Přejít k hlavnímu obsahu

Léky v těhotenství: Metformin

Léky v těhotenství: Metformin

Metformin si získal u lékařů dobrou pověst díky jeho účinnosti, dostupnosti a bezpečnosti. Jedná se medikament používaný proti diabetu. Užívá se orálně. Nachází také využití při syndromu polycystických ovarií (PCOS), ačkoli v tomto případě jde o tzv. off-label praktiku, tedy použití mimo oficiálně schválené pokyny.

Účinky léku metformin

Metformin navrací tělu přirozenou schopnost produkovat adekvátní množství inzulínu, a tím udržovat optimální hladinu glykémie. Podobnou úlohu zastává i v případě PCOS, neboť tato komplikace se pojí také s inzulínovou rezistencí.

Cukrovka 2. typu se projevuje zvýšením hladiny cukru v krvi (hyperglykemie) a obvykle i v moči. Hormon inzulín pomáhá udržovat hladinu cukru v krvi ve „zdravém“, velmi úzkém rozmezí. Při diabetu 2. typu dochází ke stavu označovanému jako inzulínová rezistence. Stručně řečeno, organismus nedovede správně využívat inzulín, v důsledku čehož dojde k vychýlení se z přijatelného rozmezí.

Metformin v těhotenství

Dlouhodobá medicínská praxe potvrzuje, že metformin může pozitivně ovlivnit léčbu PCOS a cukrovky v těhotenství.

Při gestačním diabetu je stejně důležité udržovat správnou hladinu krevního cukru jako při „běžné“ cukrovce. Tímto přístupem  snížíte riziko rozvoje zdravotních komplikací spojených s cukrovkou. 

PCOS se projevuje širokou škálou příznaků, jejž mohou vést k infertilitě, například:

  • Nepravidelný menstruační cyklus
  • Nepřítomnost menstruace
  • Růst cyst na povrchu ovarií
  • Zvětšené vaječníky

V případě PCOS může metformin pozitivně ovlivnit prognózu onemocnění ještě před početím, a tím zvýšit fertilní potenciál.

Metformin přispívá ke zvýšení četnosti menstruace na přirozenou hodnotu, a navíc funguje jako regulátor tělesné hmotnosti i glykémie. Tyto komplikace mohou být důsledkem PCOS.

Antidiabetikum metformin těhotenství: je bezpečné?

Jelikož už znáte pozitivních účinky metforminu, jistě byste ocenila, kdyby se toto léčivo nepojilo s riziky pro těhotenství.
Medikamentózní terapie metforminem je dlouhodobě bez problémů indikována těhotným ženám s diabetem 2. typu i PCOS. Přestože lék prochází placentou, nebylo prokázáno, že by ohrožoval  plod v děloze.

Ženám, které užívaly toto farmakum před těhotenstvím, obvykle lékař stanoví dávkování i po dobu těhotenství. Přestože lékem první volby v graviditě zůstává inzulín, metformin se k němu často přidává.

Relativně běžnou praxi představuje předepisování metforminu nastávajícím maminkám, kteří toto antidiabetikum neužívaly před těhotenstvím. Také riziko rozvoje gestačního diabetu může být důvodem k indikaci metforminu. Rizikové faktory těhotenské cukrovky zahrnují:

  • Nadváhu
  • Poruchu glukózové tolerance
  • Glykosurii (přítomnost glukózy v moči)
  • Prediabetes
  • Diabetes v rodině (zejména 2. typu)
  • Gestační diabetes v předchozích těhotenstvích

Riziko metforminu pro vznik vrozených vad či jiných komplikací je minimální. Proto je toto antidiabetikum považováno za bezpečné před i během těhotenství.

Jedná se také o vhodnou volbu při kojení dítěte. Stopové množství léčiva může proniknout do mateřského mléka, avšak neovlivní růst ani vývoj miminka.

použité zdroje: healthline.com

autor: www.tehotenstvi.cz | Pavel Drahoňovský

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA