Přejít k hlavnímu obsahu

Rotaviry ohrožují zejména kojence a děti do dvou let věku

Ačkoliv jsou rotavirové infekce často podceňovány, jedná se celosvětově o nejčastější příčinu dětských infekčních průjmů. Do pěti let věku se s rotaviry setká 95 % dětí. Odhaduje se, že v Evropě ročně infekce postihnou 3,6 milionu předškolních dětí. Ve více než 87 tisících případů musí být dítě hospitalizováno, z toho 231 případů končí úmrtím.

„Nejčastější příčinou infekčních průjmů jsou salmonely, rotaviry a kampylobaktery. U malých dětí však jednoznačně převažují hospitalizace z důvodu rotavirových infekcí, se kterými se setká 95 % dětí do pěti let věku,“ říká epidemiolog prof. MUDr. Petr Pazdiora, CSc. z Fakultní nemocnice v Plzni. Rotaviry jsou velmi houževnaté viry, které dokáží odolat většině čisticích prostředků. Přenášejí se osobním kontaktem, nákaza však na děti číhá i na oblíbených hračkách. Na těch virus dokáže přežít až deset dní. Nejčastěji se infekce objevují na přelomu zimy a jara.

V ohrožení jsou zejména kojenci

Rotaviry ohrožují zejména kojence a děti do dvou let věku. Způsobují u nich těžké odvodnění (dehydrataci), které může vést až k úmrtí. Nejtěžší průběh mívá první prodělaná infekce, proto Světová zdravotnická organizace doporučila už před pěti lety všem zemím zavést preventivní očkování kojenců. „Rotavirovým nákazám lze účinně předcházet pomocí vakcíny, která se podává ve formě sladkého roztoku ústy,“ říká profesor Pazdiora. Příspěvek na očkování poskytují rodičům i některé zdravotní pojišťovny.

ROTAVIROVÉ INFEKCE

  • Patří mezi nejčastější důvody hospitalizace u dětí.
  • Původce přežívá na rukou 4 hodiny, na různých předmětech a dětských hračkách až 10 dnů.
  • Inkubační doba je 1-3 dny.
  • Typické příznaky jsou zvracení, vodnatý průjem a zvýšená teplota.
  • Lze jim účinně předcházet očkovací látkou, která se podává ve dvou nebo třech dávkách podle typu vakcíny.

Tisková zpráva - Společnosti pro epidemiologii a mikrobiologii ČLS JEP

Těhotenství.cz

autor:
kategorie: Péče o dítě

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.