Přejít k hlavnímu obsahu

Zbytečné zmatky aneb matrace pro děti

Matrace

Stojí proti sobě dvě skupiny. Jedni tvrdí, že dětská matrace by měla splňovat stejné požadavky jako ta pro dospěláky a není třeba kupovat speciální model za zvýšenou cenu. Druhý má za to, že se musí myslet především na prevenci a postupem věku matraci několikrát vyměnit, aby nedocházelo ke zdravotním omezením a deformacím. Pravda je ale někde na půli cesty. 
 

Absolutní tabu 

Bez kvalitní matrace to nejde, o tom není třeba vést diskuze. Problém je v tom, že každý si ji představuje jinak. Zapomeňte na měkké podložky, do kterých miminko zapadne. Na pohled sice vypadá jako na pohodlném obláčku a nic mu neschází, ale opak je pravdou. Nemá dostatečně vyvinutý svalový systém a tělíčko, které by bylo nepřirozeně zkroucené po mnoho hodin v kuse, by sevřely bolesti a v horším případě by mohlo dojít k deformacím a poruchám růstu. Na pěnové matrace, které se tváří jako ideální volba, tedy hned pro začátek zapomeňte. Veškerá zodpovědnost jde za rodiči, malé dítě si totiž samo nepostěžuje a nesdělí vám, co ho trápí a proč nemůže v noci spát a převaluje se. Není se ale čeho obávat. Ve specializovaných obchodech s dětským zbožím nebo s postelemi a příslušenstvím vám dají odbornou pomoc. 

Tvrdý standard pro miminka 

V prvních měsících života spí miminka v podstatě nonstop, a tak je kvalita prostředí v postýlce zásadní. Stranou nechte hezký nebo originální design i lákavou cenu v řádech stokorun a řiďte se pouze kvalitou a zárukou zdravotní prospěšnosti a bezpečí. To je u výrobků pro děti to nejdůležitější a opominutí by se vám časem vymstilo. 

Tvrdost matrace

Jedině s tvrdou matrací můžete zabránit vzniku mnoha zdravotních komplikací jako je skolióza, chronické bolesti krku a zátylku, zad a rukou a nohou. Díky tvrdší podložce je tělo v přirozené poloze a snižuje se riziko SIDS (náhlé úmrtí kojence), uvolňuje se dýchání a svaly se vyvíjejí tak jak mají.

Výška matrace

Neexistuje žádný standard pro tloušťku matrace, ale pravda je taková, že ty vyšší poskytují zpravidla lepší oporu a pro děti jsou vhodnější. Není dobré klesat pod sedm centimetrů, ideál do dětského pokojíčku je na rovném decimetru. Tak se zaručí skutečně kvalitní, zdravý a ničím nerušený spánek. Pokud spíš dítě s vámi v jedné posteli, myslete i na výměnu matrace. Na jednu stranu je dítě obklopeno láskou, ale dospělí většinou preferují nižší rozměry a ty dětem nesvědčí.

Prodyšnost

Umělé materiály nemají ve výbavě pro děti co dělat a týká se to i matrací. Volte přírodní látky, které odvádí vlhkost a brání vzniku škodlivých plísní. 

Velikost

Dětské postýlky mají zpravidla standardizované rozměry, a tak není koupě vhodné matrace problém. Pořizujte vždy přesnou velikost, aby nebyla podložka prohnutá nebo nevznikl mezi zábranou a matrací prostor, kam by mohlo dítě zapadnout nebo se zaklínit.

Dvě strany mince 

Na jedné straně se kolem dětských matrací odehrává zbytečná hysterie. Jsou mnohem důležitější věci, kterými je nutné se s příchodem miminka vybavit a věnovat jim zvýšenou pozornost. Na straně druhé je ale fakt, že nepromyšlený výběr a koupě základního modelu s ohledem na nízkou cenu je rizikem, které se může negativně podepsat na zdraví dítěte a jeho správném vývoji. Následné návštěvy pediatra a ortopeda vám to budou připomínat každý den, kdy bude dítě unavené, nezregenerované, nevrlé, emočně labilní a rozbolavělé. Na první dobrou jde o malichernosti, ale ten balíček zdravotních potíží se časem tak zvětší, že se pořízení kvalitní matrace bude zdát jako to nejdůležitější, co můžete pro svoje dítě udělat. Naštěstí existuje snadné řešení. Máte-li možnost, navštivte specializovanou prodejnu. Pokud nemáte, využijte srovnávače cen a produktů a dejte na uživatelské recenze. 

autor: www.mojetehotenstvi.cz | Marcela Svobodová

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.