Přejít k hlavnímu obsahu

Rizika nesystemického přístupu aneb matka a dítě v rodině jinak

Paradoxy péče o zdraví Mnozí lidé přichází a ptají se proč ještě musí řešit nějaký svůj zdravotní či psychický problém, když se přece tak moc snažíili starat o své zdraví, jí zdravě, dělají pravidelné očisty jater a střeva, chodí do sauny a běhat a cvičit, užívají doplňky stravy a věnují tolik času, energie a peněz do svého zdraví i svých dětí a přesto se nic nelepšilo, nebo jen málo a problém se vrací po letech péče o sebe či se objeví jiný závažný problém v těle či psychice, proč ta mastička, kterou se mazali už nepomáhá, proč jim už nedělá dobře ta zelená řasa, proč už jim nepomáhá se uklidňovat jógou či myslet pozitivně, proč mají stále to zatuhlé místo na zádech, proč je po těch drahých nových vložkách do bot bolí zase to či ono, proč to moje dítě se chová tak hrozně, proč já tak všechno prožívám a řeším, zatímco partner neřeší nic a je úplně v klidu…. takových otázek bývá mnoho a odpověď je prostá a velice paradoxní : Čím více se člověk snaží věnovat svému zdraví a rozvoji, ale nečiní tak se zohledněním všech oblastí systemických souvislostí, tak si sice akutně uleví, ale dlouhodobě vytváří nějaký horší problém. Pokud zaregistruje, že něco mu přestalo fungovat či problém se stále drží, tak to může být ta lepší zpráva, než když se mu hned uleví. Může to znamenat, že jeho obranné mechanismy ještě stále fungují a jeho tělo či duše k němu ještě mluví a volá o pomoc s hlubším zdrojem problému. Za zatuhlým místem v zádech může být neřešená psychosomatická souvislost nebo parazitální ložisko, takže rozmasírování a rozehnání parazita do celého těla (podobně jako saunovací či sportovní aktivitou) uleví ale je tou horší variantou, zelená řasa zase nedělá dobře, protože se ve střevu objevila střevní motolice, které dělá řasa ještě lépe než nám. Očistit játra od toxínů je fajn, ale potřebujem odstranit i parazitální zdroj, jinak lze parazity jen zatlačili do periferii či větší hloubky orgánů, kde se projeví až po letech. Čerstvá strava pro nás může stále znamenat i čerstvou „spižírnu“ pro parazity v těle nebo čerstvý zdroj nových infekcí. Pozitivní myšlení a cvičení může zakrývat skutečný vliv a potřeby traumatické dynamiky a potlačovat mnoho nepříjemných emocí. Vitalizací pak můžeme pomoci, ale také posílovat řídící traumatickou strategii, retraumatizovat, posilovat i parazitálního zloděje v těle. Rychlá úleva může znamenat pomoc i větší ohrožení.Více poznání a informací znamená i více možností pro kontrolu a manipulaci či bič na druhé. Vymazání traumatických vzpomínek bez ošetření všech dopadů traumatu do vědomí může být velice destruktivní, stejně jako odmítání negativních emocí.

Alternativní a přírodní neznamená nejlepší

Je dostupných mnoho úžasných bylinných přípravků i přírodních postupů, kdy bylinná mastička může hojit kůži stále znovu, ale v důsledku může působit stejně potlačujícím způsobem a alopaticky, jako antibiotikum či kortikoidy nebo být v danou chvíli prostě nevhodná pro konkrétní osobu a proces. Přirozený porod, sice sebevědomé, ale nepřipravené ženy, plné nevědomých traumatických strategií, může být nebezpečný nejen z pohledu zdraví matky a dítěte, ale i následných otisků do života. Mnoho alternativních metod a postupů vytváří jen kompenzační iluze skrývaným traumatickým příčinám.

Vlivy v současné rodině

Je jistě dobré rozvíjet tvořivost a hravost dítěte, vědět, že tzv. nevýchova je stále výchovou a poskytování volnosti a prostoru vždy bude současně jiný prostor omezovat a atakovat, že úzkostné nevymezení hranic je stejně agresivní jako slepá poslušnost a kontrola a motivace odměnou či trestem jou dvě strany téže mince, ale co je nejpodstatnější je, jak se zachází v rodině s emocionální a racionální složkou psyché. Jaká pravdivost je umožněna, jaké přenosy pocitů a traumatických dramat běží v rodině, kdo na koho a co vytěsňuje a působí, dramatizuje, jak se zachází se slabostí, jak se hodnotí a vytváří ničivá přesvědčení o dobrém a zlém a dábelský Mělbychov, Musílkov či Snažívkov. Toto vše působí na dítě už od početí přes matku a pak napřímo, stejně jako vliv mnohych parazitálních zátěží (a zdaleka se nejedná jen o mediálně známou Toxoplasmu), které mohou ohrozit plodnost či plod i matku, nebo průběh porodu, tak jako nejrůznější traumatické strategie z historie rodiny či přímo z dětství matky, dokáží též porod někdy zcela zablokovat.

Vlivy původní rodiny

Existuje mnoho zásadních vlivů přenášenených napříč rodinným systémem, které ovlivňují nejen výběr partnerů, ale i prenatál a porod, na které působí mnoho vědomých vlivů, ale ještě více nevědomých a je třeba s nimi proto komplexně pracovat. Jsou rodinné traumatické strategie a vzory působící na postoje k ženám a mužům, k porodu, k rolím v rodině, jsou časté i přímé vlivy a zásahy rodičů do nových rodin svých dětí., vyvolávající silné stresové prostředí, které ale nejde často zjevně pojmenovat a působí tak nebezpečně skrytě. Avšak i vědomější rodiče, snažící se pracovat s těmito vlivy mohou sami vytvořit jiný tlak a stres na dítě svou alternativní představou, jak to má vypadat. Nebezpečné pro vztah matka-dítě mohou být i kompenzační hry na hodné babičky a dědečky.

Porodní traumata a strategie

Průběh porodu pak je zcela zásadním momentem, který formuje mnoho životních postojů a chování v různých osobních či pracovních situacích v životě od dětství do dospělosti. Ukazují se nejen známé vlivy z porodu císařským řezem, kdy například dítě přichází o první zkušenost průchodu obtížnou situací, či významu rytmů a může pak v životě čekat na externí pomoc nebo se hroutí při první těžkosti nebo naopak se žene až do hraničních situací, ale také významy předčasných porodu, vyvolávaných porodů a spojení s neustálým tlačením v životě, životem pod tlakem nebo návycích na stimulující či tlumící látky v celé současné společnosti. Vliv tohoto spojení mezi použitím různých látek při porodu a pak opakovaně ve společnosti je dnes stále více zřejmý všude kolem nás. Ukazuje se rovněž, jak zásadní vliv na celou společnost může mít nejen předčasné oddělení dítěte od matky, ale vůbec celý průběh těhotenství od početí po průběh porodu a odstřižení placenty. Matka, která chce ošetřit rizika komplikací svého těhotenství a porodu potřebuje ošetřit potenciální traumatickou dynamiku a systemicky detoxikovat.

Prenatální otisky

Témata a postoje, které řeší a prožívá nebo potlačuje matka během těhotenství, pak formují postoje dítěte v dalším životě. Zde se formuje traumatická dynamika vedoucí k různým závislostem, psychickým poruchám a dokola opakovaným životním dramatizacím, sebedestrukcím či zmatení ve vnímání vlastní identity s matčinou. Potlačené vzpomínky matky v jejim podvědomí formují současně i podvědomí dítěte po 9 měsíců jen už s jinými kontrolními mechanismy.

Motivace početí

Samostatným otiskem do našeho hodnotového systému se zdají být samotné okolnosti početí dítěte, to jestli je chtěné, plánované, jaká očekávání především u matky, jsou s ním spojené a jaké úkoly si dítě takto nese do života a pak je podvědomě naplňuje, což může být velice limitující v životních touhách, potřebách, motivacích i identifikacích. Z tohoto úhlu pohledu se pak dá porozumět mnohým sebedestruktivním prvkům, podivným reakcím, ale vše lze začít systemickou prací pomalu měnit.

Zmatek z matek v hlavě

Často slýchámáme od někoho, že má takový zmatek v hlavě, je nějaký zmatený. Ve významu tohoto krásného českého slova však vidíme odkud ten zmatek v hlavě pochází, z jakýchže to matek asi vzniká ten zmatek z matek v hlavě, což nám ukazuje rozsah a intenzitu prenatálního i postprenatálního propojení s matkou a kdy pak je třeba v rámci pochopení celé dynamiky na pozadí, vést adekvátní kroky ke změně.

Systemická řízená detoxikace

Celý proces sebenalezení, stejně jako přípravu na stvoření života, jeho následnou ochranu systemickou detoxikací i práci s psychikou, je potřeba dělat se zohledněním vlivů celé parazitální zátěže, současně ve všech tělesných systémech, tedy nejen ve střevu, játrech či ledvinách a otevírat možnosti řešení psychosomatických a traumatických souvislostí ve 12 oblastech působení traumatu. Zásadním pomocníkem pro detoxikaci pak je plasmagenerátor s našimi zcela unikátními sadami frekvencí, umožňující řešit detox už zcela bez zapojení jakékoliv chemie. Provedení detoxikace je velice důležité pro budoucí matku-rodičku i dítě, u kterého má přímý vliv nejen na jeho budoucí imunitu a zdraví, ale sledujeme také velice zásadní vlivy na jeho emoční reakce, sociální chování, strategické reakce a hodnoty, svobodu vnímání.

Systemická práce s psychikou

Pro funkční a bezpečnou změnu či pomoc, léčení, osobní vývoj, sebepoznání či bezpečné použití jakékoliv techniky a terapie v oblasti lidské psychiky i těla, a to bez retraumatizací, únikových iluzí a kompenzací v jiné oblasti, je potřeba vždy zohledňovat a ošetřovat člověka ve 12 oblastech definovaných v SiT Systému. Jakýmkoliv, byť úspěšným a příjemným, zásahem do jedné z uvedených oblastí, působíme současně i do dalších 11 oblastí, kde takto spuštěné, ale neošetřené procesy mohou potenciálně a paradoxně vyvolat celou řadu nebezpečných dopadů i v jiných oblastech života, nevědomých retraumatizací a obranných kompenzací a idealizací. Pro každou techniku, masáž, terapii a cvičení je tedy zapotřebí uvědomění jejího místa a vlivu v rámci celého systému a současná práce ve všech 12 oblastech SiT Systému.

O autorovi článku: Ing. Tomáš Půlpán pracuje jako terapeut a konzultant a je zakladatelem specifického celostního přístupu k sobě i druhým, ke zdraví, terapiím všeho druhu a vlastnímu seberozvoji (SiT System – Shift Integrative Therapeutic Systém), který také vyučuje v celoročních kurzech, má téměř 30-ti leté zkušenosti z mnohých individuálních i skupinových terapeutických technik, práce s traumatem, koučinku a managementu, NLP, psychosomatiky a detoxikace organismu a provozuje terapeutické centrum Shift-Centrum.

Ing.Tomáš Půlpán vystoupí 21.5. na Festivalu o těhotenství, porodu a rodičovství, který se koná od 18.-24. května 2015 v pražském Kině Perštýn v rámci Světového týdne respektu k porodu.

Více o festivalu na www.respektkporodu.cz

Podrobný program na http://www.respektkporodu.cz/index.php/program/program-festivalu

Těhotenství.cz

autor:

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA