Přejít k hlavnímu obsahu

Lze darovat pupečníkovou krev?

Pupečníková krev

Ano, lze. Darování je dobrovolné a bezplatné, nelze za něj však očekávat ani žádný honorář. Maminka, která se pro darování rozhodne, musí počítat s následujícím postupem:

1) Musí si vybrat jednu z porodnic, které s BPK ČR spolupracují

2) Během těhotenství musí podstoupit běžné těhotenské prohlídky a testy (testy na HIV, hepatitidu B, C a Syphilis) – stejně jako všechny ostatní maminky v rámci řádné lékařské péče v těhotenství

3) O darování by měla informovat svého ošetřujícího lékaře (gynekologa) a při výběru porodnice to oznámit i tam

4) Před darování musí podepsat informovaný souhlas a vyplnit formulář se základními údaji (spolu s lékařem).Formuláře získáte ve vybrané porodnici. Vyplněný informovaný souhlas a formulář odevzdáte před porodem pracovníkům porodnice

5) Při porodu je dobré se ujistit, že personál ví o tom, že chcete darovat PK. Pokud by nastaly technické či jiné problémy, které Vám nebudou jasné, nebudete s nimi souhlasit nebo budete jakkoli jinak nespokojená, tak nás prosím následně informujte – pomůžete tak ke zkvalitnění projektu a umožníte darovat PK dalším maminkám.

PK není vhodné odebírat pouze v případech komplikovaných a rizikových porodů.

Po porodu Vám bude odebrána krev na vyšetření hepatitidy C (neprovádí se běžně v těhotenství) a na uchování pro případné další vyšetření

6) Pokud bude odebraná PK v pořádku (dostatečný počet buněk, neinfekčnost), budete po 6 měsících vyzvána na kontrolní krevní testy - dostanete obálku pro Vás a Vašeho pediatra se všemi potřebnými údaji a žádankami. Vše si prosím přineste na půlroční kontrolu Vašeho dítěte.

Pokud se po 6 měsících neozveme (přestože se snažíme vždy maminky informovat), darovaná PK bohužel není vhodná pro další lékařské využití a vy nemusíte dále krevní testy podstupovat.

V případě dobrých výsledků krevních testů je nyní Vámi darovaná PK připravena pro transplantace pacientů po celém světě.

Zdroj: bpk.cz

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.