Přejít k hlavnímu obsahu

Na co se připravit v prvním týdnu těhotenství?

Čas očekávání, do kterého se plně ponoříte na příštích 9 měsíců, začíná okamžikem početí. U většiny žen poté začíná těhotenství, ale ve skutečnosti trvá nějaký čas, než vajíčko projde vejcovody a oplodněné embryo se přichytí ke stěně dělohy. Lékaři určují počátek těhotenství první den poslední menstruace, ve skutečnosti jde o 1. týden těhotenství.

První týden těhotenství je tady. Jaké jsou příznaky?

Ve skutečnosti jste na začátku posledního cyklu před těhotenstvím. Příznaky, které zaznamenáte, jsou podobné příznakům během jakéhokoli jiného období před a během menstruace, protože ještě nejste těhotná. Trvají obvykle tři až sedm dní a obvykle zahrnují:

 • Vaginální krvácení je způsobeno vyloučením výstelky dělohy.
 • Bolesti dolní části zad a křeče způsobují právě stahy dělohy, která vylučuje výstelku. Při stazích způsobuje bolest v podbřišku.
 • Otoky mohou být způsobené změnami hormonů. To může působit pocity nafouklého břicha těsně před a během menstruačního cyklu.
 • Změny nálady mohou také způsobit rozbouřené hormony. Můžete se cítit nervózní, podrážděná a emotivní.
 • Bolest hlavy. I na ni si stěžuje mnoho žen před a během cyklu, což je také spojeno s hormonálními změnami během tohoto období.

K jakým změnám v těle dochází v prvním týdnu těhotenství?

Během tohoto týdne vaše tělo nejen vyloučí starou děložní výstelku, ale začne vytvářet novou, která se připravuje na přijetí oplodněného vajíčka příští měsíc.

Zajímavým faktem je, že lidská vajíčka jsou největší buňky v těle a spermie jsou nejmenší. Vaše tělo uvolní jedno (nebo zřídka dvě) vajíčka někde mezi 10. a 19. dnem menstruace - nebo asi 14 dní před dalším. To může být oplodněno během 12 až 24 hodin poté. Pokud jste měla sex v předchozích dnech, může být také užitečné pokusit se otěhotnět, protože sperma „žije“ v těle až šest dní.

První příznaky těhotenství se neobjeví okamžitě - ve skutečnosti mnoho žen uvádí absenci menstruace ve 4. týdnu, aniž by se předtím cítily „jinak“.

Mezi běžné, časné příznaky těhotenství v prvních týdnech po oplodnění však patří bolesti, citlivá prsa, nevolnost, únava a časté nutkání močit. Velmi malé množství krvácení zvaného implantační krvácení se může objevit u každé čtvrté ženy několik dní před očekávaným menstruačním cyklem. Může to být způsobeno mírným poraněním výstelky dělohy v důsledku implantace oplodněného vajíčka.

V té době je žena matematicky ve 4. týdnu těhotenství. Výpočet těhotenství začíná prvním dnem posledního menstruačního cyklu, i když k těhotenství a početí došlo teprve před dvěma týdny. Protože ovulaci a početí nelze přesně určit, je jako vodítko zvolen začátek posledního menstruačního cyklu.

Tento týden pravděpodobně přemýšlíte o tom, jak připravit své tělo na normální a zdravé těhotenství. Je dobré začít těhotenství se zdravou životosprávou a bez škodlivých návyků, jako je kouření a alkohol. Snižte příjem kofeinu na jeden, maximálně dva šálky kávy denně.

Jaké jsou pravděpodobné příznaky těhotenství?

 • Jakmile je oplodněné vajíčko implantováno do dělohy, tělo začne produkovat těhotenský hormon, lidský choriový gonadotropin (hCG). Změna hormonálního stavu způsobuje též tělesné změny. 
 • Většina žen nemá menstruační krvácení, když jsou těhotné. Mějte však na paměti, že existují i jiné důvody pro zpožděnou menstruaci, jako je stres, strava nebo hormonální nerovnováha. 
 • Pravděpodobnost těhotenství je určena dokonce zvýšením bazální tělesné teploty. Bazální tělesná teplota je tělesné teplo po probuzení bez fyzického stresu. Je mezi 36,5 ° C a 37 ° C. Před a během menstruace klesá bazální tělesná teplota. Aby byl definován jako signál těhotenství, musí být zvýšen po dobu nejméně 18 dnů. Doporučuje se, aby ženy před těhotenstvím pravidelně měřily teplotu, aby mohly provádět srovnání.
 • Zvýšená pigmentace bradavek, linea nigra od 15. týdne těhotenství.
 • Gynekologické nálezy, jako je uvolnění děložního čípku a zvětšení dělohy.

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

 • Nejsou povoleny HTML značky.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
 • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.