Přejít k hlavnímu obsahu

Je možné být v mateřství SUPER mámou?

SUPER MÁMA v mateřství

Mateřství je pro každou ženu jedním z nejdůležitějších okamžiků života. Je to krásné, ale zároveň i poměrně náročné období, které je často spojené s velkým stresem a různými starostmi. Narození dítěte převrací náš svět vzhůru nohama a ne vždy víme, jak se s touto novou realitou, poznamenanou pláčem novorozence a špinavými plenkami, vypořádat. Každá žena chce být pro své dítě tou nejlepší mámou na světě. Nikdo ale není dokonalý a všichni děláme chyby. Je důležité si to uvědomit a nepropadat panice, zvláště při pohledu na mediální obraz dnešní ideální ženy-matky. Vídáváme jej většinou v reklamách či na sociálních sítích. Ideální matka je tam většinou prezentována vždy dokonale upravená, štíhlá, krásná a neustále vysmátá. O to víc nás frustruje střet s každodenní realitou. 

Zapomeňte na ideály

Dokonale uklizený byt, dítě v čistém a nažehleném oblečení, bio oběd v troubě, perfektní make-up, k tomu absence výchovných problémů a manžel jako ze žurnálu. Která z nás o takovém životě někdy nesnila? Bez napětí, křiku s pocitem naplnění v každé životní roli. Víme, že ideály neexistují, ale podvědomě, více či méně o ně i přesto usilujeme. Jaká by měla být ideální matka? Odpočatá, usměvavá, kreativní, starostlivá, pečující o teplo domova i o dítě a ještě k tomu profesně zajištěna? Nepochybně se jedná o náročné požadavky, které je nesmírně obtížné splnit. Zapomeňte na ideály. Ideální matka je přeci každá, která miluje své dítě, to je to nejdůležitější. Šťastná matka znamená šťastné dítě. To je pravidlo, které si zapamatujte. Dokonale uklizený dům ani nejlepší hračky dítěti nenahradí matčinu pohodu. Děti jsou skvělí pozorovatelé a velmi dobře cítí naše emoce. Když jste vyčerpaná a frustrovaná, snáze to přenesete i na své dítě. 

Šťastný rodič – šťastné dítě

Během péče o své dítě, nezapomínejte myslet i na své vlastní potřeby. Milujte své dítě, ale uvědomte si, že jste tu také vy. Je velmi důležité pamatovat nejen na potřeby vašeho dítěte, ale nezapomínat i na sebe. Ženy často během snahy přiblížit se ideálu SUPER mámy předstírají, jak je mateřství krásné a snadné. Potlačují své emoce a tiše trpí, což může vést k psychickým problémům. Dovolte si být občas unavené, protivné a bez nálady a dát přednost svým potřebám před potřebami dítěte. Hlavně si nic nevyčítejte a zbytečně nepřemítejte, co jste mohla udělat jinak či lépe. Děti nepotřebují dokonalé matky, potřebují, aby rodič dělal chyby, protože jinak se nenaučí pracovat s těmi vlastními. Každá žena touží být tou nejdokonalejší matkou na světě, je to pochopitelné, jedná se přeci o nejdůležitějšího člověka v jejím životě - její dítě. Chceme svému dítěti zajistit ten nejlepší život a při té snaze často zapomínáme, že to, co naše děti opravdu potřebují, se vždy neskrývá v podobě nejnovější hračky či naklizeného bytu, ale především v porozumění a lásce. Honba za tím být SUPER mámou často končí tím, že ženy jsou unavené, zahořklé, uštvané a rezignované. 

Být SUPER mámou neznamená být ideální za všech okolností

Klíčem k tomu stát se SUPER mámou je nezatěžovat se snahou o ideál, protože ideál jednoduše neexistuje. Neznamená to ani být „všemohoucí“, nebojte se říct si o pomoc a podporu. Pamatujte, vaše emoční i duševní rovnováha ovlivňuje pohodu vašich dětí. 

Nebuďte na to sama

Pokud se cítíte pod tlakem nebo chcete poradit, jak řešit psychickou pohodu v období mateřství, neváhejte a vyhledejte odbornou pomoc. Psycholog Vám dokáže poradit v případě předporodních i poporodních depresí, úzkostí, psychického vyčerpání, mateřské krize identity a dalších psychických problémů. 
 

autor: Psychologická poradna MOJRA s.r.o. - www.mojra.cz
kategorie: Aktuality

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.