Přejít k hlavnímu obsahu

Těhotenství a kojení = nej důvody proč přestat kouřit

Výhod kojení je zdánlivě nekonečně mnoho – mateřské mléko je kdykoli přístupné, je zdarma, je plné zdravé výživy, kterou nic nenahradí. Pro miminko kojení znamená nižší riziko syndromu náhlého úmrtí, dlouhodobou ochranu proti mnoha chronickým onemocněním, jako je diabetes mellitus 1. typu a celiakie, méně problémů s nadváhou, jak pro maminku, tak pro dítě. Kouřením se však výhody kojení pro miminko značně snižují. Vliv kouření během prvního roku života je obrovský, protože ovlivňuje vývoj mozku a plic dítěte. Škody, ke kterým pak dochází, jsou nenapravitelné.

Jaký vliv má kouření na kojení a na miminko:

  • může dojít ke snížení množství produkovaného mléka
  • dítě může po kojení více zvracet
  • dítě může mít silnější novorozeneckou žloutenku
  • dítě může méně spát a být více neklidné
  • děti kuřaček jsou častěji nemocné, mívají častěji nemoci dýchacích cest atd.

Ačkoli mnoho nastávajících maminek přestane kouřit během těhotenství, více než polovina se k cigaretám zase vrátí do jednoho roku po porodu.

Nyní vědci (University at Buffalo) zjistili, že kojení může matkám po porodu pomoci bránit se návratu ke kouření. Výzkum sledoval 168 žen, které před těhotenstvím kouřily, a zjistil, že ty ženy, které kojily po dobu 90 dnů a více, kouřily v průměru dvě cigarety za den, zatímco ženy, které nekojily vůbec, kouřily kolem šesti cigaret za den. Jednoduše řečeno, u žen které déle kojily, byla znatelně nižší spotřeba cigaret. Z dřívějších výzkumů je zřejmé, že u kuřaček je více pravděpodobné, že kojit vůbec nezačnou nebo naopak kojení ukončí velmi brzy. Podstatné také je, že nikotin obsažený v cigaretách, snižuje sekreci hormonu prolaktinu, který pomáhá řídit tvorbu mateřského mléka.Pokud by tedy matky vydržely kojit delší časové období, mohlo by být méně pravděpodobné, že znovu začnou pravidelně kouřit. Maminky, které kouří, si musí uvědomit, že kojením zcela zásadně investují do zdraví svých dětí, takže motivace nekouřit, by pro ně měla být primární.

Čtěte také: Kouření v těhotenství může poškodit reprodukční schopnosti synů

Ultrazvuky prokazují negativní vliv kouření na plod

Těhotenství.cz, Foto: Pixmac

autor:

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.