Přejít k hlavnímu obsahu

V těhotenství pozor na toxoplazmózu aneb jak mohou pomoci nastávající tatínci

V těhotenství pozor na toxoplazmózu aneb jak mohou pomoci nastávající tatínci - Těhotenství.cz

Toxoplazmóza je parazitární onemocnění, které se přenáší přes zvířata, ale i přes syrové maso nebo kontaminovaný písek. Na člověka se tak toxoplazmóza může dostat i přes králíka, morče nebo kočku. Právě kočky hrají důležitou roli při šíření toxoplazmózy. Samy se nakazí od infikovaného hlodavce, ptáka nebo jiného malého zvířete. Parazit toxoplazmózy je pak obsažen ve výkalech kočky.

Kočky mohou vylučovat miliony parazitů ve svých výkalech. Můžete se tak nakazit i zcela neúmyslně dotykem rukou na ústa po výměně kočičího záchodu.

Je nutné se v době těhotenství kočky vzdát?

Vzdát se kočky určitě není nutné. Je však důležité dodržovat užitečná pravidla, aby se snížilo riziko nákazy.

Jak může pomoci partner?

Přenesení parazita toxoplazmózy na těhotnou ženu, může být pro plod velmi nebezpečné. Máte-li tedy doma kočku, zajistěte, aby její záchod čistil vždy někdo jiný.

Kočku krmte sušeným nebo konzervovaným žrádlem, nikoli syrovým nebo nedopečeným masem.

Ovoce a zelenina ze zahrádky může být také zdrojem onemocnění, jelikož kočky mohou svoji potřebu vykonat téměř kdekoli. Proto je nezbytné jíst ovoce a zeleninu důkladně omyté nebo vařené. Při práci se zeminou nebo pískem používejte rukavice nebo požádejte partnera, aby tuto práci udělal on.

Partner by se měl starat i o zpracování syrového masa, jelikož i to může být zdrojem nákazy. Těhotná by také neměla ochutnávat nedovařené maso. Pozor také na použité nože nebo pracovní kuchyňské desky, pokud také přišly do kontaktu se syrovým masem.

Udržujte kočky uvnitř domu nebo bytu. Během těhotenství si neberte do péče novou kočku.

Pokud je to možné, vyhněte se pomoci při vrhu koťat. Pokud nikdo jiný nemůže splnit tento úkol, mějte jednorázové rukavice a poté si umyjte ruce mýdlem a vodou.

Jestliže máte venkovní pískoviště, udržujte jej zakryté.

Mytí misek koček a jejich záchodu by měl vždy obstarávat partner. I partner by si měl vždy po takové práci důkladně umýt ruce teplou vodou a mýdlem.

Příznaky onemocnění toxoplazmózou jsou podobné jako v případě onemocnění chřipkou. V případě onemocnění toxoplazmózou v těhotenství se musí nadsadit léky a těhotná i plod musí být pod pečlivým dohledem lékaře.

Těhotenství.cz

Diskuze k článku