Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat kočárek: průvodce pro maminky od A do Z 3. část

Kočárek

Správný kočárek může usnadnit péči o miminko při cestách do parku i obchodního centra. Náš komplexní průvodce pomůže těhotným ženám a novým maminkám vybrat takový kočárek, který odpovídá potřebám celé jejich rodiny. Průvodce je rozdělen do více částí - žádnou z nich nevynechejte ať Vás při výběru nic nezaskočí!

Co by měla maminka zvážit při nákupu kočárku pro miminko?

Bezpečný, spolehlivý a snadno použitelný kočárek je nezbytností každé maminky. Protože se však cena pohybuje od několika tisíc do několika desítek tisíc korun, následující otázky vám pomohou se ujistit, že je zamýšlená investice správnou volbou.

Je kočárek vhodný i pro novorozence?

Některé kočárky nabízejí režim hlubokého sklonu (vodorovná poloha) či kolébky, což znamená, že do nich lze umístit novorozence, a to bez nutnosti jakýchkoli doplňků. Spousta modelů však očekává od dítěte schopnost držet hlavičku, případně i sedět bez podpory. K těmto fyziologickým milníkům se dítě dopracuje obvykle až v 6. měsíci života. Některé modely předpokládají vložení vajíčka, aby bylo možné vozit malé miminko.

Výhodou je, že v českých e-shopech bývají kočárky pro nejmenší označeny jako „hluboké kočárky“. Případně v popisu produktu můžete nalézt údaj o nejnižším doporučeném věku.

Jak a kde plánujete kočárek používat?

Mnoho modelů střední třídy se vyznačuje značnou hmotností i velikostí, což není ideální při procházkách úzkými ulicemi. Drobný golfový kočárek nejspíše nebude vhodnou volbou, pokud potřebujete spoustu úložného prostoru pro vaši kabelku, přebalovací tašku a další nezbytnosti.

Jak snadné je používat kočárek?

Až provedete určitý průzkum a bude před vámi stát několik možností, vyplatí se vypravit s každým modelem na testovací jízdu. Získáte tak klíčové kritérium hodnocení produktů. Pochopitelně je třeba přihlédnout ke skutečnosti, že na rovné a čisté podlaze se vozítko chová jinak než na chodníku, ne-li v kopcovitém terénu. Jde vám kočárek snadno řídit? Dovedete s ním manévrovat jednou rukou? Jak zvládá ostré zatáčky?

Jak snadno se kočárek skládá a rozkládá?

Při skládání či rozkládání kočárku pravděpodobně budete muset držet dítě. Jistě tedy oceníte, aby proces zabral co možná nejkratší dobu a nejméně úsilí.
Ačkoli je na trhu k dispozici řada jednou rukou složitelných kočárků, před nákupem vždy zkuste model sami složit. Ani skládání jednou rukou totiž nemusí být tak snadné a rychlé, jak se zdá.

Jakou má kočárek hmotnost?

Zejména na cestách autem platí, že lehčí je lepší.
Pozor: Někteří výrobci nazývají třeba desetikilový kočárek „lehkým“ (lightweight), přestože lze narazit na modely s viditelně nižší hmotností, třeba pouhých pět kilogramů.

Při projížďkách s kočárkem, zejména ve složitém terénu, ne-li též s taškou na pleny a dalším vybavením, je těch „pár kilo“ dost znát. Ve skutečnosti je hmotnostní škála u kočárků značně široká. Obecně se deset kilogramů považuje za maximum pro častou manipulaci.

S hmotností často souvisí velikost. Jestliže vámi vyhlédnutý kočárek je příliš velký, zjistěte, zda náhodou nedisponuje rychloodnímatelnými kolečky. Po takové úpravě by maminka mohla být alespoň relativně spokojena s jeho rozměry. Takto složený kočárek představuje řešení na (příležitostnou) přepravu automobilem.

Jaká kola pro kočárek?

Až přijde na výběr koleček kočárku a jejich odpružení, je třeba ujasnit, v jakém terénu plánujete nejčastěji jezdit. V případě rovného a zpevněného povrchu (dlažba, asfalt,…) vám postačí plastová kolečka. Jízda do náročného terénu, jako je les, nebo i park, bude vyžadovat nafukovací kola s větším průměrem, neboť dovedou eliminovat nerovnosti, a poskytnout tedy plynulou jízdu. Střední cestou, kompromisem mezi těmito protipóly jsou gumová kolečka, která mají nespornou výhodu v podobě nulového rizika píchnutí.

V každém případě platí, že čím větší kola, tím lepší průjezdnost náročnějším terénem. Na druhé straně spektra se malá kolečka hodí zase do města. Pakliže jsou kolečka pohyblivá, nikoli fixní, nabídnou lepší ovladatelnost v terénu.

Je namístě věnovat též pozornost odpružení. Díky němu může dítě nerušeně spinkat i při náročné jízdě. Nejkvalitnějším odpružením dovedou mile překvapit zejména hluboké kočárky. Ujistěte se, že odpružení je přítomno na přední i zadní nápravě.

Potřebujete více než jeden typ kočárku?

Zjistila jste, že by pro vás ideální bylo mít golfový kočárek na cesty a kombinovaný do města? U některých rodin jeden kočárek nedovede pokrýt všechny jejich potřeby, nezávisle na tom, jak důmyslně je navržen. Proto se může vyplatit investovat decentní částku do dvou modelů, nežli celý rozpočet do jednoho. 

Jak dlouho plánujete kočárek používat?

Přestože některé modely kočárku mohou odstrašit svou vyšší cenou, případná adaptibilita pro všechna období života dítěte, od novorozence po batole, v dlouhodobém hledisku obvykle vyjde výhodně po finanční stránce.

Plánujete využít jeden a ten samý kočár pro více dětí? V takovém případě se může vyplatit pořídit kočárek pro sourozence, případně stupátko ke kočárku či přídavný kočárek (Buggypod).

V každém případě zvolte model s co největší nosností, neboť neznáte rychlost růstu dítěte.

Kterým vlastnostem kočárku věnovat pozornost?

 • Bezpečnostní prvky: Kromě veškerých výše uvedených rad se také ujistěte, že kočárek splňuje základní bezpečnostní požadavky.  
 • Úložný prostor: Děti na cestách s sebou potřebují mít spoustu věcí. Kočárek s velkým nákupním košíkem vám proto jistě usnadní život.
 • Dlouhá životnost: Pro maximalizaci úspor hledejte takový kočárek, který poroste s dítětem; ne-li déle, rozhodnete-li se přivést na svět další děti. 
 • Omyvatelná tkanina: Není žádným tajemstvím, že děti jsou nepořádné. Nepořádek, který děti typicky vytvářejí, například drobky a soplíky, spolu s přirozeným opotřebováním dává kočárku zabrat. Snadno omyvatelná tkanina pomůže udržet váš model v dobrém stavu po delší dobu.
 • Sluneční stříška: Hledejte dlouhé a nastavitelné sluneční clony, které dovedou ochránit dítě nejen před sluncem, ale i před deštěm a dalšími projevy přírody, včetně hmyzu. Některé stříšky dokonce disponují větráním. Mohou být též vyrobeny z průhledného materiálu, takže je miminko chráněno a zároveň jej maminka může bedlivě sledovat.
 • Kvalitní kola: S malými kolečky neujedete mnoho kilometrů. Taková kolečka mohou například uvíznout na nerovném terénu, včetně hrbolatých chodníků. A co víc, jsou náchylnější k prasknutí.
 • Otočná sedačka: Takové sedadlo může maminka snadno a rychle otočit po nebo proti směru jízdy.
 • Polohovatelná zádová opěrka: Poskytuje několik stupňů polohování pro dosažení vyššího komfortu při sezení.
 • Flexibilní rukojeť: Možnost přizpůsobení výšky rukojeti dle velikosti vaší postavy vám umožní pohodlnější chůzi.

Konec 3. části. V dalších dnech se můžete těšit na pokračování! Pozor ať Vám nic neunikne.

autor: www.tehotenstvi.cz | Pavel Drahoňovský

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

 • Nejsou povoleny HTML značky.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
 • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.