Přejít k hlavnímu obsahu

Exploze barev může dětem narušit psychiku

Barvy

Děti barvy milují, o tom bez diskuze. Všechno má ale svoje limity a život v prostředí, kde mají křiklavé odstíny zelenou, může z dlouhodobého hlediska pokřivit jejich vnímání a parazitovat na zdravém psychickém vývoji. A to za tu bláznivou výmalbu určitě nestojí.  

Barvy vpřed!  

Jako rodiče si možná ani neuvědomujete, že jste to vy, kdo vytváří dítěti první vjemy světa, do kterého přišlo. A to nejen tím, jak ho chováte, jak se na něj usmíváte, mluvíte nebo jak ho hladíte a líbáte a pečujete o něj. Jde i o prostředí, které jste pro něj připravili. A to jste uzpůsobili svému vlastnímu vkusu. Je to opravdu to, co dítě chce a co je pro něj dobré? Jak kdy. Někdy jsou totiž čerství rodiče v takové euforii z blížícího se příchodu miminka, že možná až příliš tlačí na pilu a vytvoří nesourodou směsku, ve které je těžké upoutat pozornost nebo najít klid. Často tak za neklidem u dětí vidíte nevyspání nebo špatnou náladu a první zoubky, ale napadla vás špatně zvolená barva výmalby nebo změť krámů (s nadsázkou, pochopitelně), ve kterých se cítí ztracené? I to totiž může miminka negativně ovlivnit.  

Poslední roky hraje prim béžová s výraznějšími akcenty v tmavě zelené, modré, rezavé nebo sytě hnědé a bílé. Svoje místo si uzmula i nenápadná šedá. Proč ne. Jde o nerušivé barvy a zmíněné kombinace se skvěle kombinují. Na druhou stranu si děti dost možná zaslouží více nápadů a originality než jen výmalbu podle mustru na současné trendy. Ono když výmalbu zkombinujete se stejně barevným šatníkem, je to vcelku nuda. Na Instagramu to ale vypadá dobře.  

Všeobecně se má za to, že pro kluky je nejlepší modrá a pro holčičky růžová. Tento trend je v mnohém už dávno překonaný, v mírnější formě ale přetrvává dodnes. A není na tom nic špatného. Zatímco modrá barva má uklidňující efekt, růžová je jemná a něžná. Zvolíte-li správný - nekřiklavý - odstín, je to sázka na jistotu. Obě barvy se navíc skvěle kombinují s hnědým i bílým nábytkem.  

Na pranýři  

Při zařizování dětského pokoje a nákupu doplňků se zaměřte na to, jak která barva působí. Je-li příjemná, neruší, neodvádí pozornost.  

Modrá barva 

Modrá barva má uklidňující efekt a podporuje komunikaci a kreativitu. Do klučičího dětského pokoje je ideální. Budí totiž dojem uzavřeného prostoru a spiklenectví. Na druhou stranu může posilovat nechutenství a snižovat krevní tlak.  

Červená barva  

Červená barva ve své syté podobě (vínová je o něco mírnější a více uklidňuje) je provokativní, výrazná, dráždivá, zvedá krevní tlak a podporuje negativní emoce. Může urychlit vztek nebo vzdor a pláč. Je třeba kombinovat ji s bílou, s béžovou, s hnědou nebo používat červenou jen jako výrazné solitérní prvky.  

Žlutá barva  

Do stejné kategorie jako žlutá barva patří i okrová, oranžová nebo hořčicová. Všechny patří mezi k pozitivně působícím odstínům, které podporují fantazii a snění, mají blahodárný vliv na smyslové vnímání, jsou veselé a zlepšují koncentraci.  

Zelená barva  

Zelená barva je na tom podobně jako modrá, uklidňuje. Mimo to snižuje oční tlak, posiluje nervový systém, brání stresu, pomáhá při učení a dodává sebevědomí. Je ideální volbou pro kluky i holky. Navíc se skvěle kombinuje. Bohužel se jí spousta lidí z nepochopitelných důvodů brání.  

Bílá barva  

Je neutrální, v dětech může vyvolávat zmatení, nevědí, kde začít. Je symbolem začátku i konce života. A zároveň se drží na vrcholu žebříčku nejnepraktičtějších barev. Všechno je na bílé zdi vidět. Na druhé straně snadno “vyladíte” odstín a můžete snadno přemalovat.  

Černá a šedá barva  

Mohou působit depresivně, tlumit v dětech emoce, zabraňovat proudění síly. Na druhou stranu mohou podnítit pocity moci a převahy. Záleží na povaze dítěte. Pokud už se pro tyto barvy rozhodnete, tak stačí dát jim jen menší prostor v místnosti nebo je kombinovat s veselými odstíny.  

Hnědá a béžová barva  

Barva navozující pocit pohody, tepla a bezpečí. Pro malé děti jsou ideální. Skvěle se kombinují s růžovou, rezavou, žlutou i modrou nebo zelenou. Jsou neutrální a na dětskou psychiku působí spíš jen podprahově a v dobrém.  

Fialová barva  

Fialová barva nesedne zdaleka všem. Pro některé je veselá a nápaditá, pro jiné jen zmatenou směskou jiných odstínů, rušivá a nepříjemná. Všeobecně sice zmírňuje smutek a stres a napomáhá uvolnění, ale nelze předem určit, jak bude působit na vaše dítě. Podobně může působit i petrolejová.  

Růžová barva  

U růžové barvy hodně záleží na odstínu. Křiklavé varianty mohou odvádět pozornost a vyvolávat potíže s koncentrací, pastelové barvy (stejně tak šeříková, zelenkavá, mint nebo pudrová) zklidňují emoce, působí jemně, podporují lásku, pozitivní emoce a spokojenost.  

Ideální je zvolit jednoduchý základ, jako je béžová, hnědá nebo pudrová a doplnit je vybavením v kontrastní barvě, kterou pro dítě vyberete. Nejlépe z hodnocení barev vyšla modrá, žlutá, oranžová, růžová a neprávem opomíjená zelená. Příliš mnoho barev a nesourodých vzorů může na děti působit chaoticky a vyvolávat jim v hlavě zmatek, rušit je při soustředění, snižovat laťku sebevědomí, způsobovat bolesti hlavy a problémy se spánkem. Z dlouhodobého hlediska může být dojít k podlomení psychiku a pokřivenému vnímání reality. Je to sice ojedinělý případ, ale u citlivějších dětí, které navíc žijí v emočně vypjatém prostředí, kdy je jejich dětský pokoj jediným útočištěm, mohou být barvy jedním z negativních faktorů parazitujících na vývoji.

autor: www.tehotenstvi.cz | Michaela Svobodová
kategorie: Děti

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA