Doporučení k zavádění příkrmu u kojenců | Těhotenství.cz

Doporučení k zavádění příkrmu u kojenců

Doporučení k zavádění příkrmu u kojenců - Těhotenství.cz

Výlučné kojeníinfo-icon do ukončeného 6.měsíce následované pokračováním v kojení spolu s odpovídající komplementární výživou dle potřeb dítěte do 2 let i déle je třeba považovat za optimální výživový standard pro dítěinfo-icon, který je v souladu s doporučením Světové zdravotnické organizace (WHOinfo-icon), Evropské společnosti pro dětskou gastroenterologii, hepatologii a výživu (ESPGHAN) a Britské poradní vědecké komise pro výživu (SACN).  

  • Komplementární výživu (příkrm) je třeba začít zavádět u kojených i nekojených dětí nejpozději po ukončeném 6. měsíci věku dítěte, 180 dní (v 26. týdnu), ale ne před ukončeným 4. měsícem věku (17 týdnů).  
  • Příkrm je zaváděn z důvodu, kdy samotné mateřské mlékoinfo-icon či náhradní kojenecká mléčná výživa (formule) již přestává pokrývat výživové požadavky dítěte. Pokud kojené dítě neprospívá, doporučuje se nejprve podpořit matku v kojení a zavést nemléčný příkrm. Pokud se laktace nezlepší, zavede se k příkrmu náhradní mléčná výživa.
  • Pro zavádění příkrmu u nedonošených dětí (narozených před 37. týdnem těhotenstvíinfo-icon) je postupováno následovně: U dětí narozených po 35. dokončeném týdnu těhotenství je doporučeno postupovat jako u dětí donošených. U dětí narozených před 35. týdnem těhotenství lze zavádět příkrm 5-8 měsíců od data jejich narození, ne dříve než po ukončeném 3. měsíci (13. týdnu) korigovaného věku dítěte (od vypočteného termínu porodu). Zavádění příkrmu je u každého nedonošeného dítěte posuzováno individuálně, a to v závislosti na celkovém stavu dítěte (zdravotní stavinfo-icon, psychomotorická zralost, prospívání apod.). 
  • Pro zavádění příkrmu je důležitá vývojová zralost dítěte, tzn. schopnost udržet hlavu ve stabilní poloze, koordinovat očiinfo-icon, ruce a ústa při hledání potravy, jejím uchopení a vkládání do úst, polykat a tolerovat tuhou stravu. 
  • Příkrm u kojených i nekojených dětí je zaváděn podle aktuálních doporučení. Stravainfo-icon s obsahem lepku by měla být zaváděna do jídelníčku nejpozději do ukončeného 7. měsíce věku dítěte, optimálně ještě v době, kdy je dítě zároveň kojeno. 
  • U dětí s vysokým rizikem alergieinfo-icon se postupuje při zavádění příkrmu obdobně jako u jiných dětí, vždy je však zaváděna pouze jedna potravina se sledováním možné alergické reakce. Zaváděním komplementární výživy současně s kojením se zvyšuje imunoprotektivní tolerance kojeneckého organismu k antigenům ve stravě.   
  • Dosud nebylo prokázáno, že by včasná senzibilizace alergeny obsaženými ve stravě snižovala riziko vzniku alergických onemocněníinfo-icon či celiakieinfo-icon u dítěte. Není proto důvod, aby dětem, které prospívají, byl doporučován kontakt s potenciálními potravinovými alergeny a potravinami s lepkem před ukončeným 6. měsícem věku.
  
 
Pracovní skupina Ministerstva zdravotnictví pro výživu dětí
 
Foto:Pixmac/Khamidulin
Kategorie: 
Témata: