Přejít k hlavnímu obsahu

Nepodceňujte intimní hygienu u holčiček

Hygiena u dětí

Pravidelná sprcha patří k denní rutině stejně jako snídaně nebo česání. Je ale takový postup tělu prospěšný? O to třaskavější je pomyšlení, když se od nemytého podpaží přesuneme k intimním partiím. 

Tak akorát 

Nedávno rozvířil americký herec Ashton Kutcher klidné vody, když prozradil, že svoje děti nekoupou se ženou denně. Společnost se rozdělila na dva znesvářené tábory. Jedni jim tleskali a upozorňovali na zbytečný důraz na pravidelnou koupel, druzí se pozastavovali nad tím, že se lidé chlubí laxním přístupem k péči o děti. Vyjádřili se i mnozí odborníci a i jejich názory se diametrálně liší. Každého volba, jestli se bude mýt ob den nebo se jen oplachovat vodou a mýdlo používat sporadicky. Pravda je taková, že přílišná hygiena může narušovat integritu kůže, na druhou stranu záleží i na pocitu jednotlivce. 

Jiná situace je u holčiček. Podpaží absenci mýdla přežije, ale intimní partie potřebují pravidelnou péči, aby nevznikla živná půda pro infekce a chronická onemocnění. Návštěva dětského gynekologa je totiž to, co s malým dítětem opravdu absolvovat nechcete. O to víc, je-li důvodem nedbalost. 

Péče o miminka 

V první fázi se většina práce týká přebalování. Prudérnost stranou, jde o zdraví dítě. A očista intimních partií je u dítěte, které je na pomoci rodičů zcela závislá, klíčová. 

 • Otřít vodou a dobře vysušit 
 • Vytřít nečistoty ze všech záhybů a vrásek 
 • Nepřehánějte to s vlhčenými ubrousky
  • Volte produkty bez parfemace nebo si vyrobte vlastní z buničiny a mandlového oleje 
 • Ošetřete zadeček a genitálie krémem proti opruzeninám (vyhýbáte-li se zinku, čtěte pozorně příbalové letáky) 

Citlivé partie nedrážděte vonnými mýdly, stačí čistá voda. Stejně tak dítěti prospívá trávit co nejvíce času bez plen. Nezáleží, jestli jsou papírové nebo látkové. Kůže musí dýchat. 

Během prvních dvou měsíců se může objevit čirý, hlenovitý a nakyslý výtok nebo slabé krvácení připomínající špinění v začátku nebo závěru menstruace. Nejde o nic vážného, je to běžný jev a reakce na mateřské hormony. 

Malá slečna 

Ve chvíli, kdy se holčička naučí chodit na nočník nebo na záchod, je třeba názorně jí ukázat, jak postupovat při hygieně. 

 • Toaletním papírem se utírat jen zepředu dozadu 
  • Předchází se tak přenosu infekcí a bakterií 
 • Mytí během koupele 
  • S použitím mýdla, gelu nebo oleje. Krouživými pohyby vmasírovat přípravek do všech záhybů a důkladně opláchnout vodou 

Pro slečny můžete koupit speciální přípravek, který je určený pro děti od tří let. Respektuje citlivou mikroflóru. I ty by ale měly být bez výrazné parfemace. Předejte tak nepříjemnému zarudnutí a svědění v důsledku alergické reakce. 

Dětská gynekologie 

Stydké pysky by se od sebe měly pravidelně oddělovat, aby nedošlo k jejich synechii - srůstu. Riziko sice není vysoké, ale pokud k tomu dojde, jde o poměrně závažný problém. Povrchový epitel je totiž na pyscích holčiček velice tenký a stačí málo, aby k sobě pevně přilnul. V počáteční fázi stačí jemný grif prsty, který od sebe srostlou kůži oddělí, a hojivá mast. Existují ale i vážnější případy, kdy je třeba anestezie a rozrušení pysků se provádí termokauterizací neboli přepálením platinovým drátkem. Rekonvalescence je pochopitelně delší a dítě omezuje v pohybu. 
 

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

 • Nejsou povoleny HTML značky.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
 • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.