Přejít k hlavnímu obsahu

Nadměrné ranní nevolnosti v těhotenství mohou způsobit vývojové deficity u dětí

U žen, které trpí na nadměrné ranní nevolnosti a zvracení v průběhu těhotenství, je až třikrát větší pravděpodobnost, že jejich děti budou mít vývojové problémy, včetně poruch pozornosti a řečových zpoždění, než u žen, které mají normální nevolnosti. Platí to zejména u matek, u kterých se nadměrné nevolnosti objevili velmi brzy, tedy ještě před pátým týdnem těhotenství. Uvádí to studie UCLA (University of California).

Ranní nevolnosti patří obvykle mezi první příznaky možného těhotenství. Většinou se objeví kolem 6.týdne gravidity. Nevolnost často spojená se zvracením se vyskytuje u více než poloviny tě­hotných. Je pravděpodobně vyvolána rychlým nárůstem HCG a většinou odezní po skončení I. trimestru. Tyto potíže se mo­hou ovšem opakovat u některých žen v průběhu celého těhotenství. Nicméně při dlouhodobějších nevolnostech může dojít k nadměrnému zvracení (hyperemesis gravidarum), což je stav, který přímo ohrožuje matku a následně i dítě velikým odvodněním organismu.

Studie zkoumala 312 dětí, které se narodily matkám s nadměrnými nevolnostmi (u žen došlo k výraznému úbytku na hmotnosti a kvůli dehydrataci jim bylo nutné podávat výživu nitrožilně) a 169 dětí narozených matkám, které takové problémy neměly. Výsledky výzkumu uvádí, že u dětí matek s nadměrnými nevolnostmi, byly zaznamenány poruchy pozornosti a učení, smyslové poruchy a zpoždění vývoje řeči.

Obvyklé rady jak si při nevolnostech pomoci:

Především může pomoci jídlo – v malých dávkách, ale častěji.

Jezte jídla s vyšším obsahem sacharidů. Nejezte příliš tučná a smažená jídla. Nepijte příliš kávy.

Noste při sobě stále něco k jídlu, co vám v dané situ­aci může pomoci. Většinou stačí malá sušenka nebo mušli tyčinka.

Než ráno vstanete, dejte si něco malého. Vstaňte pak až asi za 15 minut po jídle. Předejdete tak s největší pravděpodobností ranní nevolnosti.

Snažte se také vyvarovat místností, kde převládají pronikavé pachy nebo kouř (parfumerie, zakouřené restaurace... ).

Těhotenství.cz

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.