Přejít k hlavnímu obsahu

Výbavička do školky. Na co nezapomenout?

Školka

Všichni se soustředí na prvňáčky, kteří před sebou mají velký životní krok a nastupují do školy. S velkou aktovkou, deskami na sešity, do špičky ořezanými pastelkami, perem a sladkostmi pro spolužáky. Ale co ti menší? Co právě začínají svou jízdu ve školce? I ti přece potřebují notnou dávku pozornosti.  

Všechno ze seznamu 

Každá školka je jinak vybavená a nabízí dětem různý servis. Podle toho se pochopitelně liší i nároky na vybavení. Zatímco někde dostanou děti textilní batoh na drobnosti nebo menší ručník, jinde si ho musíte vzít z domova. A tak je to se spoustou dalších věcí. Nebojte, každé zařízení vám s dostatečným předstihem dodá seznam, co je třeba špuntům pořídit, aby jim ve školce nic nescházelo. Finanční náročnost sice není tak velká jako u předškoláka, ale zadarmo to také nebude.  

Oblečení 

Znáte to. Stačí málo a na tričku je ohromná skvrna. Děcko “honí zajíce” při hrách na zahradě a spadne do bahna. Nebo si do kalhot utře ruce od vodovek. Zmáčí se u mytí rukou, ušpiní při obědě. Občas přijde na řadu i větší nehoda, když to nestihne na záchod. Gaťky jsou pak promočené nebo dokonce se stopou po bobku. Jsou to malé děti, neměli byste se na ně zlobit - není-li to na denní bázi. Ve skříňce by ale měly mít dostatek oblečení na převlečení. Legíny, ponožky, spodní prádlo, tričko s krátkým a s dlouhým rukávem, slabší čepici a rukavice, nákrčník. Nezapomínejte ani na nepromokavou soupravu do deště. Některé školky v létě, kdy zemi sevřou ohromná vedra, připraví dětem překvapení v podobě nafukovacích bazénků a vyzvou vás, abyste dětem obstarali plavky.  

Rezervního oblečení by mělo mít dítě ve školce dost, na druhou stranu si nedělejte starost se značkami nebo nadstandardní kvalitou. Může jít o kousky z obyčejného obchodu s levnějším zbožím, o kousky z druhé ruky nebo po sourozencích. Aspoň nebudete hledět na každý flíček nebo oděrku. Na počet pruhů děti ve školce stejně nedbají.  

Boty  

Mrkněte se dítěti do botníku. Jasně, sázíte především na pohodlí a snadné nazouvání. Kdo ne .. Ale do školky většinu bot, jako jsou žabky, Crocsy nebo balerínky, vzít nemůžete. Ano, děti je sice milují a proťapkají v nich celé dny, ale do školky se nehodí. Některá zařízení dokonce takové typy obutí výslovně zakazují. Je to pochopitelné. Chtějí tak předejít riziku úrazů, kdy děti zakopnou nebo se jim boty při hrách vyzují. Nejlepší jsou pevné boty (tenisky), které pevně obepínají botu nebo uzavřené sandály kryjící palec i patu. Nezapomeňte ani na holínky. Ty jsou nezbytné pro deštivé dny. Děti nejsou z cukru, a tak i v čas, kdy poprchává, jdou ven. Proč? Protože chytat kapky je zábava, protože chodí s deštníky je zábava, protože skákat do kaluží je zábava. Protože život ve školce je zábava!  

Dva tipy 

Občas se stane, že učitelka potřebuje dítě převléknout a problém. Nestačí na začátku školního roku přinést oblečení a spoléhat se, že to tak vydrží dlouhé měsíce. Dělejte průběžnou inventuru ve skříňce.  

 • Pravidelně kontrolujte stav a velikost oblečení i bot, aby vše dětem dobře sedělo. K čemu by mu byly malé holínky, do kterých sotva nasouká nohu. A legínky, které nepřetáhne přes stehna. Co dva měsíce tedy vezměte všechno domů, proberte a doplňte 
 • Stává se, že si děti věci prohodí, vezmou domů to, co není jejich. Nebo i popadnou to, co se jim líbí. A neřeší, že jde vlastně o krádež. Nehledě na to, že podpisem všech věcí zabráníte stresu v momentě, kdy učitelky strojí děti na procházku a ti malí špunti je přesvědčují, že ta hnědá mikina není jejich, ale radši by tu s Popelkou. Vyřešit to můžete obyčejnou propiskou, kdy na štítek oblečení a bot napíšete jméno dítěte, nebo poříďte speciální nálepky. Ty vydrží i četné praní a žehlení a vydrží celou docházku do školky.  

Něco navíc 

Někteří rodiče to přehánějí a nosí dětem do školky i věci, které tam neužijí nebo je nadměrně zásobují, na druhou stranu se často zapomíná na drobnosti, které fungování ve školském zařízení značně ulehčí.  

 • Opalovací krém (celoročně)  
 • Sluneční brýle  
 • Menší ručník  
 • Čelenka do vlasů a zásoba gumiček  
 • Raw sušenka (poslední záchrana, když dítě odmítá jíst) 
 • Fotografie rodičů nebo domácích mazlíčků  

autor: www.tehotenstvi.cz | Marcela Svobodová
kategorie: Děti

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

 • Nejsou povoleny HTML značky.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
 • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA