Přejít k hlavnímu obsahu

Vyprazdňování prsou - ostříkávání

K vyprazdňování prsu se nejčastěji používají dva způsoby: odstříkávání ru­kou nebo pomocí odsávačky. O výhodách a nevýhodách obou způsobů se dočtete v následujícím textu.

Odstříkávání rukou

Je obtížnější, vyžaduje určitou zručnost (při nesprávném odstříkávání si mů­žete způsobit nepříjemné, bolestivé otoky). Jednou rukou prs podepíráte a dru­hou rukou krouživými pohyby shora směrem k bradavce prs masírujete. Dále několikrát poklepete prsty po prsu dolů ke dvorci. Netlačíte! Prsty uchopíte prs těsně u dvorce a jemně stisknete několikrát za sebou a současně přitlačíte prs k tělu. Mléko začne tryskat z prsu. V odstříkávání pokračujete do uvolnění či vyprázdnění prsu.

Použití odsávačky

Je jednodušší. Záleží ovšem na typu odsávačky (viz obrázek), jelikož se mléko odsává pod tlakem. Některé typy odsávaček vám mohou způsobit otoky, a bude to pro vás nepříjemné až bolestivé. Vhodným typem odsávaček jsou ty, které mají zachován „sací reflex dítěte".

Tento rytmus se skládá ze tří fází:

1.Sací fáze

2. Uvolnění

3. Klidová fáze

Funkce těchto odsávaček mateřského mléka odpovídá sacím zvyklostem dítěte při kojení. S každým pohybem pístu teče mléko (sací fáze), po této fázi vymizí podtlak (uvolnění a klidová fáze).

Mléko můžete uchovávat ve vyvařených skleničkách v mrazničce až tři měsíce, v chladničce pouze 24 hodin. Vhodnou pomůckou na zamrazení ma­teřského mléka jsou speciální sterilní sáčky. Jsou praktické, na jedno použití a celkově vám usnadní práci. Odstříkané mléko ohřívejte jen ve vodní lázni. V žádném případě ho neohřívejte v mikrovlnné troubě! Ničí se tím důležité látky pro výživu novorozence a kojence.

Těhotenství a porod
Autor: Magdalena Mikulandová
www.studioprozeny.cz

autor:

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.