5 nejzajímavějších pověr o těhotenství a porodu z celého světa | Těhotenství.cz

5 nejzajímavějších pověr o těhotenství a porodu z celého světa

5 nejzajímavějších pověr o těhotenství a porodu z celého světa - Těhotenství.cz

Období těhotenstvíinfo-icon je plné radosti, očekávání, ale také nejrůznějších obav. Není tedy divu, že napříč celým světem vznikla hned řada legend a povídaček, které jsou s těhotenstvím a porodem spojené. Na pravou míru tyto nejrůznější fámy uvádí nový pořad Těhotenství a porodinfo-icon na stanici CBS Reality, který je praktickým rádcem pro budoucí rodiče. Nejzajímavější povídačky, s nimiž se můžete po celém světě setkat, vám nyní přinášíme.

  • Říká, že pokud je břicho těhotné ženy vysoko, bude mít holčičku, zatímco nízké břicho znamená chlapečka. Pravdou však je, že tvar břicha je spíše ovlivněn stavbou těla a tvarem dělohy.
  • V Libérii věří, že pokud přichází dítěinfo-icon na svět moc rychle, uvázání tří kamenů do matčiny sukně zamezí porodu, dokud nebudou kameny uvolněny. Také zde existuje pověra, že neustálé nošeníinfo-icon podprsenky během těhotenství bude mít za následek omotání pupeční šňůry kolem krku dítěte.
  • V různých zemích a komunitách existuje dlouholetá pověra, která uvádí, že se těhotné ženy musí obklopovat jen krásou a vyhnout se pohledu na něco ošklivého či deformovaného. V Ghaně nesmí akanské těhotné ženy upřít zrakinfo-icon na krev, opice, nepěkná zvířata a dřevořezbu. Bengské ženy v Africe a jamajské ženy se zase musí vyhnout mrtvolám. V Nigérii jsou pak budoucí maminky povzbuzovány k setrvání v klidném prostředí bez sporů a hádek, aby jejich dítě bylo klidné. V přítomnosti sámských žen v Laponsku je pro změnu považováno za nesprávné hovořit o deformovaných dětech, porodu a sobím otelení.
  • V Thajsku ženy věří, že pokud by byly svědky zatmění, znamenalo by to, že se jim dítě narodí se znetvořenými ústy připomínající zastíněný měsíc nebo slunce.
  • Napříč Malajsií a Indonésií koluje pověra, která říká, že pokud bude těhotná ženainfo-icon sedávat ve dveřích nebo na schodech, přivodí si těžký porod. Karenské rodičky v Thajsku zase věří, že pokud někdo kácí strom nebo brání v cestě těhotné ženě, musí jí dát kuře, jinak existuje možnost, že bude porod obtížný.

U nás se traduje také řada „babských povídaček“. Za zmínku stojí například tyto: „Pokud vás pálí žáha, vaše miminkoinfo-icon bude mít spoustu vlasů.“ „Když ji těhotná žena hodně chleba, tak její dětiinfo-icon bude mít velkou hlavičku.“ Co se týká první legendy, celé roky ženy věří, že pálení žáhyinfo-icon je předzvěst vlasatého miminka. Ohledně této pověryinfo-icon byly dokonce provedeny i vědecké výzkumy, ale nikdy se žádná souvislost mezi pálením žáhy a nadměrnými vlasyinfo-icon miminka nebyla prokázána. Navíc, pálením žáhy trpí v průběhu těhotenství většina žen.

 

Tisková zpráva