Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se mění vztah rodičů po porodu?

Jak se mění vztah rodičů po porodu? - Těhotenství.cz

Co se děje ve vztahu rodičů po příchodu prvního a případně pak druhého či dalších dětí? Mnoho párů zažívá velký zlom v partnerském vztahu poté, co se z nich stanou rodiče. Změní se rytmus jejich života. Už nejsou v bytě sami, ale mají tam dalšího člena nebo členy domácnosti, kteří jsou velmi nároční na pozornost. A někdy se rodiče vlivem této zkušenosti tzv. DEPOLARIZUJÍ, což má poměrně silný dopad i na jejich intimní život.

POLARITA a odlišnosti ženského a mužského světa

Ženská a mužská těla jsou v oblasti prožívání odlišná. To ženské je receptivní a v oblasti intimity se naplňuje, mužské tělo je dávající, penetrující a v oblasti intimity se vyprazdňuje. To je úplně jiná zkušenost. Takže takovou archetypální ženskou zkušeností je určitá forma pasivity (nebo receptivity), přijímání, a archetypální mužská zkušenost je o penetraci, pronikání – nejenom fyzicky v sexu, ale třeba i o pronikání světa svou aktivitou nebo pronikání oblohy tvořením mrakodrapu.

To, že jsme žena nebo muž, neznamená, že bychom měli mít jenom ženské nebo jenom mužské kvality. V praxi života se jangové a jinové kvality naprosto přirozeně promíchávají, je ovšem otázka, kde máme tendenci. A k tomu, abychom se jako dvojice přitahovali, potřebujeme být oba alespoň trošku jiní. To je POLARITA.

Na druhé straně je DEPOLARIZACE, a to je stav, kdy začínáme být víc stejní, podobat se. To znamená, že jako ženy si osvojujeme víc jangových kvalit, muži si osvojují víc jinových kvalit, a ve vztahu jsme jako dva kamarádi. To se často děje párům, které jsou ve vztahu déle a začnou spolupracovat na výchově dítěte, kdy se žena v mnoha situacích potřebuje stát „vedoucím/generálem“ (obzvlášť, pokud má doma třeba dva nebo tři malé kluky, které potřebuje srovnat, i když jí to není příjemné) a muž se zase učí být k dětem citlivější a jemnější (v současné době je běžné, že tátové se starají o děti, chodí s nimi na pískoviště… což se historicky moc nedělo). Z takových partnerů se stávají mnohem víc dva kámoši, než dva vypolarizovaní partneři, kteří se přitahují.

Fyzická a emoční zranění ženy

Ale to je jen jeden z faktorů, které ovlivňují intimní vztah po porodu. Může tam být mnohem více věcí… například bolest, kterou žena prožila při porodu, ale také například jizvy po císařském řezu, po nástřihu či natržení hráze, mohou tam být i traumatizující zkušenosti z období porodu a po porodu, což také ovlivňuje partnerskou intimitu.

Nic z toho ale není důvodem pro to, aby byl vztah vážně a dlouhodobě narušen, pokud víte, co s tím máte dělat. Každou bolest lze léčit. Každou necitlivost lze obnovit do citlivosti, a každou depolarizaci lze narovnat do polarity a vášně. Když víte, jak na to.

A to je moje vášeň, ukazovat lidem, ženám a mužům, jak mohou žít ve vztahu dlouhodobě šťastně, jak se nerozvést po těch statisticky daných 3-5letech (kdy se dle českých statistik téměř polovina manželství rozvádí). A já doufám, že vy mezi nimi být nechcete, a nemusíte, i když třeba máte období, které je velmi vztahově náročné. Stačí se naučit určité momenty, které vás podpoří, kdy se dozvíte, jak pracovat se svými emocemi, jak jako muž přijímat emoce své ženy, a jak je jako žena vyjadřovat a dovolit si je, jakým způsobem být víc v jinu a jangu, v té kvalitě, která je nám přirozená, ve které se cítíme dobře a doma. Jak si užívat to, že jsme každý jiný, a že si občas nerozumíme, a jak třeba vyléčit i fyzická a emoční traumata, které nutně přináší i bolest do vztahu.

O autorce:

Mgr. Denisa Říha Palečková

Přední česká lektorka vztahů a intimity. Od roku 2002 vede semináře, přednáší, publikuje a vystupuje v médiích. Ukazuje lidem, jak si díky práci s tělem a sexualitou mohou obohatit všechny další oblasti života. A že lásku a vášeň lze žít v jednom vztahu i po 20 letech. Zakladatelka Školy celostní smyslné masáže CORE TOUCH®, Školy šťastného partnerství a prožitkově-vzdělávacího centra ARKAYA®. Do Čech zavedla také tzv. vaginální mapování a léčení jizev. Vede semináře pro ženy, které jsou zaměřené na probouzení lásky v sobě, šťastný a harmonický život a prožívání radosti a rozkoše skrze vlastní tělo.

Pokud vás toto téma zajímá, můžete se začít dál vzdělávat skrze moje videa, skrze články, můžete se podívat na můj web a určitě vás zvu i na živé semináře. Pořádám ženské skupiny a ve spolupráci s Richardem Vojíkem také kurzy pro páry, profesionální výcviky celostní smyslné masáže, což je nádherná transformační zkušenost, po které váš život už nezůstane stejný, a v neposlední řadě vás zvu do masážního studia ARKAYA®, kde vás čeká tým odborníků, lidí, kteří prošli našimi výcviky a jejichž vášeň je podporovat druhé skrze individuální práci s dotekem a individuální výuku.

Doufám, že jsem vám dodala naději a velmi ráda vás budu dál provázet a ukazovat vám cestu za naplněným partnerským i osobním životem.

S autorkou článku se můžete potkat také u příležitosti konání 14. ročníku

Festivalu o těhotenství, porodu a rodičovství v Praze ve Sněmovní 7,

který se koná 13. - 19. května , na kterém přednáší 16. května v 15 hod.

www.respektkporodu.cz

Těhotenství.cz

Diskuze k článku