Přejít k hlavnímu obsahu

Jak si plánovat těhotenství?

Těhotenství

Uvažujete-li o miminku, není od věci se na těhotenství připravit. Zvýšíte tak šance na jeho klidný průběh a na to, že vaše miminko bude zdravé a v pořádku.

Návštěva lékaře

Proberte se svým lékařem zdravotní i rodinnou anamnézu, případné zdravotní obtíže, které by mohly mít negativní vliv na průběh těhotenství i vývoj miminka. Také je vhodné prodiskutovat léky, které v současné době užíváte. Můžete tak zabránit vzniku vrozených vad.

Pozor na toxické látky a kontaminanty

Jedná se o chemické látky, které mohou mít negativní vliv na reprodukční systém a pozdější vývoj miminka. Také mohou ztěžovat otěhotnění. Vystavení i malému množství může způsobovat různé zdravotní komplikace nebo onemocnění.

Udržování zdravé váhy

Lidé, kteří trpí nadváhou nebo obezitou se často potýkají s různými zdravotními komplikacemi. Avšak i lidé s podváhou mohou být ohroženi různými zdravotními problémy. Klíčem k dosažení a udržení zdravé hmotnosti je správný životní styl. Ten zahrnuje vyvážený jídelníček, dostatek pohybu a kvalitního spánku a redukci stresu.

Podpora duševního zdraví

Duševní zdraví představuje to, jak myslíme, cítíme a jednáme, když se vyrovnáváme s různými životními situacemi. Abychom se měli co nejlépe, je potřeba mít ze svého života dobrý pocit a vážit si sami sebe. Každý z nás se někdy cítí smutný, úzkostně nebo ve stresu. Pokud jsou však tyto pocity dlouhodobé a narušují náš každodenní život, je potřeba vyhledat odbornou pomoc. Promluvit si s někým o svých pocitech.

Ideální věk

Ten se bere z hlediska biologického i genetického. Rozmezí se stanovuje kolem 20 – 25 let. S vyšším věkem klesá snazší pravděpodobnost otěhotnění. Také se zvyšuje riziko různých zdravotních komplikací.

Dostatek času na péči o dítě

Každé miminko vyžaduje dostatek času, který musíte věnovat jeho potřebám. Rodiče tak mají mnohem méně řasu na sebe, své potřeby a koníčky, na svůj společenský život. I toto hledisko je potřeba vzít, při plánování rodičovství, v potaz.

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA