Přejít k hlavnímu obsahu

Může ovlivnit pití alkoholu mateřské mléko?

kouření v těhotenství

Mnoho matek se snaží v těhotenství nepít a nekouřit, ale po porodu se ke svým zlozvykům opět vrací. Alkohol prochází vaším mateřským mlékem k vašemu dítěti, takže je důležité se vyhýbat pití alkoholu i během kojení. Kolem alkoholu a kojení panuje mnoho mýtů a nepravd. Je důležité se nenechat zviklat žádným tvrzením, které není lékařsky ověřené. 

Co byste měli vědět?


Pití piva nezvýší produkci mléka, jak si někteří myslí.
Konzumace alkoholu jakéhokoli druhu může snížit množství mléka, které vaše dítě vypije.
Alkohol může změnit chuť vašeho mléka a některým dětem se to nemusí líbit.
Kojení dítěte při konzumaci alkoholu může pro vaše dítě představovat riziko, protože pije mléko s alkoholem.
Odsátí mléka po požití alkoholu a jeho následné vyhození nesníží množství alkoholu přítomného ve vašem mléce rychleji. Jak vám časem klesne hladina alkoholu v krvi, sníží se i hladina alkoholu v mateřském mléce. Pokud je alkohol stále ve vašem krevním oběhu, obsahuje ho i mateřské mléko.

Pokud se i přesto rozhodnete pít alkohol


Jestliže chcete i přes naše varování pít alkohol, učiňte tak až po kojení nebo po odsátí mléka, nikoliv předtím. Pokud jste konzumovali alkohol, před odsátím mléka nebo kojením udělejte alespoň 2-3 hodiny pauzu, aby alkohol stihl odejít z krevního oběhu a k dítěti se ho dostalo co nejmenší množství. Vezměte také v potaz, že péče o dítě v opilosti je extrémně nebezpečná.
Zhoršuje se váš úsudek i vaše motorika, takže můžete dítěti snadno ublížit. Jestliže pijete, zajistěte si, aby se o dítě postaral dospělý člověk, který je zcela střízlivý.

Další věci, kterým se při kojení vyhnout


Kofein - Mateřské mléko obvykle obsahuje méně než 1 % kofeinu přijatého matkou. Dětský
organismus je však citlivější a u vašeho dítěte se může projevit podrážděnost. Pokud potřebujete pít kávu, dejte si kávu bez kofeinu.
Rtuť – Nepředpokládá se, že budete pít rtuť z teploměru, ale najdeme ji dnes ve většině mořskýchryb. Konzumace ryb v těhotenství je důležitá, ale nekonzumujte je denně, ale maximálně 2-3x týdně. Příliš velká konzumace ryb by znamenala výrazně větší příjem rtuti a to by mohlo ovlivnit nervový systém dítěte.
Marihuana - Chemikálie z marihuany můžete předat svému dítěti prostřednictvím mateřského mléka. Pokud kojíte, nikdy marihuanu neužívejte, protože se dostane THC skrze mléko až do organismu dítěte.
Tabák, včetně e-cigaret - Vdechovaný nikotin vstupuje do krve matky přes její plíce a pak snadno přechází do mateřského mléka. Výzkumy ukazují, že nikotin v mateřském mléce může ovlivnit spánek dítěte. Předpokládá se také, že nikotin snižuje produkci mléka u kojících matek, pravděpodobně snížením hladin hormonu prolaktinu stimulujícího mateřské mléko.

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA