Přejít k hlavnímu obsahu

Tohle by vás nenapadlo. Jak oznámit těhotenství v každé situaci? 

Jak oznámit těhotenství v každé situaci? 

Zažila jste už to vzrušení, když se na těhotenském testu objevilo o čárku navíc? Stejně velký šok to může být pro partnera, rodinu i vaše blízké. Není škoda odbýt tento přelomový okamžik větou „jsem těhotná“? Zkuste se inspirovat těmi, kteří vymysleli krásnější způsoby, jak oznámit nejkrásnější období ženy. 

Jak říct rodině, že jsem těhotná? 

Oznámení těhotenství rodičům je někdy zapeklitá záležitost. Zatímco některé páry vás budou objímat, jiné na vás mohou zírat jako na horor. Určitým typům tím dokonce uděláte vrásky na čele. Způsob oznámení musíte tedy volit dle charakteru vašich blízkých. 

Pokud máte hravé rodiče a příbuzenstvo, nebojte se vyzkoušet třeba tyto originální nápady: 

 •  „Chybička“ ve větě 

Zkuste pozvat maminku třeba do restaurace. Dorazte s předstihem, abyste ji po příchodu mohla v klidu pozdravit: „Rádi tě vidíme.“ Za jak dlouho ji to trkne? 

 • Fotka, která vydá za tisíc slov 

Vyfoťte boty patřící budoucím prarodičům, vedle kterých položíte dětské bačkůrky. Nejlepší je předat snímek osobně, abyste viděla mamky šok naživo. Jestli se na to necítíte, využijte poštu.  

 • Dnes dýdžejem jsem já! 

Uspořádejte sraz příbuzných, kde budou vyhrávat písničky o dětech a těhotenství. Schválně, kdy tomu přijdou na kloub. 

 • Tričko promluví za vás 

Nebo jiný dárek, na který necháte napsat „babička“ (příp. dědeček) Pokud dar předáte při příležitosti, kdy se to očekává (narozeniny, Vánoce), bude vše nenápadné a šok to větší. Vyberte si těhotenské tričko na Babywatch.cz

 • Řidičák na kočárek 

Získáte ho za pár kaček v mnoha internetových obchodech. Pokud se ví, že navštěvuje autoškolu, představte příbuzným průkaz jako opravdový. Nejspíš vám pogratulují k úspěšným zkouškám. Brzy si ale jistě všimnou, že design „papíru“ nehraje. Pokud již vozidlo vlastníte, obšťastněte řidičákem budoucí motoristy. 

 • Zpátky do školy 

Sestavte křížovku či osmisměrku, kde řešením bude informace o příchodu vnoučata: například „čáp přiletí v březnu“. Pokud si libujete v černém humoru, Zkuste třeba „plodný čáp sestřelen.“ 

 • Povolenka stát se vychovatelem 

Budoucím hlídačům děťátka předejte povolení na hlídání vnoučete. Vysoké oblibě se těší také papírové poukazy s neomezenou platností od termínu porodu. 

 • Pasuji tě na prvorozeného 

Už máte za sebou jedno těhotenství? Navlečte na vaše dítě oblečení s nápisem „Budu velký bratr (sestra)“ a vyrazte na rodinnou sešlost. 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:

Jak připravit starší dítě na nového sourozence

Těhotenství týden po týdnu

Jak vybrat ten správný kočárek pro vaše miminko?

Když je rodina proti vašemu těhotenství

Pokud rodiče o tom, že čekáte miminko, neradi uslyší, obvykle čím dříve jim novinku oznámíte, tím snadněji to zpracují. Zde se kreativita nehodí. Mnoho žen vsadilo na pozitivně a uctivě laděnou zprávu. Pokud žijete ve společné domácnosti, vzdálená komunikace se vylučuje. Nezbývá než to říct z očí do očí. Raději ale přistupujte ke každému zvlášť, aby na vás emoce nevylili najednou. Třeba budete překvapená, v jakém klidu situace proběhne. A pokud ne, dobrý film mimo dusivé prostředí domova (např. v kině) vám pomůže se rozptýlit. 

I přes možné nepříjemnosti se vyplatí novinku oznámit. Udržet dítě „pod pokličkou“ nejde věčně. A pokud se o vašem těhotenství dozvědí rodiče od někoho jiného, následky bývají mnohem horší. 

Jak sdělit novinu o těhotenství partnerovi? 

Smutnou pravdou je, že ne každý typ partnera po vašem oznámení těhotenství začne skákat radostí. Například muži intelektuálové v prvé řadě vidí první chvílí dítě jako starost než radost. Proto se vyplatí sdělit novinku v co nejvíce příjemné chvíli a prostředí. Svíčky a víno jsou po staletí osvědčení pomocníci k navození příjemné atmosféry. 

Někteří muži potřebují více času na zpracování této informace. Buďte si ale jistá, že partner vaše plánované těhotenství nakonec přijme. 

 • Překvapení od šéfkuchaře 

Pozvěte partnera na večeři. Předem požádejte číšníka, aby kuchař na pokrmu vytvořil slovo „gratulujeme“. Jistě mu chvíli potrvá zjistit, co se za vzkazem skrývá. Přitom ho můžete „mučit“ různým naznačováním, což chutná více než samotné jídlo. 

Jestli ale ráda jdete rovnou k věci, nápis „jsem těhotná“ ho postaví ze židle. 

 • Zapékaný papír se silnými slovy 

Podobné překvapení se může ukrývat přímo v potravinách. Čínské koláčky štěstí jsou pro to jako dělané. Ovšem hrozí, že naživo uvidíte filmové klišé, kdy někdo nechtěně spolkne sousto. 

 • Malá porce, hodně energie 

Až se partner vrátí zničený z práce, naservírujte mu baby žebírka, baby brambory, baby karotku a baby kukuřici. I mini porce nakrmí jeho duši více než sto sladkých donutů. 

 • Princezna na hrášku 

Pokud ale váš partner bez svého řízku jen mručí, obohaťte mu večeři třeba o hrášek nebo pokrájenou okurkou. Druh zeleniny volte tak, aby odpovídala velikosti miminka. 

TIP: Jak velké je miminko v bříšku?

 • Rozvázání, které zavazuje k mnoha věcem 

Přistupte k posteli svého partnera s ozdobnou stužkou ovázanou kolem pasu. Už zde něco zavětří. Jeho podezření se potvrdí, když vás rozváže: na spodní straně stuhy na něj vybafne vzkaz „budeš tatínek“. 

Jak originálně oznámit přátelům, že čekáte miminko? 

Nejvíce ztřeštěné nápady snesou přátelé. Jejich reakcemi se pak můžete bavit celý život. 

 • Nejoriginálnější dárek 

Slaví vaše kamarádka narozeniny či svátek? Jestli ne, vymluvte se, že jste jí chtěla udělat radost. V dárkové krabičce na ni místo bonbonů vybafne fotka z ultrazvuku. Vsaďte se, že se novina roznese po okruhu vašich přátel rychleji, než napočítáte do tří. 

 • Hledání pokladu 

Jsou vaše kamarádky duší stále dětmi? Pozvěte je na dobrodružné hledání pokladu. Za každý splněný úkol získají nápovědu. Až je indicie dovedou k vám, sundejte si mikinu, pod kterou se ukrývá tričko s cedulkou „poklad“ a šipkou k pupíku. 

Jak sdělit mé těhotenství v práci kolegům a zaměstnavateli? 

Zde má kreativita dveře zavřené. Přestože překypujete vzrušením, zpráva o těhotenství pro kolegy obvykle znamená mnohem méně než oznámení vašeho porodu. 

Nadřízenému může tato novinka dokonce udělat vrásky na čele. Přesto by k šéfovi měli směřovat vaše kroky co nejdříve. Vyhnete se tak případným nepříjemnostem spojených s tím, že se informaci doslechne z druhé ruky. 

Nebojte: dle zákona vás nesmí hodit přes palubu. Naopak vám zajistí lepší pracovní podmínky, odpovídající potřebám těhotné ženy.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: 

Mateřská dovolená může být zkouškou vaší psychické odolnosti

U kolegů si můžete dovolit snížit formálnost. Například jim zašlete pracovním e-mailem žádost o poskytnutí připomínek k vašemu novému projektu. V příloze na ně vybafnou snímky z ultrazvuku. 

Nebo vejděte do kanceláře a rozhlaste, že jste si pořídila nové auto. Zamávejte fotkou kočárku. 

Vzrušení, které vámi pulzuje, když zjistíte, že „jste v tom“, lze jen těžko skrýt. Pokuste se ale zamknout pusu na dva západy a oznámit těhotenství vašim blízkým způsobem, na který budou do smrti vzpomínat. Vyšpulit břicho do foťáku nebo namalovat na něj zeměkouli se dnes už nenosí. Nebojte se upustit uzdu fantazii! Kdy jindy máte možnost tolik překvapit tolik lidí?  

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

 • Nejsou povoleny HTML značky.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
 • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.