Příznaky těhotenství | Těhotenství.cz

Příznaky těhotenství

Příznaky těhotenství - Těhotenství.cz

Nejznámějším příznakem těhotenstvíinfo-icon je vynechání menstruaceinfo-icon. Ženy mají ale obvykle mnoho z prvních příznaků těhotenství, přičemž další nejčastější příznakyinfo-icon jsou únavainfo-icon, napětí v prsou, nevolnost a nadýmáníinfo-icon. Ale ne všechny ženy budou mít stejné příznaky na začátku těhotenství nebo je budou mít je ve stejné míře.

Vynechání menstruace

Častokrát první příčina myšlenky na těhotenství. Existují však i další možné důvody pro vynechání menstruace. Je možné, že ženainfo-icon špatně sledovala menstruačního cyklus nebo je jeho délka každý měsíc nepravidelná. Jiné možné vysvětlení vynechání menstruace může být i kvůli nadměrnému sportování, získání či ztrátě větší míry hmotnosti, vyrovnání se s časovým a geografickým pásmem, psychickým problémům, stresu nebo onemocněníinfo-icon.

Krvácení / špiněníinfo-icon
Asi dva týdny poté, co dojde k početíinfo-icon, může dojít k mírnému vaginálnímu krváceníinfo-icon nebo špiněníinfo-icon. Krev může být růžové až hnědé barvy. To může být také doplněno mírnými křečemi.
Toto je známo jako implantační krváceníinfo-icon a nastane, když se oplodněné vajíčko váže ke stěně dělohy. Je ale kratší a mnohem mírnější než menstruačního krvácení.

Prsainfo-icon
Šest týdnů po vynechání menstruace nebo dvou týdnů po početí, si žena může všimnout, že jsou její prsa plnější a bradavkyinfo-icon citlivější. Bradavky a dvorce tmavnou a poměrně rychle se zvětšují. Někdy je na povrchu prsou viditelná žilní kresba. To je způsobeno zvýšenou hladinou hormonů progesteronu a estrogenu, jakož i zvýšením průtoku krve do této oblasti.

Únava
Cítit vyčerpání je v prvním trimestru těhotenství velmi časté, stejně jako v několika posledních měsících před porodem. To je s největší pravděpodobností způsobeno stoupající hladinou hormonu progesteronu v počátku těhotenství. Tělo a metabolismus těhotné pracuje mnohem rychleji, podporuje tím růst embrya. A to může těhotnou značně vyčerpat.


Ranní nevolnostinfo-icon
Termín "ranní nevolnost" však není zcela přesný, protože nevolnost a zvraceníinfo-icon může přijít kdykoli během dne nebo v noci. Těhotné se mohou začít cítit špatně mezi druhým a dvanáctým týdnem těhotenství. Nevolnostiinfo-icon jsou pravděpodobně vyvolány hormonálními změnami těhotenství.
Jak minimalizovat nevolnost a zvracení si přečtěte zde.

 

Nadýmání
V prvních týdnech po početí nebude těhotenství na ženě znatelné, své břicho může ale žena cítit měkčí a plnější. To je pravděpodobně způsobeno zvýšenými hladinami hormonu progesteronu.


Změnyinfo-icon nálady
Během prvních měsíců těhotenství, se může žena cítit jako na emocionální horské dráze. Takový mají změny v hladinách hormonů vliv na její tělo a mysl. Je ale normální, že se ženy takto cítí. Některé maminky mohou působit trochu podrážděně, jiné jsou zase třeba plačtivé.
Kromě vlivu měnící se hladiny hormonů, může být náladovost způsobena také fyzickými změnami, únavou a ranní nevolností, stejně jako emocionálními změnami v životě, včetně stresu z rodičovstvíinfo-icon, starostmi o zdravíinfo-icon dítěte a finančními obavami.


Změny v močeníinfo-icon a střevní pohyby
Asi od šesti týdnů po početí a po celou dobu těhotenství, může mít žena nutkání chodit častěji močit. Bývá to způsobené změnou hormonální hladiny a také díky tomu, že em­bryo vylučuje látku HCGinfo-icon, dochází k velikému prokrvování pánve. Takto prokrvená pánev zbytní a kontaktuje se s močovým měchýřem, ten se pak snaží vyloučit i malé množství moči.


Bolestiinfo-icon hlavy a bolesti zad
Bolest hlavyinfo-icon je častým příznakem během prvního trimestru těhotenství.
Bolestivost v zádech, je častou stížností žen v časné fázi těhotenství. Bolestinfo-icon v zádech může být častější během druhého a třetího trimestru, protože rostoucí dělohainfo-icon tlačí na nervy a krevní cévy v zádech a pánve, a také váhový přírůstek v těhotenství mění těžiště a její držení tělainfo-icon ženy.
 

Závratě
Některé ženy mohou pociťovat závratě nebo točení hlavy během prvních měsíců těhotenství. Příčinou může být nízká hladina krevního cukru nebo dehydratace, jakož i krevní změny v organismu, zvláště když žena změní polohu, například když vstane z postele. 

Těhotenství.cz, Foto: Moje těhotenství.cz