Přejít k hlavnímu obsahu

Na každý den jedna hra a ani koruna z rozpočtu navíc

Origami

Našponované rozpočty jsou synonymem dnešní doby. Aby ne, když se všechno tak zdražuje. Čest všem rodinám, které zvládají život na jedničku, bez půjček a finančních propadů. Možná za to může dobrá práce, možná fantazie.  

Bez peněz? Jde to  

Ne nadarmo se říká, že nejlepší věci jsou zdarma. Už dávno neplatí, že to, co si koupíte a zaplatíte, má hodnotu. Naopak. A děti vám to stokrát potvrdí. Stačí totiž opravdu málo a děti budou nadšené. A vy s nimi, protože dětská radost je to nejkrásnější, co můžete zažít.  

Jednoduché hry, které potěší a zároveň nevysají peněženku do poslední koruny. Ať se přihlásí ten, komu je takový nápad proti srsti ..  

Hravé pexeso  

Dozajista máte doma nepovedené fotografie nebo více kusů od jednoho obrázku. Obětujte je a vystřihněte obličeje rodinných příslušníků a domácích mazlíčků nebo oblíbených výletních cílů. Dobře poslouží i fotografie dítěte z různých oslav, aby vidělo, jak rostlo, co všechno zažilo, kde bylo, co překonalo. 

Vystřihněte stejně velké čtverečky a z druhé strany nalepte barevný papír. Stejně tak můžete vyrobit jednoduchou karetní hru. Kupříkladu Černého Petra, kdy právě vaše dítě bude “hlavní postava”.  

Kufr pro děti  

Čtvrtku rozdělte na dva díly a namalujte na ni to, co vás napadne - židle, kočka, batoh, brokolice, zebra, zubní kartáček, déšť. A pak stačí jen tři lidi a vůle hádat, co na kartičce je. Dítě, které nemá o obrázku potuchy, musí pomocí chytrých otázek hádat a dopátrat se výsledku. Je to zábavné, rozšíříte tak slovní zásobu a uvažování například o tom, jaký je rozdíl mezi zvířaty a hmotnými věcmi, jaké mají vlastnosti nebo čím jsou specifické.  

Pokud chcete, aby vám karty vydržely dlouho, oblepte je po obvodu průhlednou izolepou nebo je rovnou zalaminujte.  

Kouzelné zavazadlo  

Našli jste na půdě zapomenutý kožený kufr nebo zavazadlo z dětství po babičce? Výborně. Oprašte ho, omyjte, navoňte. Vnitřek vyložte barevnou látkou a schovejte dovnitř různé poklady, které dítě prozatím nezná. A jednou za čas kufr otevřete a povídejte si o tom, co najdete. Co třeba štětku na holení, památníčky, masážního ježka, staré fotografické filmy nebo vaše fotky z dětství, první lístek do kina nebo mušle, když jste s rodiči vycestovali do Jugoslávie. Bude to to nejkouzelnější vyprávění, které si děti zamilují.  

Poklady z kuchyně  

Znáte mikádo? Výborně. Vezměte balíček špejlí nebo párátek, konce nabarvěte a zahrajte si jednoduchou hru. Tyčky naházejte na hromadu a postupně odebírejte jednu po druhé, ale aby se žádná z nich nepohnula. Možná je hra těžká na soustředění a přesnost, ale láká děti i dospělé.  

Stejně dobře poslouží i zátky od piva. Je jich plný šuplík. Každé má jinou barvu a moc využití pro ně není. Co si vyrobit zajímavou dekoraci nebo jednoduchou zvonkohru? Bude vám stačit lepidlo a několik metrů provázku. Naučte děti uzlíky a nechte je provlékat zátky nebo je lepit na obvod zrcadla a obrazového rámu. Roztomilé a originální. 

Papír v akci  

Nakupte zásobu barevných papírů (pokud se vám do toho nechce, můžete nabarvit kancelářský papír temperami nebo třeba jen centropenem udělat jemné tečky) a zkuste složit pár zvířátek. Origami se vrací v plné parádě a je čím dál oblíbenější. Aby ne. Děti se u něj zabaví na dlouhé hodiny a výsledkem jsou krásné a originální figurky, které často i skáčou, vrtí se a hýbou rukama nebo hlavou. Když je navíc dozdobíte plastovými očky, budou jako živé.  

autor: www.tehotenstvi.cz | Marcela Svobodová
kategorie: Děti

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA