Přejít k hlavnímu obsahu

Větší velikost bot, větší plocha kůže, větší ňadra a další zajímavosti o těhotenství

Zajímavosti o těhotenství-tehotenstvi.cz

Dalo by se s nadsázkou říct, že pokud toužíte po větším poprsí, pořiďte si dítě! Věděli jste ovšem, že po ukončení těhotenství dochází ke zmenšování prsních žláz, načež velikost prsou může být po ukončení gravidity ještě menší než před ní. Tato a další zajímavosti a fakta o těhotenství se dočtete v následujícím článku.

Jaké nevšední situace a změny můžete v těhotenství očekávat?

Během těhotenství vzroste srdeční frekvence o 10 až 20 tepů za minutu. Tělo má spoustu práce se zajišťováním potřebných živin a kyslíku pro miminko, aby se mohlo správně vyvíjet. Proto posílá do všech tkání až o 50 procent více krve!

Děloha je orgán, který během těhotenství nejvíce vzroste. Z malého pomeranče se do 2. trimestru vyklube papája, která se do porodu promění v meloun. Pro milovníky přesných čísel: zatímco běžně děloha dosahuje rozměrů 7,5 x 5 x 2,5 cm, během těhotenství se rozpíná až do velikosti 30 x 23 x 20 cm. Váha 50 g se zvýší na 1 kg. Objem stoupne více než 830krát. 

Přibližně 8 procent žen v těhotenství potrápí ročně gestační diabetes. Těhotenská cukrovka nastává při nadměrném zvýšení hladiny cukru v krvi a nedostatečné produkci inzulínu slinivkou břišní. Naštěstí po porodu obvykle zmizí. 

Těhotné ženě na těle přibude průměrně 1,5 metrů čtverečních kůže! To odpovídá zhruba ploše malé dětské postýlky. 

Až 90 procent žen v těhotenství také zažije hyperpigmentaci kůže. Na pokožce vyraší tmavé skvrny zejména ženám tmavší pleti. Téměř vždy je postižen prsní dvorec, krk, podpaží, třísla a oblast kolem pupíku.

Chcete větší prsa? Pořiďte si dítě!

Během těhotenství se ňadra mohou zvětšit klidně o tři čísla, za což ženy na plastice mohou zaplatit až 60 000 Kč! Bohužel po ukončování kojení dochází ke zmenšování prsních žláz, což může vést k ještě drobnějšímu poprsí než před graviditou! 

Vyjímaje výkyvů nálad, každý předpokládá těhotnou s úsměvem na tváři. Ve skutečnosti až 20 procent gravidních žen trpí depresí či úzkostí. 

Holčičky v bříšku jsou vždy menší než chlapečci, asi o 1,3 centimetrů. Budoucí slečna také váží průměrně o čtvrt kila méně než miminko mužského pohlaví. 

Pozor na správnou velikost bot!

Ženu během těhotenství provází růst chodidel, průměrně o polovinu čísla. Tyto změny jsou trvalé. Mohou za ně vazy v chodidle, které uvolňují hormony a současně vyšší tělesná hmotnost, na základě níž také klesá klenba chodidla. 

Další zajímavá fakta o těhotenství

  • Pouze třetina žen v nejkrásnějším období života přibere doporučený počet kilogramů. Téměř u každé druhé těhotné je váhový přírůstek příliš vysoký. Naopak zbylých 20 procent žen se až příliš hlídají.
  • Tělo v období 2v1 vyžaduje pouze o 300 kalorií denně navíc. Ženy si tedy mohou přibalit ke svačině tři banány.  
  • Metabolismus se často zrychlí až o 20 procent. Proto je těhotná žena dobrý spalovač kalorií. 
  • Miminko pro růst kostí, svalů a pokožky potřebuje denně až 79 gramů bílkovin. Takové množství proteinů naleznete třeba v 320 gramovém plátku masa. Dobrou chuť! :)

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.