10 nejčastějších otázek o sexu v těhotenství | Těhotenství.cz

10 nejčastějších otázek o sexu v těhotenství

10 nejčastějších otázek o sexu v těhotenství - Těhotenství.cz

Co byste měla vědět o milování s partnerem v devíti měsících, kdy nosíte v bříšku miminkoinfo-icon.

 
1. Těhotenstvíinfo-icon  a sexinfo-icon
Těhotné ženy často nechtějí mít sex, protože si myslí, že tím může dojít poranění dítěte uvnitř dělohy.  Sex je ale běžnou součástí těhotenství. Není žádný důvod, abyste svůj sexuální život v průběhu těhotenství omezovala nebo dokonce vynechávala – pokud to váš zdravotní stavinfo-icon umožňuje a pohlavní stykinfo-icon vám nezakáže váš ošetřující lékař. Dělohainfo-icon je od pochvy v dostatečné, a tedy bezpečné  vzdálenosti. Bezpečí však ještě násobí svalstvo v dutině děložní, plodová tekutina a také obaly plodu. Někteří odborníci ale doporučují, vyhýbat se sexu jako bezpečnostní opatření v posledních týdnech před porodem. Tvrdí, že hormonyinfo-icon, které jsou ve spermatu, mohou stimulovat kontrakceinfo-icon.
 
2. Může těhotenství ovlivnit libido ženy?
Těhotenství není pro každou ženu stejné, některé ženy mají nižší sexuální touhu z důvodu hormonálních změn, některé jsou při sexu naopak citlivější a prožívají ho mnohem více. Prvních pár měsíců těhotenství může být pro některé ženy velmi obtížné -  může za to únavainfo-icon, nevolnost a podrážděnost. Většinou se chuť na sex vrátí ve druhém trimestru, neboť tyto se tyto příznakyinfo-icon snižují a nastávající maminky cítí opět více energie.

3. Může těhotenství ovlivnit sexuální touhy otce?
Vzhledem k tomu, že váš partnerinfo-icon může být úzkostlivý, opatrný a nebude chtít ohrozit vás nebo plodinfo-icon, styk v těhotenství pro něj často může být nepříjemný. Promluvte si se svým partnerem a řekněte mu o svých pocitech a vysvětlete mu, že plod je dostatečně chráněn a při dodržení vhodných sexuálních poloh se nemůže nic stát.

4. Jaké pozice jsou nejpohodlnější pro těhotenský sex?
Některé z pozic se mohou pro vás stát nepříjemné a pro plod dokonce nebezpečné. Jak bříško poroste, hrozí, že na něj partner nalehne, což by se nemělo stát. Musíte zkusit jiné pozice, které jsou pohodlné a bezpečné. Více o sexuálních polohách v těhotenství se dočtete zde.

5. Je bezpečný orální sexinfo-icon?
Stimulace ženského i mužského pohlavního ústrojí ústy je v těhotenství bezpeč­ná a pro mnohé páry nahrazuje pohlavní styk tam, kde ho lékař nedoporučuje. Pouze v případě, že měl váš partner orální herpesinfo-icon, byste se měla orálního sexu vyvarovat.

6. Jak je to s pohlavně přenosnými chorobami v těhotenství?
Na infekceinfo-icon a pohlavní choroby pozor – promiskuita není určitě v těhotenství vhodná. Sexuálně přenosné onemocněníinfo-icon může v těhotenství způsobit vážné komplikace. V případě styku s cizím partnerem trvejte na tom, aby použil kondom!

7. Je bezpečné mít v těhotenství sex?
Ženy s normálním těhotenstvím mohou i nadále mít sex se svým partnerem – nezpůsobí to dítěti žádnou újmu. Plodový vakinfo-icon stejně jako silné děložní svaly zajistí, aby vaše dítěinfo-icon bylo v bezpečí. Můžete si užívat sexu bez obav až do konce těhotenství – pokud nemáte žádné komplikace. Orgasmus může způsobit mírné děložní stahy, ale i ty jsou neškodné.

8. Existují okamžiky, kdy sex je třeba se vyvarovat?
Pohlavní styk není vhodný, když krvácíte, hrozí vám potratinfo-icon, hrozí předčasný porodinfo-icon, máte opakovaný výtok. Toto jsou ale obecná pravidla a vy musíte vždy přihlížet ke svému aktuální­mu stavu. Křečeinfo-icon jsou po styku nebo po orgasmu normální. Pokud ale nezmizí po několika minutách nebo pokud si všimnete krváceníinfo-icon, ihned kontaktujte svého lékaře.

9. Co když nechci mít sex?
Mnoho žen nemá na sex v průběhu těhotenství náladu nebo chuť. Mohou za to např. nevolnostiinfo-icon nebo pocity na zvraceníinfo-icon, změna nálady a to zejména v prvním trimestru. Toto je zcela běžné. Je důležité, aby váš partner věděl, jak se cítíte a jak si můžete pomoci, aby nenabyl dojmu, že váš nezájem o sex je vlastně nezájem o něj.

10. Kdy mohu mít sex po narození dítěte?
Měla byste počkat asi tři týdny po narození vašeho dítěte, až bude krvácení po porodu zastaveno.
 

Těhotenství.cz, Foto: Pixmac