Přejít k hlavnímu obsahu

Absolvovala 2 domácí porody a říká, že porod může být neuvěřitelným extatickým zážitkem. Rozhovor s Lilií Khousnoutdinovou

lilia khousnoutdinová_tehotenstvi.cz

Debata v ČR ohledně domácích porodů je brutálně vyhrocena. Při porodu je velice důležitá empatická emoční podpora. Předporodní rituál je možnost, jak se sama v sobě ukotvit před nastavujícím porodem. Lilia Khousnoutdinová je certifikovaná kněžka a zároveň žena, která je přesvědčena, že slušné a uctivé zacházení personálu, prostředí, které by bylo aspoň trochu útulné, naslouchání matce a jejím potřebám, empatie, dobré jídlo, dodržování doporučení WHO, respektování práv rodičky, možnost porodu do vody, dostupnost neinvazivních metod tlumení bolesti a relaxace, vertikální polohy při porodu a další, jsou základním právem každé rodící ženy. Ne vždy však tyto zdánlivé maličkosti zcela dobře fungují. 

Sama jste absolvovala 2 domácí porody. Proč jste se rozhodla rodit doma a co byste doporučila ženám, které o této variantě porodu uvažují?

Pokud jsem zdravá a vše probíhá hladce, je pro mne osobně doma prostě nejlíp. Věřím, že mám nastudováno z LSE dostatek relevantních statistik, abych to měla zároveň dobře ukotvené v číslech. Debata v ČR ohledně domácích porodů je brutálně vyhrocena a je to velká škoda. 

Ženám v očekávání, které se rozhodnou pro domácí porod, bych určitě doporučila si najít skvělou porodní asistentku a neplýtvat čas na jakékoli diskuze ohledně „správnosti“ jejich volby. Místo toho se soustředit na miminko, na své tělo, hnízdění a přípravy k porodu. 

Jaký dle vašeho názoru největší současný nedostatek porodnictví v Česku a kde vidíte prostor ke zlepšení?

Ty „velké a náročné“ aspekty jsou u nás na světové úrovni. Máme špičkové vybavení, velice pokročilou neonatologickou péči. Ve chvíli, kdy se jedná o vážnou komplikaci, bych řekla, že se v Čechách můžeme cítit v dobrých rukou. Smutné ovšem je, že ty „malé a jednoduché“ věci často naprosto tristně nefungují. Slušné a uctivé zacházení personálu, prostředí, které by bylo aspoň trochu útulné, naslouchání matce a jejím potřebám, empatie, dobré jídlo, dodržování doporučení WHO, respektování práv rodičky, možnost porodu do vody, dostupnost neinvazivních metod tlumení bolesti a relaxace, vertikální polohy při porodu a tak dále. Většinou jsou to aspekty, které „nic nestojí“, jen vyžadují trochu změnu paradigmatu, kde se rodící žena stává důležitou ústřední figurou svého porodního procesu, její potřeby se stávají prioritou a všechny kolem se jí skutečně snaží podpořit.

Těhotné ženy se obrací na duly, aby je provedly porodem. Mohla byste popsat hlavní důvody, pro jaké si ženy přítomnost duly u porodu vyžadují a s čím konkrétně jim dula může pomoci?

Při porodu je velice důležitá empatická emoční podpora. Tradičně takovou roli mohly zastávat třeba starší ženy ve vesnici. Nicméně v dnešní době porodník či porodní asistentka málokdy mají čas se ženě věnovat do hloubky po emoční stránce a právě zde je prostor pro dulu. Zkušená žena, která se dobře vyzná v porodní dynamice, ale zároveň neřeší „lékařskou stránku“ porodu.  Díky tomu se může plně věnovat potřebám rodící ženy. Ať už je to držení za ruku, masáž, olejíčky, pomoc při změně polohy či chůzi, společné zpívání hlubokých tónů nebo nespočet dalších způsobů.

Kdyby dula byla lékem, bylo by neetické jej nepoužít.

Dula je klíčovou oporou, dává pocit bezpečí a klidu. Statistika poukazuje na to, že přítomnost duly, skutečně výrazně podporuje dobrý průběh porodu. Jak říká neonatolog John Kennell, spoluzakladatel DONA International, "kdyby dula byla lékem, bylo by neetické jej nepoužít."

Je o Vás známo, že podporujete vznik porodních domů. Co přesně takový porodní dům je a v čem spatřujete jeho hlavní přínos?

Zařízení, kde bude mít žena dostatek odborné péče a zároveň soukromí, aby mohla přivést na svět své dítě podle svých představ. Co tedy žena potřebuje k tomu, aby v klidu porodila? „Zdravá žena potřebuje k porodu především klidné přátelské prostředí a podporující péči, která probíhá v důvěře. Intimitu a respekt k jejím momentálním potřebám. Přesně takové prostředí a péči v zahraničí poskytují porodní domy a porodní centra. U nás zatím systém takové péče o ženu chybí. Žena má v podstatě jen dvě možnosti. Rodit doma, nebo se svěřit do rukou lékařů,“ uvádí třeba Natálie Sedlická z Asociace pro porodní domy a centra APODAC.

Jste taktéž certifikovanou kněžkou a provádíte své klienty různými rituály a obřady. Co mohou tyto obřady, týkající se ženské spirituality, nabídnout těhotným ženám a jak dokážou proměnit samotný porod?

Jako kněžka neboli ceremonialistka ráda provázím předporodními a poporodními rituály. Nedávno moje kolegyně, dula a ceremonialistka Barbora Chvátalová, nádherně popsala jejich účel:

Předporodní rituál je možnost, jak se sama v sobě ukotvit před nastávajícím porodem. Udělat si na sebe a miminko čas a dostat požehnání od blízkých přítelkyň, žen z rodiny a kamarádek. Při rituálu máme možnost vyslovit své přání i obavy nahlas, bez posuzování okolí. Máme prostor být vyslyšena, plně vnímána a respektována. Dostat láskyplnou péči ve formě, jaká mi je příjemná. 

Poporodní rituál je hlavně o péči pro matku

Rituál může mít mnoho forem a provedení a klíčová esence je podpora těhotné ženy. Její napojení se na svou vnitřní sílu a moudrost, z které bude moci během porodu čerpat. Pak záleží na přáních a preferencích matky a Té, která pro ní rituál vytváří, na čem se společně dohodnou. Krásné je, když si žena z rituálu odnáší klid a nějaký talisman k porodu. Může to být svíčka nebo třeba korálky navlečené na šňůrku. Jeden korálek od každé ženy s přáním k porodu.

Poporodní rituál je hlavně o péči pro matku. Nejde o to, abychom si všichni pochovaly miminko, speciálním okamžikem pro něj může být například rituál Pojmenování dítěte neboli forma křtin. Při poporodním rituálu dáváme prostor nové matce. Dáváme ji čas reflektovat porod, bez jakéhokoliv hodnocení. Pouze s láskyplnou pozorností, která je sama o sobě tolik léčivá. Vytváříme prostor pro sdílení pocitů ohledně její nové role.

Nejdůležitějším bodem rituálu je péče o tělo. Zahrnujeme maminku péčí způsobem, který je pro ni příjemný. Může to být masáž těla, jemné doteky, česání vlasů. Poděkování jejímu tělu za to, že v sobě vytvořilo a porodilo miminko, které má nyní vedle sebe. Miminko je celou dobu s ní, pokud si to žena nepřeje jinak. Krásné je přinést ženě dárky, které ji mohou pomoci v tomto období. Jídlo, lahůdky, potřeby na péči o tělo nebo třeba nabídku vlastní pomoci. Tento rituál je skvělý domluvit ještě před porodem nebo určit osobu, která po narození miminka a konzultaci s maminkou vše domluví. Po narození může být maminka na vlně tolika emocí, že pro ní může být těžké říct si o pomoc nebo cokoliv organizovat.“

Skutečně může být porod pro rodící ženu „neuvěřitelným extatickým prožitkem“, jak uvádíte na svých stránkách a lze k tomu stavu nějak konkrétně přispět?

Je to moje osobní zkušenost, tedy vím, že možné to určitě je. Nelze to však nikdy „zaručit“. Vždy můžeme jen zvýšit pravděpodobnost dobrou předporodní přípravou, naladěním, podporujícím prostředím, správným výběrem lidí, se kterými se cítíme v bezpečí. Avšak vždy v neposlední řadě je třeba mít hlubokou pokoru. Prostě nikdy nevíme, jak to dopadne, já to vnímám jako „Boží vůli“. V každém případě ale můžeme udělat maximum pro to, abychom vytvořili optimální podmínky pro ten nejkrásnější porod. 

Jaké mají vaše klientky zkušenosti s hypnoporodem? Uvádí se, že v důsledku vyšší kontroly ženy nad porodem se snižuje pravděpodobnost nutných vnějších lékařských zásahů. Je to pravda? 

Kdysi jsem si dělala kurz lektorky hypnoporodu. Slovo „hypno“ může vyvolávat až mystické asociace, ale nejde o žádné voodoo. Jsou to velmi jednoduché a logické techniky. Na druhou stranu, kvalitní předporodní kurz s dobrou soukromou PA většinou poskytne podobně kvalitní průpravu, i když se může jmenovat úplně jinak.

Slovo „kontrola“ podle mne k porodu nepatří. Ale dobré znalosti různých technik, poloh a metodik, které podpoří jednodušší průběh porodu, jsou samozřejmě klíčové. 

Věříte, že hypno-porod bude v budoucnu více využíván, případně plánujete se o něj nějak zasadit?

Hypnoporod je kvalitní metoda předporodní přípravy a věřím, že určitě v budoucnu bude v ČR čím dál populárnější. Pokud bych se měla o něco zasadit, tak to je možnost svobodného pohybu a vertikální porodní polohy. To je totiž „drobnost“ která by dokázala výrazně podpořit velké množství žen. 

Spolupracujete také s nadací APODAC. Čím se tato organizace zabývá a jaké jsou její hlavní přínosy pro těhotné ženy a nastávající maminky?

Asociace pro porodní domy a centra se zasazuje o vznik takových zařízení u nás v ČR a zároveň poskytuje odborné poradenství a organizuje školení porodních asistentek. Samozřejmě se zabývají i osvětovou činností. Věřím, že právě takováto „zlatá střední cesta“ by mohla být ideální. Potenciálně totiž porodní dům může efektivně propojovat výhody porodu doma i porodu v porodnici. Osobně si myslím, že je nespočet žen, které by takové zařízení rozhodně volilo jako tu nejlepší volbu pro svůj porod. 

Děkujeme za rozhovor

Tehotenstvi.cz

autor: Tehotenstvi.cz

Diskuze k článku

Libby (neověřeno) | Čt 08.10.2020 11:24

Dnes se da vydelat na cemkoliv. Co to je za vzdelani a certifikace knezky? Je mi lito dnesnich zen, ktere na vsechno potrebuji ruzne radkyne a pruvodkyne, ktere si na nich udelaly skvelou zivnost. Rodila jsem 4x, mam ruzne zazitky, dokonce jeden porod neuveritelne rychly a, i bez provazeni nejakou knezkou , zcela bezbolestny. Nemuzu si stezovat na personal nemocnic, ani prostredi. Navic jsem rodila v nemocnici a tak jsem neocekavala, ze pokoj bude vypadat jako obyvak. Priprava na porod je samozrejme dulezita, ale vetsinou jde vsechno stejne uplne jinak nez cekame. Maminky, vezmete rozum do hrsti, nebojte se, ale budte v pohode a zbytecne se nestresujte, jezte zdrave, aby jste vy i vase detatko melo dostatek kvalitnich zivin a vy nepribyvaly prilis mnoho, teste se na novy zivot a privitejte noveho clovicka do rodiny s radosti a stestim. Porod pred vami prozivaly miliony zen, v daleko horsich podminkach a zvladly to, tak to zvladnete i vy. Vsem vam preji ve vasich zivotech hodne stesti, radosti a pohody.

madla (neověřeno) | Čt 08.10.2020 21:19

Rodila jsem čtyřikrát, aniž bych absolvovala předporodní přípravu. Všechny děti byly chtěné, milované už v břísku a podporou u porodu mi byl porodnicky "nevzdělaný " manžel. Porod jsme brali jako něco naprosto přirozeného, na děti se těšili a nepřipouštěli jsme si žádné negativní myšlenky. První miminko se nás nemohlo dočkat a začlo se drát na svět ve 24. týdnu. Většinu porodu jsme se smáli (že by endorfiny???) a máme na všechny porody krásné vzpomíny. Uznávám, že to máme vždy rychlé a bez komplikací, ale věřím tomu, že důležitý je pozitivní přístup k porodu a milující a empatický partner. Osobně bych nikoho cizího, včetně duly či kněžky u porodu nechtěla. Přeji všem, aby měli tak krásné a pohodové porody s tou nejkrásnější odměnou za všechnu tu bolest a nepohodu. Hlavně ať to všichni zvládnete ve zdraví!!!!

Zdislava (neověřeno) | Pá 09.10.2020 07:13

Nejlepší je nerodit vůbec. Haleluja. Vy duly.

El (neověřeno) | Pá 09.10.2020 23:33

Po prvnim porodu ve vyhlášené respektující porodnici jsem se dočkala manipulace, nepravých tvrzení a úkonů u zdravého těhotenství a porodu bez rizikových faktorů. Základní podpora chyběla. Druhé děťátko jsem se pro jeho bezpečí raději rozhodla přivést na svět doma.
A zpětně vnímám že stačilo málo - podpora, svobodná volba polohy porodu, pohyb a reálné pravdivé informování o zdravotním stavu.

Heluš (neověřeno) | St 04.08.2021 22:58

Tyto příspěvky jsou od žen, které měly to štěstí, že jejich porody proběhly rychle a téměř bezbolestně. Ale většina porodů takových není, jsou spíše dlouhé a velmi bolestivé.

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA