Přejít k hlavnímu obsahu

První prohlídka po porodu – je vhodné ji neodkládat

Je důležité, aby každá žena přišla na poporodní vyšetření a to asi šest týdnů po porodu, ať už se jednalo o vaginální porod nebo porod císařským řezem. Pokud ale máte nějaké problémy, jako je nadměrné krvácení, problémy s prsy nebo jakékoli jiné bolesti či komplikace, je nutné navštívit lékaře dříve. Lékaře ale také kontaktujte v případě, že máte deprese, extrémní náladovost nebo nezájem o své dítě.

Většina žen po vaginálním porodu má nějaký stupeň porodního poranění. Toto se obvykle hojí velice rychle a bez komplikací. Aplikace mastí a krémů není vhodná. Doporučuje se jenom zvýšená hygiena, sprcha po použití toalety a šetrné vysušení ručníkem. Stehy jsou ve většině případů rychle vstřebatelné a vypadávají v čase 7–10 dnů od ošetření. Na subjektivní úlevu od bolesti a podporu hojení možno použít komerčně vyráběné dezinfekční hojivé oplachy. Kolem stehů se můžou pomnožit bakterie, takže jistý zápach je přechodně normální.

Ránu po císařském řezu také není vhodné potírat mastmi a krémy. Stačí běžná hygiena – omytí mýdlem a důkladné vysušení. V případě silnější přední břišní stěny je vhodné až do úplného vysušení ponechat ránu dýchat a břicho jemně nadzvednout. Personál v nemocnici rodičku upozorní, jestli jsou stehy vstřebatelné, nebo je potřeba je odstranit, nejčastěji kolem 7. pooperačního dne.

Proč je kontrola po porodu důležitá: kromě kontroly fyzického zdraví, posoudí lékař také duševní a emocionální stav - až 30 procent žen má zkušenosti s poporodními depresemi. Nezapomeňte - vaše emocionální zdraví je stejně důležité jako fyzické a novorozenecké období může být značně obtížné.

Dále lékař bude kontrolovat krevní tlak a puls a provede pravděpodobně fyzikální vyšetření:

  • zkontroluje vaši štítnou žlázu (onemocnění štítné žlázy je poměrně časté u žen po porodu)
  • pokud kojíte, zkontroluje vaše prsa
  • prohmatá břicho
  • zkontroluje hojení ran po císařském řezu nebo nástřihu hráze

prodiskutuje s vámi možnosti antikoncepce

Těhotenství.cz, doc. MUDr. Jozef Záhumenský, PhD. Foto: Pixmac

autor:

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.