství, naopak může být způsobené předčasným vyvoláváním porodu.

A jak můžete jemně a přirozeně porod vyvolat? Uvolněte se, naplánujte si příjemnou procházku, zatancujte si a úplně „zapomeňte“, že se chystáte rodit. Dopřejte si masáž nohou, zpívejte miminku a užívejte si, že jste ještě 2v1 a miminko má plný servis. Porod může nastartovat přirozeně vyvolaný oxytocin a hormony obsažené ve spermatu uvolňují děložní čípek. Takže milování a orgasmus jsou nejpříjemnější cestou k porodu. 

Pokud jste nenavštěvovala kurz přípravy na porod, podívejte se, jestli se ještě na nějaký na poslední chvíli nevejdete, nebo se obraťte na organizace, které nabízí i individuální přípravu. Nemocniční kurz ale nestačí. Můžete si také objednat online kurz. Nikdy není pozdě. Může Vám to hodně pomoci a určitě se uklidníte.
Nebo si přečtěte knížku Michaela Odenta Znovuzrozený porod, je podporující a povzbuzující.

Přeji co nejklidnější závěr těhotenství bez zbytečného stresu. 

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA