Přejít k hlavnímu obsahu

Rok a půl a po vlasech ani památky. Co s tím?

Dítě

Trable s vlasy netrápí jen ženy a muže. I děti si s nimi zažijí své. Někomu rostou, jinému o něco méně. Je ale něco špatně, kdy mají prcci na roce a půl hlavu bez jediného “chloupku”? 
 

Jedna babka povídala 

Říká se, že pokud ženu v těhotenství často pálí žáha, je to znamení naznačující růst vlasů dítěte. Lidová fantazie je v tomto směru nesmírně bohatá a záleží na vás, jestli tomu uvěříte. 

S vlásky je to pochopitelně složitější. Dozajista dostanete celou řadu rad od zkušenějších a starších, ale většina z nich je už dávno překonaná a má s pravdou jen pramálo společného. 

Nemusíte dítěti masírovat a “pročesávat” holou hlavičku, abyste probudili folikuly k životu. Nemusíte je neustále stříhat a připravit holčičky o dlouhé vlásky, aby zhoustly a zesílily. Nemusíte se bát, když se dítěti po narození objeví lysinky a vlasy začnou rychle padat. Jde o přirozený proces, kdy první chloupky (které mohou u předčasně narozených dětí pokrývat i zbytek těla, ne jen vlasatou část hlavy) zmizí. I pro to si ale lidé našli důvod. Holá místa se totiž tvoří přílišným vrtěním v postýlce a třením hlavičky o polštář. Absurdní. 

Počkejte si 

Každé miminko je jiné a to, jestli se narodí s vlásky nebo ne o ničem nevypovídá. I jedna maminka, která má více dětí, se může setkat s výrazně jiným vzhledem u každého potomka. Zatímco první se narodí bez vlásku, druhé může mít tmavé a husté kadeře od prvního dne. Nedá se to předem určit a nemá smysl s tím nějak výrazně bojovat. 

Stejně jako v první letech mohou vlasy změnit barvou a z velmi světlé blond se proměnit v oříškovou nebo z tmavě čokoládové chytit rezavý odstín, mění se i hustota, síla a kvalita. Pečujte o ně, pravidelně je myjte a pročesávejte, stříhejte roztřepené konečky, nevystavujte častým teplotním šokům a přímému slunci. Víc dětské vlásky nepotřebují, jen klasickou péči, kterou dopřáváte i sobě. 

Jako princezna? 

U chlapců méně vlasů tolik nevadí. Krátké vlasy jsou pro ně typické. Poslední dobou sice přibývá maminek, které nechají klukům vlásky růst a nespoutávají je tím, jak by měli vypadat, ale stále to není moc časté a střih “mašinkou” je jistota. U holčiček je to pochopitelně jiné. Každá chce mít dlouhé “princeznovské” kadeře. Ideálně jako pohádková Locika, která se na pramínku svezla z vysoké věže. Co ale když bojujete o každý centimetr nebo je dokonce vlasů tak málo, že je hlava pořád skoro holá? Je to špatně? Není, ale mnohem více než samotné vlasy rodiče trápí, že jejich dítě, které už zkouší samo jíst a pobíhá po městě bez opory a říká první slůvka, vzhledem stále nápadně připomíná miminko. S kulatou hlavou a bez vlasů. 

Do boje za každý vlas 

V drtivé většině případů není objem a množství vlasů důležité. Prostě si jen dávají čas než začnou růst ve velkém. To, že vám to připadá mimo standard, je sice možné, ale vcelku hloupé. Každé dítě je prostě jiné, reaguje odlišně na podněty zvenčí a vyvíjí se svým tempem. Jde jen o subjektivní pocit, nic víc. 

Nemá smysl růst vlasů popohánět. Všechno má svůj čas. Pak se ani nenadějete a během dvou měsíců nebude po lysinkách nebo holé hlavě ani památky. Jen u některých dětí se to zkrátka rozjede o něco později. Nesrovnávejte, neškatulkujte a užívejte si zdravé a veselé děcko. 

Pokud už ale holčička pár vlásků má, můžete jejich růst podpořit pravidelným zastřiháváním nebo používáním speciálních olejů a zábalů, který proces urychlí. Zkuste mandlový olej nebo bezinky, kopřivy a aloe vera a zábaly z medu nebo banánů. Není nad kouzla z přírody. Chemickým směsím se vyhněte obloukem, na to není dětská pokožka hlavy vůbec připravená a vlasům i kůži by mohl takový zásah skutečně ublížit. 
 

autor: www.mojetehotenstvi.cz | Marcela Svobodová
kategorie: Péče o dítě

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA